Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tajná porada

Rodný důlek bohuslavických čápat pozvolna bere za své. Starší čápata začínají pozvolna trénovat své nožky, i když jim zatím příliš pevně neslouží. Potrvá to však pouze několik dní, než učiní své první kroky. Nejprve s oporou křídel a zobáčku, později tyto berličky odhodí. Pětka se nadále udržuje v kontaktu se staršími sourozenci, Bohunka mu věnuje nadstandardní péči. I počasí našim čápům přeje, pokračují slunečné suché dny s poněkud nižšími teplotami. Po nočním odstranění ostatků nejmladšího z čápat v Trutnově Matějem se i na tamějším hnízdě vrátila situace do normálu.

Obtížné zahřívání

Ve čtvrtek večer se jako poslední vrátil na Kafkův komín ve 21:19 Bohdan. Nakrmil čápata masem, Bohunka poklidila a dojedla nezkonzumované zbytky. Pětka zamířil za teplem dovnitř chumlu sourozenců, na chvíli na čápata zalehl i Bohdan. Během noci došlo na opakované zakrývání důlku oběma rodiči, neklidné klubko však nebylo snadné zcela schovat. Bohdan alespoň na čas zahřál vyčnívajícího Pětku a ve 4:11 odlétl z hnízda. Za zcela jasného rána klesla teplota až k +3 °C. Po návratu s větvemi je za pomoci Bohunky umístil do valu, Bohunka obkroužila komín.

Žonglování s vývržky

V 5:30 se Dvojka zbavil vývržku, o minut později vyklopil Bohdan myš pro Pětku, Bohunka později vyrazila na lov. Čtyřka též odhodil granát, znovu ho však spolknul. Až po dalším vyplivnutí ho odhodilo pryč další z čápat. Opět došlo na kontrolu Bohunčiných dokladů, Bohunka posléze vyhodila kus tvrdé kůže. Po celý čtvrtek byla obloha téměř jasná, odpolední teplota vystoupila nad +24 °C, občas zavanul silnější vítr. Mládež se většinu času povalovala v pozvolna se změlčujícím důlku, případně podnikala krátké průzkumné cesty mimo jeho obvod.

Spravedlivější průběh krmení

Na jídelníčku se objevovaly převážně myši, hadi a kobylky. Zatímco naše národní reprezentace hokejové mistrovství světa opustila, Bohunka provedla první letošní vhazování. Pětka si ustlal na polštáři z Jedničky, Bohdan kohosi zastrašoval. Po vydatné obědě od Bohdana si dvě z čápat pohrávala se šnečími ulitami. Vysoko nad hnízdem prolétl cizí čáp. Následovala svačinka do Bohunky, sestávající z množství kobylek. V dalším přídavku se našla i skořápka vajíčka. V tátově stínu se uskutečnila tajná dračí porada. Bohdanovo maso bylo následováno znovu množstvím Bohunčiných kobylek, proběhl nezbytný úklid hnízda. O půl osmé večer donesl Bohdan vodu, maso a tradiční kůži, o cár masa proběhla přetahovaná.

Domek s přístavbou

Po večerním návratu Bohunky ve 20:42 se Bohdan ještě vydal na pozdní večeři. Pětka sváděl se Čtyřkou souboj o kus kůže, Bohunka vyklopila trochu žížal, kůži jim zabavila a vyhodila pryč. Pětka měl od různých zbytků jídla zcela šedivou hlavičku. Protože se po západu slunce začalo rychle ochlazovat, Bohunka se pokusila čápata skrýt pod sebe. Příliš se jí to však nedařilo. Nakonec zalehla pouze nejmladší a starší přikryla roztaženým křídlem (i když jen dočasně). Pětka se tak ocitl pod střechou, ostatní v přístavku. Bohdan pak dorazil domů ve 21:26.

První čapí buly
Pětka a jeho měkký polštářek
Tajná dračí porada

23 komentářů

  1. Dlouhá léta jsem jen tichým pozorovatelem a čtenářem, ale teď už opravdu musím: Pánové patří vám OBROVSKÝ DÍK za tu krásu, kterou přinášíte do našeho života.

  2. Je.fajn číst,jak se.B+B starají o svá čápata.Jsou skvělý rodiče.Tomasi,Vám patří poklona,kam chodíte na ty nápady ,číst vaše psaní je jako pohádka na.dobrou noc.Diky.M

  3. Čápátečka rostou.No aby ne ,když mají tak vzorné rodiče. A malá pětka se má čile k světu.Opět krásné a vyčerpávající povídání…diky moc🌷

  4. Děkuji za pravidelné reference včetně fotografií ze života Bohdanovy a Bohunčiny rodiny. Držím palce Pětníčkovi, aby dorostl v dospělého čápa.

  5. Příroda nám neustále ukazuje, jak má rodina fungovat a co je její hlavní povinností. Pečovat o potomky a zvelebovat domov.
    A to se Bohdanovi a Bohunce daří na výbornou. Jsou úžasní rodiče a je radost je pozorovat. Čtení o nich je zážitek!

  6. Dobré ráno přeji všem.
    Tomáši, opět velmi vtipné a podrobné shrnutí dne. 👍🙏Čápata rostou, Bohunka se vzorně stará, aby Pětka prospívala. Počasí zatím přeje, krásné snímky od Lukáše.🙏
    Děkuji za krásné ranní povídání, hned je mi lépe.👍🌞

    1. Po přečtení hnusnych zpráv nás potěšilo ocapech které se starají o svou rodinku než my lidé jako nejvyšší tvorové lidstva takže mnohé díky vám.Uz vám kdosi navrhoval abyste to sepsal,abychom si mohli sepsat v  knižní formě.

  7. Dobrý den pane Prouzo. Chtěla jsem se Vás zeptat, co může být příčinou situace, že samec čápa nepustí na hnízdo samici ke krmení již 14 dnů starých mláďat. Stalo se tak v Třebíči a po asi 12 hodinách hladovění byla čápata z hnízda odebrána ZS. Dle informací tam bylo i jedno vejce. Po odebrání mláďat (dle ZS byla mláďata v pořádku) byla samice čápem opět vpuštěna. Nerozumím takovému chování. Máte k tomu nějaké vysvětlení? Čápi sleduji již třetím rokem, ale nikdy jsem o něčem takovém neslyšela. Děkuji.

    1. Protože jsem se s tím v praxi nesetkal tak nemám. Může za tím ale třeba být nějaká choroba (čáp se necítí v kondici a tak reaguje anomálně).

      1. Děkuji za odpověď, také jsem se s takovou situaci nesetkala, ale říkala jsem si, že Vy třeba vědět budete. Díky za vše, co pro čápi, a tím i pro nás, děláte.

  8. Opět nádherné povídání o rodince Bohunky a Bohdana. Jsou to skvělí rodiče! Bohunka se stará o Pětníčka, věnuje se mu a servíruje mu speciální stravu. Je to krása vidět život čapí rodinky!
    Díky moc Tomáši, za nádherné a poutavé vyprávění a Lukáši, za krásné detailní fotky z hnízda v Bohuslavicích!

  9. Čapi, čápi vy jste draví, hraví. Rodičúm ať slouží zdraví, ať se nikdy neunaví a slušně vás vychovají. Nadhernej to pohled, když můžeme vidět dráčátka jak papinkají a spinkají a pak sí zacvrlikají. Bohunce a Bohdankovi přejeme ať se dílo daří. 🤩😄

  10. Opět velká pochvala Tomášovi za podrobný vyklad o dění na Kafkově komíně a Lukášovi za nádherné fotky z nápaditým komentářem. Pětníček je opravdu super bojovníček. A velká pochvala Bohunce jak si drobečka opečovává a podstrojuje mu. Je krásné vidět že i sourozenci se k Pětníčkovi chovají krásně. Jak si položí hlavičku na sourozence a je pohoda. Posílám spousty krásných pozdravů z deštivé Ostravy a přeji krásný víkend.

  11. Dobrý večer pane Tomáši a Lukáši, chtěla bych se zeptat, vím, že se vracím ke smutnému tématu ke hnízdečku od čápice Magdy, sledovala jsem ten večer s mrtvým čápičkem a zároveň se strachovala o nejmenší Mimi od Bohunky, ale proč ho tak drsně polykali, proč to tak čápi dělají? Bylo to hrozné, krutější než kdyby ho šupli z hnízda. Je jako možnost, že by ho tím vynesli ven a pak vyblinkli někde na zem do trávy? Děkuji Jana a děkuji za krásné čtení a dotazy také všem lidem😊👍💞a napište tu knihu 😊👍, přeji spoustu pěkných dní

  12. Každé ráno zsčínám sledováním čapí rodinky moc mě to baví a zajímá dnes mně pobavila asi jednička s raní hygienou když ostatní ještě spali. Spolehlivě poznám jen pětníčka u ostatních jen hádám děkuji že to mohu sledovat

  13. Vy náš pane Dumasi, čapátka v kruhu na buly, v půlkruhu a ve stínu táty spící děti a Pětníček s hlavičkou na polštářku, pyramida čapátek pod taťkou při tajné poradě, to je nádhera! Zachycené momenty navždy! Umíte je najít a ještě s vtipným komentářem doplnit, nádhera! DIKY! DÍKY! DÍKY!

    1. Často je to kvůli nedostatku potravy, případně poznají že je nemocné / postižené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest