Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Když prší i klacky

Středeční večer nakonec hnízdo bouřek s deštěm neušetřil. První z bouřek sice pouze výstražně zahřímala z dálky, ale druhá pak krátce před 20. hodinou přešla přímo nad komínem. Kromě dvou silnějších hromů a chvilky vydatnějšího deště se však výrazněji neprojevila. Pro čápy ale i přesto nebyla příjemná, protože zmokli na noc. Během ní už nepršelo, ale hned brzy zrána dopadly na hnízdo nové kapky. S přestávkami slabě pršelo celé čtvrteční dopoledne.

Bohouš ráno dorazil na hnízdo s poselstvím míru, nakrmil mladé a zmizel na borovicovou trucovnu.  Dlouho tam ale nepobyl a vrátil se s nákladem trávy. Přestávky mezi deštěm byly využity k dalšímu zlepšování čapí kondice. Bivoj se pokoušel zvednout Ctirada, ale nešlo mu to ani dřevěnou pákou. Jal se proto raději trénovat skok daleký a hned prvním pokusem přeskočil tři čápy v řadě. Následovala škola hrou neboli přetahovaná o klacky z ohrádky hnízda. Budování mladým docela šlo, i když silná větev spadlá dolů na střechu je zjevně mrzela. Přesně v poledne dorazil Bohouš s obědem a zároveň začalo znovu pršet. Ani to nezabránilo krátkému cvičení všech čápat.

Chvíli před jednou hodinou odpolední se protáhla jižně od hnízda slabá bouřka. Jakmile přestalo pršet a mladí zůstali na hnízdě sami, pustil se Bivoj zase do pohybu a záhy po něm i ostatní. Bohouš se na hnízdo vrátil s tolika klacky, až mu padaly ze zobáku. Jeden z nich skončil na Plaváčkových zádech. Mladí měli takový hlad, že by si snad dali i tu větev, ale nakonec se v Bohoušových útrobách našel i nějaký ten hraboš. Sotva svačina skončila, začalo hustě pršet z okraje další bouřky. Déšť byl vytrvalý a mladí v něm zůstali na hnízdě stát sami. Bohunka se vrátila okolo 17:10 a kromě sena přinesla jen nějaké “jednozobky”. Čápata nespokojeně kvičela, ale přídavek nepřišel. Až o půl hodiny později přiletěl Bohouš opět s klacky a dvěma hlodavci, jenž oba “vyhrál” v buly Plaváček.

Rodiče vzápětí vyklidili cvičební plochu a protože po dešti vysvitlo sluníčko, začali mladí hned řádit. Bivoj opět balancoval na okraji hnízda, až nám zatrnulo, aby nespadl dolů. Ale zjevně ví co dělá. Zašel se pak ukázat před kameru, jaké že má pěkné oči po tátovi.

Po dešti jsme trošku schlíplí
Přináším mírové poselství
Toho nezvednu ani heverem
Skok do dálky přes tři čápy
Spadla nám hračka do kanálu (vlastně z komína)
Dnes prší i klacky
Brzo z té vody přerosteme rodiče
Prý mám Bohouškovy oči…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00