Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

K prvnímu letu připraven

Zvýšená aktivita mladých čápů pokračovala i během čtvrtečního večera. Srážky již nepadaly a dokonce vysvitlo slunce. Nejvíce činorodá byla Šárka, která jinak obvykle zůstává v pozadí. Nejprve vyzvala Ctirada k tanci, ale tomu se příliš nechtělo a brzy ulehl mezi ostatní na hnízdo. Třem hnízdoválům pak Šárka musela sama předcvičovat. Z pohovky je to ale stejně nezvedlo. To spíš až pozdní přílet rodičů s krmením, při kterém Bohouš naděloval myši a potkany. Největšího na závěr ukořistil kdo jiný než Plaváček.

Noc na pátek byla klidná, jen nad ránem slabě zapršelo. Čápata tak po rozednění postávala na hnízdě a snažila se trošku osušit. Oba rodiče vyrazili na lov. Před půl desátou začalo první kolo tréninku. V té době byli na hnízdě již i rodiče, takže se to zvrhlo v poněkud chaotickou akci. Mladí by si navíc dali rádi něco do zobáčku, ale Bohouš s Bohunkou stále nosili pouze větve a seno. Když zoufalé kvičení vyšlo naprázdno, lehli si radši všichni (včetně Bohouše) na hnízdo a odpočívali. Až před polednem vyburcoval severní větřík čápata k dalšímu kolu aktivity. Skákat a mávat křídly zkoušeli úplně všichni. Ctirad se několikrát odrazil od zad ležícího Bohouše. Bivoj o chvíli později předvedl zatím nejvyšší skok nad hnízdo, při kterém zůstaly v záběru kamery pouze jeho pařátky.

Po poledni se opět odpočívalo, i když Bohouš s Bohunkou něco či někoho dlouhou dobu zastrašovali. Navíc spadlo několik dešťových kapek. Bohunka se pak natáhla na hnízdě s čápaty, ale byla stále docela „nabroušená„. Bohouš se vzápětí přihnal na pomoc při obraně hnízda. Po 14:30 začalo opět skákání ve větru, kterému nakonec neodolala ani Bohunka a ukázala všem krásný přeskok přes celé hnízdo. V 15:03 se přiblížil k hnízdu bílý holub. Reakce byla jako vždy bouřlivá, ohnali se po něm všichni přítomní. Po 16. hodině zůstali mladí na hnízdě sami a přišel čas na čapí kosmetiku. Peříčka bylo nutné pročesat, namazat a urovnat. Holubi nedali komínu pokoj ani večer – v 17:13 proletěl jeden těsně před kamerou a vyprovokoval na hnízdě úplný záchvat.

Kolem 18. hodiny přešla přes hnízdo slabá přeháňka, doprovázená zesílením větru. Bivoj se v tom okamžiku dokázal vznášet poměrně vysoko nad hnízdem po delší dobu. Zdá se, že je již připraven na svůj první let mimo hnízdo. Nejzajímavější a nejdůležitější momenty výcviku zachycuje video níže, stejně jako společnou obranu před holubem:


Večerní tanec Šárky a Ctirada
Šárka předcvičuje hnízdoválům
Sušení po noční sprše
Táta je taky dobrá trampolína
Z Bivoje toho příliš nezbylo
Narušitele je třeba zastrašit
Zaženu nebezpečí i vkleče
Takhle dřepí páni a takhle skáčou dámy
Ti holubi si prostě nedají pokoj
Komín není dům holubí!

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00