Známe to všichni – když nastanou příliš velká vedra, každý se raději drží ve stínu a pokud nemusí, nic nedělá. Čápata na hnízdě jsou na tom v těchto dnech podobně. Odkázána na stín a napájení od rodičů trávila většinu dne spánkem, aktivnější byla pouze při krmení. Zajímavější dění můžeme sledovat pouze v časných ranních a pozdních večerních hodinách. Teploty nejsou naštěstí zatím až příliš vysoké, takže se s nimi čápi dokáží vyrovnat. Na Kafkově komíně uplynul další klidný a lenivý den. Včerejší úraz slavětínské Slávinky zůstal bez dalších následků, dnes již zvládala péči o své potomstvo v normálním režimu.
Teplá noc
V noci z neděle na pondělí se příliš neochladilo, i ranní teplota se pohybovala okolo 15 °C. Večer dorazila Bohunka domů ve 21:43, Bohdan se staral o čápata a nechával je na čerstvém vzduchu. Bohunka převzala péči o mládež až po půlnoci, a to přibližně na tři hodiny. Bohdan odhodil ve 3:57 granát a ujal se dohledu nad pospávajícím klubkem čápat. Bohunka vyrazila ve 4:32 pro snídani, za padesát minut se vrátila se senem a žížalami. Bohdan nejprve přinášel stelivo a stavební materiál, až v 6:18 krmil též žížalami a nejspíš rybkami. Jednička se ráno vyplazil ven z důlku, později ho následoval i Čtyřka, který usnul s hlavou položenou na ohrádce. Dokonce i Pětka se pustil do své první peříčkúry.
Rybí delikatesy
Jednička vycouval na toaletu až na okraj důlku, uvolnil si tak prostor na brouky a ještěrčí ocásky od Bohunky, podávané k pozdní snídani. Dračí klubko se po jídle povalovalo v Bohunčině stínu, a to až do návratu Bohdana s ještěrkami a slepýši. Přesně v poledne následoval přídavek a o další půlhodinu později druhý chod podávaný Bohunkou. Po drobném zobu se jen zaprášilo, velký kus masa už takové nadšení nevzbudil. Zato povařené rybí maso od Bohdana sklidilo úspěch. Bohdan zjevně spojil příjemné s užitečným a při koupeli v řece nezapomněl na věčně hladové dračí žaludky.
Odpolední slunce žhnulo ze zcela jasné oblohy a pohánělo rtuť teploměru stále výš, až přes +26 °C. Bohdan se pokoušel opakovaně čápata zalehnout, nakonec nad nimi zůstat stát a fungoval jako slunečník. Bohunka donesla na hnízdo stelivo a rozdala ke svačině ještěrky a kobylky. Pětka o krmení nejevil zájem, po celou dobu zůstal otočen na druhou stranu. Bohdan přinesl rybí maso a trochu vody, napájení proběhlo i ze strany Bohunky v 18:20. Jednička vyslal žhavý výstřel přes ležící sourozence, jen malou chvíli před začátkem dalších Bohdanových rybích hodů. Bohunka dorazila po dvacáté hodině se silně zablácenýma nohama a s voletem plným malých čolků. Pětka znovu zaváhal, Bohunka mu pak musela podstrojit dodatečný přídavek. Bohdan dolétl na hnízdo ve 21:26, a protože se Bohunce mezitím podařilo čápata zalehnout, o další krmení se vůbec nepokoušel.




17 komentářů
Je to nádhera jak nám ti drobečci rostou a mají se k světu. Pětníček se opravdu hodně snaží i když někdy se přes sourozence nedostane k nachystanému jídlu. Ale věřím , že Bohunka si drobečka uhlídá a dostane přídavek až budou sourozenci v kídku nakrmeni. Tomáši a Lukáši opět super povídání a nádherné fotky. Spousty krásných pozdravů a klidnou noc z Ostravy
Pane Prouza jste skvělý pozorovatel a vypravěč děkujeme za vtipné komentáře
Nenapsala bych to líp, děkuji za každodenní popis dění na hnízdě 🥰
Další horký den, čápata rostou a rodiče se starají.
Moc děkuji za shrnutí dne a za pěkné snímky.
Krásný den všem 🌞
Moc hezké vyprávění o malých čapích miminkách. Rodiče to nemají jednoduché,ale zvládají na jedničku. Ať se jim daří a vám kluci také,ať máme stále nove zprávy👏
Je zajímavé, jak jsou čapí rodiče hodně pracovití i v noci! Moc toho teda nenaspí, přes den se také nezastaví a přesto se nezdají být unavení! Je vidět, že jsou v dobré kondici a Bohunka obzvlášť- řekněme kulantně, abychom dámu neurazili- i přes její už trochu vyšší věk je neuvěřitelně aktivní a čilá a to je moc dobře! 🦎🕷️🦗🦟🐟🪱Dobrou chuť, mrňata, jen si pochutnávejte na delikatesách, které vám neúnavně připravují v čapí kuchyni šikovní a starostliví rodiče! Máte štěstí, že jste se narodila právě jim!🤣👏👍
Pane Prouzo, prosím vás, můžete můj poslední komentář umístit do "Strážci stinů" po vašem schválení? Děkuji moc a omlouvám se za svou chybu.
Přesunout ho bohužel nelze, ale to snad tolik nevadí 🙂
Jsem moc ráda za věechny podrobné zprávy o čápatech i Pětníčkovi, u Bohunky a Bohdana.
Díky moc Tomáši i Lukáši za fotečky! Čapíkům se velmi daří, Bohunka dokrmuje přídavky PětníčkoviJe to úžasná maminka!
Díky!
Krásné, moc děkuji za milé vyprávění.... hlavně ať se čapikům daří, letos jsou samé smutné zprávy.....
Tak vida! Pětka už má své jméno Pětníček. Schválně, zůstane mu napořád? O Bohunce přemýslím čím dál víc. Nemyslela snad už v době před snesením posledního vajíčka, že se o něj BUDE muset starat obzvlášť pečlivě? / Jsem ráda, že jsem natrefila na tak skvělou společnost - lidí a ptáků. Všem hezký den 😊
Krásné, pohádkové počteni 🙂, vždy mi udělá radost, jak vidím jaká je péče o dráčátka, vše včetně stínu. Hned bych je pomuchlovala🤗♥️🍀
Až nexkutečně ten čas letí...očekávání a najednou je plné hnízdo a spousta akcí.Je zajímavé sledovat tenhle zrychlený cyklus...Velké díky oběma☺️
Dobré ráno všem lidem i čápům,takrodiče nevědí co dřív jestli shánět jídlo a pití pro věčně hladovou smečku nebo dělat slunečník. Je krásné že toho všeho můžeme být svědky kdy se nám zachce díky
Ahoj všem,to je nádhera vidět rodiče,jak se super starají.
Bohunka je moc dobrá maminka,že pětníčka dokrmuje♥️👍
Přeji všem krásný den a děkuji za krásné fotečky a krásný komentář k naší čapí rodince ♥️🙂🖐️🍀
Děkuji za odpověď, ano, máte pravdu, nevadí, pane Prouzo.