Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Relaxace s Bohdanem

Hranice mezi životem a smrtí je v čapím světě často nepříjemně tenká. Nejmladší z trutnovských čápat se dnes v poledne vcelku nečekaně odebralo do říše za duhovým mostem. Budiž nám útěchou, že jeho konec přišel milosrdně rychle, bez dlouhého utrpení. Co přesně bylo příčinou úhynu nejspíš nezjistíme, pravděpodobně se jednalo o nákazu aspergilózou. Následné scény, zahrnující snahu o odstranění těla uhynulého čápěte, byly poněkud drastické. Matěj se ho opakovaně pokoušel pozřít, Magda shodit z komína. U Bohdana s Bohunkou se naštěstí nic zásadního neudálo, bohuslavická čápata si odpočinula od únavného tepla minulých dní, vydatně zásobována proviantem oběma rodiči.

Neustále nasyceni

Bohdanův středeční návrat ve 21:29 čápata zaspala, rodiče nad nimi zprvu postávali, později se Bohunka pustila do úklidu. Půl hodiny po půlnoci se Bohdan pokusil mládež opakovaně zakrýt, v druhé polovině noci zahřívala potomstvo Bohunka. Po několika dnech nastala opět chladnější noc s ranním teplotním minimem pod +5 °C. Bohdan vyrazil do terénu ve 4:00, za třicet minut se vrátil s větvemi a kousky masa pro hladovou mládež. Bohunka přinesla domů stelivo a hrstku žížal. Trojka odhodil granát, Pětka se při čištění důlku Bohunkou překotil na záda, dvě minuty strávil snahou postavit se zpět na nohy.

Bohdan dopravil na hnízdo další seno, čápatům rozdal myši, Bohunka vyrazila na lov. Bohdan se uvelebil se vedle čápat, pouze Pětka zůstal skryt pod ním. Později nám ukázal, že i on již dokáže vycouvat mimo důlek. Při další krmné dávce sestávající z myší utrhl také svůj díl, Trojka ochutnával tátův pařátek. Po Bohdanově odhození granátu se na něj ihned vrhl pyrotechnický tým, který ho zčásti rozebral a zčásti pozřel. Během dne se na jídelníčku objevovaly rybky, myši, hadi, housenky, kobylky a červíci. O hada se strhnul souboj hned tří čápat. Odpoledne obdržel Pětka znovu soukromý příkrm od Bohunky, podělil se o něj s jedním ze sourozenců. Při Bohdanově pozdní svačině se sám probojoval do první řady přímo ke zdroji.

Obloha zůstala po celý den téměř zcela jasná, ochlazení ale zůstávalo stále patrné. Teplota jen stěží překonala hranici +20 °C. Bohunka dorazila s větvemi, k večeři od ní dostala čápata příděl brouků, po vydatné krmi pospávala. Jednička se pokoušel postavit, ale bez pomoci zobáku a křidélek se mu to zatím příliš nedařilo, alespoň se vestoje vyčápil. Bohdan obohatil jídelníček rybou, Bohunka zasytila ve 20:15 starší čápata myškami a hadem. Kromě krmení se po celý den rodiče samozřejmě věnovali úklidu hnízda i udržování dračí hygieny. Bohdan, doprovázen věrnou větví, přistál na komíně ve 21:19.

Ranní pohoda s Bohdanem
I Pětka už zvládá chození na toaletu
První pokusy Jedničky o stoj na nohou

22 komentářů

  1. Díky za večerníček Tomáši,napsal jste ho krásně jako každý den. Jen dneska po tom co se všechno stalo se na něj nějak nemůžu soustředit.K první větě bych jen řekla, že nejen u čápů .Ani pro Vás dneska určitě nebylo lehké něco napsat,ale vy to zvládáte i na úkor svého volna. Věřím, že zítra bude líp vy si to pořádně užijte.Díky i za fotky,couvající malánek je supr👏

  2. Škoda čápátka u Matěje , ještě by je zajímalo, zda se něco ví o Pentličce🧐🧐Bohdanovi s Bohunkou držíme palce ✊✊✊🥰🥰🐕🐕

    1. Myslíte Puntičku? 😊 Včera tady v komentářích bylo, že snad má 2 čápátka. Pentlička je postava z románů Agathy Christie, ale rozhodně by to bylo pěkné jméno i pro čápičku - a na 1 hnízdě třeba: Pentlička, Mašlička, Prýmek, Volánek 😊

