Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda v Bohuslavicích u Trutnova

Organizace a lidé kolem

Nelze vyjmenovat všechny, kteří tím či oním způsobem zasahují nebo zasáhli přímo i nepřímo do života na čapím hnízdě v Bohuslavicích. Kromě níže uvedených aktivních jedinců a organizací sledovalo živý přenos v roce 2020 ve špičkách i přes 900 diváků současně (při kroužkování čápat). Facebooková skupina věnovaná hnízdu má v současnosti (konec října 2020) 1 660 členů. O hnízdě a jeho obyvatelích se již dozvěděly nejen tisíce obyvatel Česka, ale celého světa. Asi nejvzdálenější aktivní návštěvníci chatu byli až z Argentiny či Japonska. Ačkoliv byly webové stránky spuštěny až 1. ledna 2020, našly si rychle své věrné čtenáře. Největší návštěvnost zaznamenaly v den odletu Bohouše a Bohunky, 21. srpna. V onen den si stránky zobrazilo 11 215 návštěvníků.

Samostatnou zmínku však rozhodně zaslouží tito

Firma KARA Trutnov, a.s. a její vedení, které umožnilo pokračování přenosu z komína i v letošním roce, včetně vstupu na pozemek, kdykoliv to okolnosti vyžadovaly.

Firma HD Internet s.r.o. a jmenovitě Lukáš Ronge. Bez jeho nápadu, nadšení a snahy by neexistoval žádný přenos z hnízda. Kromě instalace kamery se po celý rok stará o její údržbu a řeší řadu technických problémů, které se občas vyskytnou. Ať už se jedná o výpadky způsobené nevlídným počasím (bouřky, sněžení), chyby spojení nebo nápravu zaostření kamery poté, co ji Bohouš „naboural“. Nebýt na hnízdě kamery, pak by Slávek „Kafka“ nejspíš zahynul.

Tomáš Prouza – meteorolog pozorovatel na stanici ČHMÚ v Peci pod Sněžkou, správce FB skupiny „Čapí hnízdo v Bohuslavicích“ a hlavní redaktor tohoto webu, předseda Amatérské meteorologické společnosti – z.s.

Irena Najmanová – pozorovatelka a milovnice čápů, bydlící takřka pod komínem. Dlouholetá pozorovatelka života na hnízdě. Organizátorka záchrany i návratu Slávka „Kafky“. Spojka mezi dalšími organizacemi a neúnavná informátorka veřejnosti. Prostě dobrý duch bohuslavického hnízda.

Mgr. Petr Kafka – ornitolog, pracovník správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Po dvou výstupech na komín (2019), kdy nejprve okroužkoval všechna čápata a podruhé zachránil Slávkův život, je považován za patrona zdejšího hnízda. V roce 2020 kroužkoval opět nejen naše čápata, ale také batňovická (a mnohá další v našem regionu).

Záchranná stanice JARO Jaroměř – členové tohoto spolku se v roce 2019 starali o Slávka „Kafku“ po jeho záchraně z komína po dobu téměř jednoho měsíce. Jmenovat můžeme Alici Janečkovou, která se o Slávečka starala a podávala nám informace o jeho stavu. Davida Čípa, který přivezl Slávka zpět do Bohuslavic a odborně ho vypustil zpět do přírody. Spolupracovnici Lucii Řičařovou, starající se ve svém volnu o lov rybiček pro Slávka a jeho krmení. Určitě se o něj staralo více lidí, jejichž jména sice neznáme, ale děkujeme.

Libor „Lark Letec“ a Petr Vranka – fotografové a filmaři našich čápů, kteří nelitovali námahy cestovat desítky až stovky kilometrů, aby pak potěšili celou komunitu čapích příznivců svými díly. Libor nás bohužel nečekané navždy opustil

Tichou vzpomínku pak zaslouží i Jiřina Krátká, patřící mezi nejvěrnější příznivce našich čápů. Bohužel jí nebylo dopřáno sledovat odlet rodiny k jihu, neboť v červenci 2019 náhle zesnula.

V roce 2020 rozšířili řady spolupracovníků

Hana Kučerová – aktivní pozorovatelka čápů, monitorující i další hnízda na Trutnovsku i Náchodsku, často fotografující naše čápy na hnízdě i mimo něj

Miroslav „Lokeťák“ Rezek – neváhal několikrát cestovat přes půl republiky, aby nám přinesl krásné fotografie a videa z našeho komína i okolí. Spočítal kolik čeho spořádali draci k jídlu a podílel se i na sledování jejich letů mimo hnízdo.

Zdena „Rikina“ Lédlová – velkou měrou se zapojila do sledování letů mladých čápů a po jejich odletu pátrala po migrujících čápech v širokém okolí svého bydliště

Blanka Hakenová – sbírala po celou sezónu ty nejlepší kousky čapí poezie, aby je následně poskytla ke zveřejnění na stránkách

Výčet angažovaných osob není zdaleka konečný, spousta lidí (hlavně místních) se v druhé půli léta 2019 zapojila do zjišťování pobytu čápů poté, co čápata začala létat. Případně pomohli s hledáním míst, kam čápi létali „na pastvu“ před návratem Slávka „Kafky“. Mnoho lidí finančně přispělo na chod ZS Jaroměř. Ti všichni si též zaslouží naše poděkování.

Ale i ti ostatní, co se prostě jen dívají – protože dokáží vytvořit komunitu, ve které až na naprosté výjimky vládne dobrá nálada, pozitivní emoce, lidskost a slušnost. Idylka a dobré vztahy mezi obyvateli hnízda se přenášely i mezi lidi a probouzely v nás to lepší – a doufáme, že tomu tak bude i nadále v letech příštích.

6 komentářů

  1. Hezký den,
    mohu vědět proč Slávek "Kafka" málem přišel o život?
    Co se mu přihodilo.
    Děkuji.

    1. Odpověď je k nalezení zde: https://www.capibohuslavice.cz/2019/06/27/co-se-stalo-ve-ctvrtek-27-cervna-2019/

  2. Krásně sepsané, ostatně jako vždy. Děkuji moc za vše , co pro nás hlavní aktéři HD internet, Lukáš, a Tomáš dělají , nejen kolem hnízda, ale zásobují nás krásnými fotografiemi z okolí. Děkuji za Vaši práci pro tolik lidí. Milena Ř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuální stav hnízda


Aktualizováno: 9.4.2021 13:00

Na hnízdě jsou Bohouš s Bohunkou (DEH H9931).

Přílet Bohouše: 1.4. 15:30
Přílet Bohunky: 9.4. 12:14

Mapa čapích hnízd


Sponzor přenosu


Překladač


-1.9
°C
75
%
11
km/h
100
%
6:02
19:51
4
%
Waxing Crescent
2 days, 2 hours
22:25
7:13

Pin It on Pinterest

0:00
0:00