Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čas na oslavu

Domácnost Bohdana a Bohunky má za sebou další důležitý milník. V dnešních ranních hodinách se totiž vyklubalo poslední páté čápě a období líhnutí tak skončilo. Časový odstup mezi nejstarším a nejmladším sourozencem činí pět a půl dne, přesněji 134 hodin. Pro srovnání – v roce 2024 ztrácela Artemis na Herkula 133 a loni Vivien na Artuše 118 hodin. Co se týká trvání období líhnutí, v této kategorii nakonec bohuslavická čápata porazila ta trutnovská, a to o půl dne. Páté čápě se zdá být v pořádku a bude-li dostatečně aktivní, má slušnou šanci obstát mezi ostatními. I počasí by mělo stát na jeho straně, v následujících dnech nejsou očekávány žádné vydatné deště, nadále se má oteplovat.

Ranní krmení i budování

V úterý večer dorazil Bohdan na komín ve 21:17 a opět se zabýval průzkumem prázdné skořápky. Oblohou nad hnízdem prolétla Mezinárodní vesmírná stanice, na objektivu kamery opakovaně úřadoval pavouk Lojzík. Bohdan vystřídal v důlku Bohunku až ve 2:33, někdy v té době se jedno z čápat konečně zbavilo dlouhé kosti, která mu od večera trčela ze zobáku. Naprostá absence oblačnosti vedla k poklesu ranní teploty k +5 °C. Bohunka odlétla ve 4:32 obstarat snídani, o čtyřicet minut později nakrmila mládež žížalami a zalehla. Bohdan se nejprve věnoval výstavbě, donesl větve a později rákos. V pracovní přestávce vysypal čápatům žížaly, poté pokračoval v transportu větví, Bohunka čistila a provětrávala hnízdní kotlinu.

Sláva, už je nás všech pět!

Páté vajíčko se povalovalo mezi rojícími se čápaty a nezdálo se, že by klubání výrazněji pokročilo. Bohdan by rád poležel, ale mládež chtěla odpočívat na ranním slunci. Nakonec ji Bohdan prostě zalehl násilím. O to větší bylo překvapení, když v 8:35 vstal a pod ním se objevila prázdná skořápka posledního z vajec. Pětka zůstal zprvu skryt mezi tělíčky ostatních čápat. Následné zastrašování oběma dospělými vypadalo, jako by zároveň slavili úspěšný konec klubání. Na neznámého narušitele se po chvíli klapalo ještě jednou, Bohdan se kvůli němu musel vrátit zpět na komín. Bohunka vytáhla z důlku poslední skořápku a odhodila ji k okraji hnízda. Při úklidu ji opakovaně rušila poštolka, poletující s křikem okolo komína.

Na čerstvém vzduchu

Další Bohunčin výpad patřil holubovi, prolétajícímu těsně nad Bohdanovým valem. Její vzkaz byl jasný: „Na karty s Bohdanem rozhodně zapomeň, doma bude!“ Po příletu Bohdana se senem došlo na další zastrašování, v jeho průběhu upadla čápata do vzorné akineze. Po uklidnění situace podával Bohdan časný oběd v podobě brouků, ještěrek a menších hadů. Mladší čápata se od něj později dočkala soukromého přídavku, zatímco Jednička s Dvojkou vyspávali na opačné straně důlku. Po poledni všichni sezobali drobné krmení od Bohunky. Odpoledne zůstávala čápata téměř stále odkryta, pokud je zrovna Bohunka nečistila, nejčastěji pospávala. Po úklidu se zabývala vlastní peříčkúrou, Pětka se takticky schoval doprostřed chumlu ostatních čápat.

I přes vyšší pokrytí oblohy oblačností vystoupila teplota nad +21 °C, tak čápata mohla zůstat na čerstvém vzduchu až do pozdního odpoledne. Pro jejich další vývoj je tato situace rozhodně přínosná, snižuje se tak riziko výskytu různých onemocnění. Trojka s Jedničkou se snažili zbavit vývržku, po úspěchu Jedničky jeho produkt Bohunka okamžitě odklidila pryč. Bohdan donesl ke svačině převážně brouky, menší myši se zmocnil a úspěšně ji sežral jak jinak než Jednička. Vedle důlku se povaloval vytržený trs levandule. Snad přispěl k lepší atmosféře, protože dračí doupě rozhodně nevoní po fialkách.

