K prvnímu letu připraven

K prvnímu letu připraven

Zvýšená aktivita mladých čápů pokračovala i během čtvrtečního večera. Srážky již nepadaly a dokonce vysvitlo slunce. Nejvíce činorodá byla Šárka, která jinak obvykle zůstává v pozadí. Nejprve vyzvala Ctirada k tanci, ale tomu se příliš nechtělo a brzy ulehl mezi ostatní na hnízdo. Třem hnízdoválům pak Šárka musela sama předcvičovat. Z pohovky je to ale stejně nezvedlo. To spíš až pozdní přílet rodičů s krmením, při kterém Bohouš naděloval myši a potkany. Největšího na závěr ukořistil kdo jiný než Plaváček.

Noc na pátek byla klidná, jen nad ránem slabě zapršelo. Čápata tak po rozednění postávala na hnízdě a snažila se trošku osušit. Oba rodiče vyrazili na lov. Před půl desátou začalo první kolo tréninku. V té době byli na hnízdě již i rodiče, takže se to zvrhlo v poněkud chaotickou akci. Mladí by si navíc dali rádi něco do zobáčku, ale Bohouš s Bohunkou stále nosili pouze větve a seno. Když zoufalé kvičení vyšlo naprázdno, lehli si radši všichni (včetně Bohouše) na hnízdo a odpočívali. Až před polednem vyburcoval severní větřík čápata k dalšímu kolu aktivity. Skákat a mávat křídly zkoušeli úplně všichni. Ctirad se několikrát odrazil od zad ležícího Bohouše. Bivoj o chvíli později předvedl zatím nejvyšší skok nad hnízdo, při kterém zůstaly v záběru kamery pouze jeho pařátky.

Po poledni se opět odpočívalo, i když Bohouš s Bohunkou něco či někoho dlouhou dobu zastrašovali. Navíc spadlo několik dešťových kapek. Bohunka se pak natáhla na hnízdě s čápaty, ale byla stále docela „nabroušená„. Bohouš se vzápětí přihnal na pomoc při obraně hnízda. Po 14:30 začalo opět skákání ve větru, kterému nakonec neodolala ani Bohunka a ukázala všem krásný přeskok přes celé hnízdo. V 15:03 se přiblížil k hnízdu bílý holub. Reakce byla jako vždy bouřlivá, ohnali se po něm všichni přítomní. Po 16. hodině zůstali mladí na hnízdě sami a přišel čas na čapí kosmetiku. Peříčka bylo nutné pročesat, namazat a urovnat. Holubi nedali komínu pokoj ani večer – v 17:13 proletěl jeden těsně před kamerou a vyprovokoval na hnízdě úplný záchvat.

Kolem 18. hodiny přešla přes hnízdo slabá přeháňka, doprovázená zesílením větru. Bivoj se v tom okamžiku dokázal vznášet poměrně vysoko nad hnízdem po delší dobu. Zdá se, že je již připraven na svůj první let mimo hnízdo. Nejzajímavější a nejdůležitější momenty výcviku zachycuje video níže, stejně jako společnou obranu před holubem:


Večerní tanec Šárky a Ctirada
Šárka předcvičuje hnízdoválům
Sušení po noční sprše
Táta je taky dobrá trampolína
Z Bivoje toho příliš nezbylo
Narušitele je třeba zastrašit
Zaženu nebezpečí i vkleče
Takhle dřepí páni a takhle skáčou dámy
Ti holubi si prostě nedají pokoj
Komín není dům holubí!

One thought on “K prvnímu letu připraven

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial