Organizace a lidé kolem
Nelze vyjmenovat všechny, kteří tím či oním způsobem zasahují nebo zasáhli přímo i nepřímo do života na čapím hnízdě v Bohuslavicích. Kromě níže uvedených aktivních jedinců a organizací sledovalo živý přenos v roce 2020 ve špičkách i přes 900 diváků současně (při kroužkování čápat). Facebooková skupina věnovaná hnízdu má v současnosti (konec října 2020) 1 660 členů. O hnízdě a jeho obyvatelích se již dozvěděly nejen tisíce obyvatel Česka, ale celého světa. Asi nejvzdálenější aktivní návštěvníci chatu byli až z Argentiny či Japonska. Ačkoliv byly webové stránky spuštěny až 1. ledna 2020, našly si rychle své věrné čtenáře. Největší návštěvnost zaznamenaly v den odletu Bohouše a Bohunky, 21. srpna. V onen den si stránky zobrazilo 11 215 návštěvníků.
Samostatnou zmínku však rozhodně zaslouží tito
Firma KARA Trutnov, a.s. a její vedení, které umožnilo pokračování přenosu z komína i v letošním roce, včetně vstupu na pozemek, kdykoliv to okolnosti vyžadovaly.
Firma HD Internet s.r.o. a jmenovitě Lukáš Ronge. Bez jeho nápadu, nadšení a snahy by neexistoval žádný přenos z hnízda. Kromě instalace kamery se po celý rok stará o její údržbu a řeší řadu technických problémů, které se občas vyskytnou. Ať už se jedná o výpadky způsobené nevlídným počasím (bouřky, sněžení), chyby spojení nebo nápravu zaostření kamery poté, co ji Bohouš „naboural“. Nebýt na hnízdě kamery, pak by Slávek „Kafka“ nejspíš zahynul.
Tomáš Prouza – meteorolog pozorovatel na stanici ČHMÚ v Peci pod Sněžkou, správce FB skupiny „Čapí hnízdo v Bohuslavicích“ a hlavní redaktor tohoto webu, předseda Amatérské meteorologické společnosti – z.s.
Irena Najmanová – pozorovatelka a milovnice čápů, bydlící takřka pod komínem. Dlouholetá pozorovatelka života na hnízdě. Organizátorka záchrany i návratu Slávka „Kafky“. Spojka mezi dalšími organizacemi a neúnavná informátorka veřejnosti. Prostě dobrý duch bohuslavického hnízda.
Mgr. Petr Kafka – ornitolog, pracovník správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Po dvou výstupech na komín (2019), kdy nejprve okroužkoval všechna čápata a podruhé zachránil Slávkův život, je považován za patrona zdejšího hnízda. V roce 2020 kroužkoval opět nejen naše čápata, ale také batňovická (a mnohá další v našem regionu).
Záchranná stanice JARO Jaroměř – členové tohoto spolku se v roce 2019 starali o Slávka „Kafku“ po jeho záchraně z komína po dobu téměř jednoho měsíce. Jmenovat můžeme Alici Janečkovou, která se o Slávečka starala a podávala nám informace o jeho stavu. Davida Čípa, který přivezl Slávka zpět do Bohuslavic a odborně ho vypustil zpět do přírody. Spolupracovnici Lucii Řičařovou, starající se ve svém volnu o lov rybiček pro Slávka a jeho krmení. Určitě se o něj staralo více lidí, jejichž jména sice neznáme, ale děkujeme.
Libor „Lark Letec“ a Petr Vranka – fotografové a filmaři našich čápů, kteří nelitovali námahy cestovat desítky až stovky kilometrů, aby pak potěšili celou komunitu čapích příznivců svými díly. Libor nás bohužel nečekané navždy opustil
Tichou vzpomínku pak zaslouží i Jiřina Krátká, patřící mezi nejvěrnější příznivce našich čápů. Bohužel jí nebylo dopřáno sledovat odlet rodiny k jihu, neboť v červenci 2019 náhle zesnula.
V roce 2020 rozšířili řady spolupracovníků
Hana Kučerová – aktivní pozorovatelka čápů, monitorující i další hnízda na Trutnovsku i Náchodsku, často fotografující naše čápy na hnízdě i mimo něj
Miroslav „Lokeťák“ Rezek – neváhal několikrát cestovat přes půl republiky, aby nám přinesl krásné fotografie a videa z našeho komína i okolí. Spočítal kolik čeho spořádali draci k jídlu a podílel se i na sledování jejich letů mimo hnízdo.
Zdena „Rikina“ Lédlová – velkou měrou se zapojila do sledování letů mladých čápů a po jejich odletu pátrala po migrujících čápech v širokém okolí svého bydliště
Blanka Hakenová – sbírala po celou sezónu ty nejlepší kousky čapí poezie, aby je následně poskytla ke zveřejnění na stránkách
Výčet angažovaných osob není zdaleka konečný, spousta lidí (hlavně místních) se v druhé půli léta 2019 zapojila do zjišťování pobytu čápů poté, co čápata začala létat. Případně pomohli s hledáním míst, kam čápi létali „na pastvu“ před návratem Slávka „Kafky“. Mnoho lidí finančně přispělo na chod ZS Jaroměř. Ti všichni si též zaslouží naše poděkování.
Ale i ti ostatní, co se prostě jen dívají – protože dokáží vytvořit komunitu, ve které až na naprosté výjimky vládne dobrá nálada, pozitivní emoce, lidskost a slušnost. Idylka a dobré vztahy mezi obyvateli hnízda se přenášely i mezi lidi a probouzely v nás to lepší – a doufáme, že tomu tak bude i nadále v letech příštích.
Hezký den,
mohu vědět proč Slávek „Kafka“ málem přišel o život?
Co se mu přihodilo.
Děkuji.
Odpověď je k nalezení zde: https://www.capibohuslavice.cz/2019/06/27/co-se-stalo-ve-ctvrtek-27-cervna-2019/
Krásně sepsané, ostatně jako vždy. Děkuji moc za vše , co pro nás hlavní aktéři HD internet, Lukáš, a Tomáš dělají , nejen kolem hnízda, ale zásobují nás krásnými fotografiemi z okolí. Děkuji za Vaši práci pro tolik lidí. Milena Ř.
Děkuji i Všem ostatním za vše.Milena Ř.
Děkuji všem za milou virtuální společnost i osobní setkání.
Irena Najmanová
Děkuji Všem za vše ♥️👏