Zdravá večeře

K pozdní svačině podávala Bohunka brouky, Pětka zatím o jídlo příliš zájmu nejevil. V 19:19 donesl Bohdan čerstvé stelivo a vystřídal Bohunku, která neváhala s odletem na večeři. Bohdan tentokrát nenabídl mládeži žádný steak, nýbrž zdravou směs hadů a ještěrek, doplněnou o několik brouků. Po nasycení dravé zvěře ji bez debat zalehnul a všichni společně očekávali návrat Bohunky. Ještě se těsně před Bohunčiným příletem ve 20:07 postaral o malý přídavek hadích ocásků, největší z nich ale musel sníst sám. Bohunka znovu zmizela pryč, definitivně přilétla domů ve 20:59. Bohdanovi se ještě nechtělo zůstávat na hnízdě, a tak po krátkém protažení křídel vyrazil za holubem.

Nad ležící Bohunkou se přehnala letka čtyř kachen, Bohdan dorazil ve 21:32 s lehkým klapotem. Odpovědi od Bohunky se nedočkal, nejspíš nechtěla budit konečně spící mládež.

Prázdná skořápka znamená jediné – je nás pět!
Výstraha nebo oslava?
„Žádné karty, doma bude!“
Od plazů a hmyzu přecházíme na hlodavce

27 komentářů

  1. Když už slaví Bohdan s Bohunkou tak si dáme skleničku na tu naší partičku!Na zdraví a na štěstí ať jsou každý den větší! Na mámu a na tátu ať vychovají tu dračí partu! Držte se zlatíčka . A vám
    Pánové díky za krásný večerníček 🥳

  2. Překvapilo mě, že dračí doupě nevoní. Vždyť Bohunka věčně uklízí výměty a zbytky potravy uklízí dospělí. Asi to tak není pořád. Některá potrava zapadne a potom tedy nevoní po fialkách. Tento postřeh mě zaujal. Jinak luxusní fotka je ta se světelnými paprsky, určitě by měla místo v čapím kalendáři 😂

    1. Aha, nejsem sama, koho zaujalo to aroma na hnízdě.
      Tato fota jsou opravdu exklusivní. Byl by to krásný čapí kalendář.
      Snad se toho někdo ujme, když ho to zaujme natolik, aby to zrealizoval.
      Krásné klidné dny čapím rodinám.

  3. A je nás pět, začíná krásný svět plný starostí a radovánek . Bohdan a Bohunka jsou super rodiče .Už nám dokázali ,že to pro ně není nic nemožného dráčky vychovat a postavit do života. A naši Tomáš a Lukáš nás slovem a fotkami po celou dobu provázet tou nádherou jak z dráčků vyrostou nádherní ptáci. Velké díky za vše co děláte.Přeji krásný zbytek večera a hlavně klidnou noc vám a  na komíně z Ostravy

  4. Moc děkujeme za krásnou vtipnou reportáž ( trs levandule...😄). Díky, že jste a že jste tak skvělí 👍🫶

  5. Tak ať se daří v dračím hnízdě a rodiče ať stíhají krmit moc děkuji za krásné komentáře

  6. Je to krásný pohled na hnízdo plné malých tvorečků a jsem ráda , že pětka nebude pozadu za sourozenci.
    V loni jsem Vivien pojmenovala Loudálek, to nebylo ještě známo, že je to čapí dáma.
    Přeju pětce, ať je silná a  ve zdraví dožene své sourozence.
    Vám pánové velké díky za nové informace a všem přeji jen to dobré
    Alen

  7. Tak už jsou všichni venku, hlavně ať v pořádku rostou a jsou z malých dráčků pořádní čápi. Krásné fotky a povídání.

  8. Moc dekuji za krasne a poucne,zaroven vtipne povidani o capim zivote. Aspon se vzdycky dovim neco noveho. Vsem capim rodinkam na hnizdech preji,at maji z dracku radost a at jim pekne rostou .

  9. Bohunka si teda umí sjednat pořádek!! Myslím, že Bohdan jako vzorný otec by na ty karty nešel...🤣

  10. Radost veliká, jenom doufám, že z pětky nebude "otloukánek" jako vloni z Vivien.
    Díky Tomáši a Lukáši, teď budeme sledovat , jak nám porostou před očima.
    Hlavně , aby bylo pěkné počasí, předpovídají třicítky......Zdraví čápomilka z Brna Žabin

  11. Je nás pět do party. 🙏😍Teď se B+B musí snažit dráčky uživit. Ale víme, že pět dráčků není poprvé, tak oni to určitě zvládnou.😀✊
    Tomáši, Vám patří ohromný dík za vtipné a neskutečně podrobné počteníčko. Fakt byste měl být spisovatel.
    Lukášovi také děkuji za krásné snímky.
    Všem čápatům přeji, aby rostli jako z vody.
    Všem příznivcům čapíků přeji krásný den.🌞

  12. Dobry den. Každé ráno čekám na nové zprávy které si ráda přečtu. Moc se mi líbí vtipné komentáře o dění na hnízdě a děkuji za ně. Už se těším na další zprávy o dráčatech.

  13. Pěkně se jim zase letos vydařila pětka čapatek.
    Rodiče se starají o přísun potravy, jsou zkušenými rodiči. Jen tak dál, hodně štěstí mláďatům. Vždy vydařené fotky i komentáře, děkuji

  14. Krása jak se rodí nový život,jsou to lidé kteří mají 💓 na správném místě držím palce všechno bude dobré zdravím

  15. Krásné čtvrteční poledne všem. Tak nám začíná běžet seriál "Bylo nás pět" s čapím hereckým obsazením, kameramanem Lojzíkem a pod režijním vedením úspěšného dua B+B🎞️😀 Náš syn se stejně jako Pětka vyklubal 20.5., jen o 30 let dřív😉A je z něj chlap jako hora, tak třeba ta dvacítka v datu je znamení a z posledňáčka vyroste silný a zdravý čáp, ať už holka nebo kluk🥰 Tak hodně sil rodičům a přejme jim příznivé počásko, ať je v supermarketu "čapí loučka" dostatek kvalitního a výživově hodnotného jídla😂🙏 P.S. Pane Tomáši, prosím, jak stará jsou čápata ve Slavětíně? Chvilku jsem je nesledovala a z pingpongových míčků jsou fotbalové😃Děkuji a zdravím z napůl slunečného Šebrova🙋‍♀️

    1. Nejstarší slavětíňák je o 10 dní starší než naše Jednička (líhnutí tam začalo už 4. května).

  16. Konečně je rodina úplná. Rodiče se musí hodně snažit, aby mládež neměla hlad. Přeju jim, ať všichni obstojí, při té vypjaté době, ať mláďata zdravě dorostou a my tu dobu budeme rádi pozorně sledovat.

  17. “Hurá, hurá, je nás pět”.
    Přeji všem čápátkům dobré dospění a šťastnou budoucnost. 👍
    My milovníci tohoto hnízda se těšíme na další zajímavou sezónu. 👍😎

  18. Ať nám rostou do krásy taťka s mamkou se budou muset pěkně otáčet ale oni to zvládnou

  19. To je radostí že i pětka je na světě vítej čápíku ať se ti v životě daří. Bohunce a Bohdanovi začne kolotoč aby nasytili všechnu svoji drobotinu. Panové děkuji vám za poučný článek a pěkné fotky s popisky. Všem přeji krásný večer i pozdější noc.

  20. V dnešní turbulentní době a bláznivé politické situaci je to nejlepší co mám denně ke shlédnutí .Ten krásný čas na komíně ty starosti rodiču BaB. A  za to velký dík a obdiv Tomášovi I Lukášovi s jakými znalostmi grácií a humorem dokáží popisovat v podstatě jednotvárný život čapí rodinky. Lepší než detektivka nebo humorný román.Krásné fotozáběry dokreslují profesionální čtivé povídání.Ted jen z celého srdce přát všem čápátkum nerušené a šťastné dospívání.
    Chlapci nevíte něco o Vivien aprvní nápadnici Bohdana?Věra

    1. Vivien je asi stále v Africe nebo někde v Turecku (pokud zvládla první cestu) a Puntička dále sedí na vejcích v Otovicích.

  21. Trs levandule místo trsu fialek, nevadí, mamka vyvětrá a bude voňavo! Pětníček je sladké čapí miminko ale co se týče potravy, bude rázem drak a ještě bude využívat teplá tělíčka svých sourozenců aby byl při větrání cchráněn. Teď přeji rodičům aby měli hodně drobné krmení pro Pětníčka a Čtvrtníčka. Tak hodně štěstí ať jste silní. Taťka nesmí na karty s holubem, mamka ho žene pryč s válečkem! Hahaha a kachny ty rychle zmizely do dáli. Děkuji, pánové, za další díl a nádherné snímky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest