Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Předzvěst nového života

My lidé ještě nic neslyšíme, ale Bohdan s Bohunkou jasně vnímají nový život, který se brzy chystá vstoupit na scénu. Do počátku líhnutí čápat zbývá necelých pět dní, jejich vývoj je však téměř ukončen. Oba čapí rodiče nyní často vajíčkům naslouchají a manipulují s nimi. Na začátku nového týdne nás čeká výrazná změna počasí. Po přechodu studené fronty, doprovázeném nejspíš opět bouřkami, se zřetelně ochladí. Na hory se vrátí sněžení, do nížin déšť, ráno se dostaví se i tradiční „ledoví muži“. Naši čápi si s nepřízní počasí jistě zkušeně poradí. Včerejší boj o hnízdo v Rudníku naštěstí skončil bez následků. Místní pár svůj domov ubránil, vajíčka nejspíš neutrpěla poškození.

Chladné nedělní ráno

V sobotu večer přilétl Bohdan z lovu ve 20:48, zašpásoval si ve vzduchu s rákosem, později podřimoval u okraje hnízda. Bohunka kypřila podestýlku, nad obzorem prolétla ve 21:48 Mezinárodní vesmírná stanice. Po kameře špacíroval po půlnoci pavouk Lojzík. Bohdan se k vajíčkům dostal až o půl třetí ráno, a to pouze na necelou hodinku. Nebylo se čemu divit, protože zásluhou postupného vyjasnění klesla teplota až k 0 °C a Bohunka disponovala výkonnějším ohřevem. Těsně při zemi dokonce mrzlo, i na čapích letkách se po delší době objevilo slabé jíní. Bohdan se vydal na snídani v 5:00, zpět na komín se vrátil po padesáti minutách s větvemi. Po peříčkúře, provedené v paprscích ranního slunce, odlétl pro čerstvé seno, Bohunka mezitím poklidila v důlku. Dopoledne nejprve hlídal vajíčka Bohdan, Bohunka postávala vedle něj. Po výměně se pustila do dalšího důkladného úklidu a nechala vajíčka řádně vyvětrat.

Jasné večerní barvy

Bohdan přilétl krátce po poledni se zobákem plným větví, pustil se do zastrašování, po uklidnění situace si provedl pedikúru. O něco později ulehnul k vajíčkům, zastrašoval vleže. Na obloze postupně přibývalo vysoké oblačnosti, teplota se udržovala okolo +20 °C. Bohunka se zanořila do úpských vod a od 13:10 se se více než hodinu sušila na hnízdě vedle Bohdana. Později donesla seno a vysypala ho Bohdanovi na záda. K dalšímu střídání došlo v 15:05, Bohdan se na komín vrátil v pozdním odpoledni s prázdnou. Bohunčin podvečerní lov trval necelou hodinu, Bohdan jí vyskladnil seno na záda v 19:45 a dychtivě pokukoval po jejím tlačítku. Bohunka se však kochala večerní barevnou krajinou, a tak mu nezbylo nic jiného, než si zatím krátit čas úpravou peří. Nakonec uspěl, Bohunka mu místo na gauči uvolnila, protřepala si křídla a odlétla na večeři, ze které se vrátila ve 21:02.

Brzy už nebudeme na hnízdě pouze dva
Letos jsou koupele v kurzu
Haló, rád bych si lehnul!

12 komentářů

  1. Hurá konečně se objevil i Lojzík 🌺 takže komín už je kompletní a čekáme na nové přírůstky 💝. ..kam asi " chodí nakupovat " Bohdan s Bohunkou to suché seno ? ... krásný večerníček moooc děkuji

  2. Opět krásné povídání a fotky našich miláčků. Už se jim to krátí kdy jsou jenom spolu. Hned jak se vyklube první dráček tak to začne být super podívaná a starost rodičů. Hlavně ať se umoudří počasí a nepřijdou mrazy. Tomáši a Lukáši krásný večer a klidnou noc přeji z Ostravy

  3. Opět velmi krásné povídání, navíc se objevil i Lojzík. Strašně to utíká, za pár dní už budeme svědky nového života, na dráčky se moc těším.✊😀
    Jsem moc ráda, že to v Rudníku dopadlo dobře.🙏
    Moc děkuji a všem čápomilům přeji krásný den.🌞

  4. Nádherné povídání o čápech.Uz aby se vyklubali na svět čekáji je báječní rodiče kteří se o ně postarají.

  5. Moc se mi líbí, jaký je Bohdan pečlivý táta a jak Bohunka umí manipulovat s jeho radovalenim.

  6. Děkuji za povídání i fotky. Těším se na nové životy, ale i na oživlou komunitu kolem čapích hnízd. Teď rodiče odpočívají před etapou, kdy se nezastaví v péči o nové čapí pokolení 😂

  7. Děkuji za vtipem okořeněný report o dění na komíně v domácnosti Bohunky a Bohdana. Čeká je, i nás, další fáze čapího života, napětí, radosti a fandění! Hlavní bude aby bylo drobné krmení pro čapí
    miminka. Lojzík se objevil na scéně a přinesl štěstí do hnízda! Krásné jsou zachycené momenty čapího života. Děkuji, pánové.

  8. Děkuji za hezke zprávy a fotografie. Už se také těším na ty čápátka. Snad se počasí uklidní. 🍀🐸

  9. Děkuji za všechny zprávy o Bohunce a Bohdanovi a o jejich brzy se národních čápatek. Držím pěsti, aby vše dobře dopadlo a aby nebyla taková zima při příchodu dráčků na Boží svět!

  10. Už se dny chýlí a na Kafkové komíně u Bohdana a Bohunky bude živo! Jsem napnutá , jestli se okolo 15.5. ozve slabé pípání. Díky Tomáši, za podrobné zprávy a Lukáši za fotky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest