Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

O kamerách

Čapí hnízdo bylo v roce 2019 snímáno pomocí jedné IP webové kamery UVC G3-PRO od firmy Ubiquiti Networks s Full-HD rozlišením.

Dne 19.12.2019 byl na komíně vyměněn provizorní držák kamery za speciální, na zakázku vytvořený a zároveň byla přidána nová kamera se 4K rozlišením UVC G4-PRO od stejné firmy (na snímku horní).
Po zkušenostech s hnízděním v roce 2019 byl na vrchní část stožárku přivařen plech pro zamezení dosedání čápů přímo na těla webových kamer.

Kamery mohou mít v nočních hodinách zapnutý přísvit v infračerveném pásmu (s dálkově regulovatelnou intenzitou), které je pro kamery extrémně citlivé, takže to vypadá, jakoby zde svítilo klasické světlo, ale pro lidi a zvířata je naprosto neviditelné, tudíž je neruší. Intenzita světla produkovaná kamerami je zhruba jako několik dálkových ovladačů.
Zároveň je možné dálkově nastavovat u obou webových kamer velikost zoomu (přiblížení), takže je možné sledovat i detaily dění na hnízdě.

Obě kamery jsou pomocí stíněného, UV odolného datového kabelu svedeny do rozvaděče, připojeny na bateriovou zálohu 48 V, která napájí webové kamery v případě výpadku elektrické energie.
Následně je obraz kamer transportován datovou páteřní sítí firmy HD internet s.r.o. až na server, na kterém se obraz nahrává 24 hodin denně a zároveň se odesílá na YouTube Live pro možnost živého pozorování.

Celkové náklady na pořízení hardware (držák, 2 webkamery, kamerový server, bateriová záloha el. energie) a provoz se pohybují okolo 40 tisíc Kč.

11 komentářů

 1. Toto je opravdu krásná věc, kdo umí a zabývá se tím, před tím smeknout. Děkuji Ulrichová

 2. Opravdu moc oceňujeme krásný a kvalitní obraz i zvuk (i následné fotografie), díky čemuž je to velká radost vše online sledovat přímo v tv z našeho obýváku (ve 4K kvalitě). A děkujeme také za všechny vaše vysvětlující komentáře, když je tu člověk "nový" - hodně to usnadňuje orientaci i rychlejší pochopení věcí (např. s tím "nočním viděním", které vypadá, jako by čápy osvětlovalo nějaké silné světlo, už jsem se chtěla zeptat, hi, hi.. ale pak mě napadlo se proklikat dál). Ještě jednou velké díky vám všem, kteří jste tento projekt uvedli v život...

 3. Dobrý den,
  zajímá mne, proč je mezi kamerami 1 a 2 časový rozdíl 30 sekund. Mohli byste to vysvětlit? Děkuji.

  1. Protože signál prochází interním zpracováním než je odeslán na YouTube. 4K kamera generuje větší datový tok = delší zpracování = větší zpozdění.

 4. Dobrý den, uvažuji o něčem podobném zde v Želechovicích, můžete se prosím rozepsat více o kamerovém serveru?

 5. Dobrý den, sleduji dost intenzivně čapí hnízdo ve Slavětíně nad Metují, mám po op. mozku a tak je to pro mne zábavou a potěšením. Několik dní není přenos k dispozici a jistě to netrápí jen mě, ale i ostatní sledující. Prosím, můžete přenos zprovoznit ?

  1. Pouze se změnila adresa přenosu po výpadku dodávky elektrického proudu. Nyní je přenos zde: https://www.youtube.com/watch?v=nMgNTQMfBR0

 6. Dobrý den, od výpadku kamery cca před 1 měsícem, mámjako úvodní obrázek u kamery č.1 i č.2 záběr na trávu na komíně v Trutnově. Lze to nějak změnit?
  Děkuji
  P.S. Moc děkuji za Vaše úžasné komentáře a používání krásné a zvukomalebné češtiny. Např. slovo "hnízdovál" by mělo být zařazeno do slovníků.

  1. Ten náhled generuje vaše zařízení, možná by pomohlo vymazat paměť prohlížeče / YouTube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Stav hnízda v Bohuslavicích


Aktualizováno: 1.1.2023 00:30

Hnízdo je prázdné.

Čekáme na jarní návrat čápů.

Stav hnízda v Trutnově


Aktualizováno: 1.1.2023 00:30

Hnízdo je prázdné.

Čekáme na jarní návrat čápů.

Mapa čapích hnízd


Sponzoři přenosu


Překladač


2.7
°C
94
%
23
km/h
100
%

Pin It on Pinterest

0:00
0:00