  3. "Pyrotechnický tým" hahahaha, to je slovní obrat, panečku! Taťka Bohdan si krásně a rád užívá své kouzelné děti. Nejmenší drobeček už couvá na toaletu a nejstarší trénuje postavení se na nožičky! Děláte nám radost bílí plyšáčci, moc vám fandíme a držíme všechny palce pro štěstí, ať zdravě rostete a sílíte. Dobrou noc a hezké sny, milá čapí rodinko. Děkuji vám, pánové, i vám dobrou noc a hezké sny.

  4. Opět Tomáši a Lukáši krásný večerniček s fotkami i když dnes začasl tak smutně s trutnovským nejmladším čápíkem at se má dobře za duhovým mostem. Bohuslavičti dráčci rostou každý den se od vás o nich dozvídáme co je na hnízdě nového. Čtu to jedním dechem co vám to asi dá Tomáši práce vymýšlet takový článek aby nás čápomyli pobavil ale i poučil moc vám za to děkuji a všem přeji krásnou klidnou noc dnes již trochu chladnější.

  5. Tomáši, opět krásně a vtipně napsané. 🙏👍😀Smutnější je zpráva o čapíkovi v Trutnově, vždy je mi to moc líto.😥
    Panejo, jednička už se snaží postavit na nožky a také pětka nám ukázala, že také umí couvat na toaletu.✊👍😃
    Moc děkuji a všem čápomilům přeji krásný den.✊🌞

    1. Jsou to zlatíčka i nás by zajímalo co je s Puntickou i na ni myslíme krásný víkend čapinkam našim skvělým reportérům a všem čápomilum 🌞🌞🌞

      1. Já jsem zde na těchto stránkách letos poprvé,a jsem nadšená co jsem se už toho dozvěděla, Tomášovi i Lukášovi velice děkuji za takovou osvětu i na úkor svého času,je vidět že máte srdíčko na správném místě,moc pěkné komentáře i fotky,zrovna jsem viděla tu smutnou událost v Trutnově a bylo mi s toho hodně smutno, bohužel přírodě nejde poručit,snad už to bude vše v pořádku a těším se na další povídání

  6. Rodiče se mají co ohánět ale zvládají to skvělé jednička jako vždy nejaktivnější ale i pětka je víc aktivnější.Je mi líto malého od Matěje a Magdy. Moc děkuji za vaše psaní😄🌞🍀

  7. Dobrý den, vždy je to ztráta úhyn dráčete, děkuji za večerníček, hlavně ať se daří ostatním dráčatům a prospívají ...

  8. Zdravím na komín i pod komín. Zase krása co víc dodat. Čápátka je nám všem líto ale příroda to rozhodne . Našim dráčkům držíme palce a moc fandíme ona to 5 dožene. Zase mě jako každoročně překvapuje to množství hadů ,ale ono to tak je. Oni vědí kde hledat. Všechny moc zdravím a vám Tomáši a Lukáši zas velké díky.

  9. Taky je mi moc líto malého čápátka z Trutnova. Ale chtěla jsem se zeptat, možná jste už i o tom psal, ale já to nezaznamenala. Co je to ta aspergilóza, z čeho vzniká a zda je nakažlivá. Děkuji za odpověď.

    1. Aspergilóza je plísňové onemocnění, které vstupuje do těla dýchací soustavou, napadá plíce, vzdušné vaky a postupně další orgány. Poměrně "hororově" prorůstá tkání. Jejím zdrojem je infikované stelivo, nakažlivá/přenosná mezi čápy není. Napadá především jedince s oslabenou imunitou, dospělí čápi jsou proti ní víceméně imunní.

      1. Moc děkuji za vyčerpávajíci odpověď. Aspoň trochu mě uspokojilo, že ta nemoc není nakažlivà mezi čápaty.
        Doufejme, že už nic takového se v Trutnově, ale ani Bohuslavicích i na ostatních hnízdech nestane.
        Čápátka krásně rostou a prospívají je radost se na ně dívat.

  10. Vždy moc hezky napsané,díky Vám pánové,jste super,děkuji, a každý den sledují jak capata rostou, hezký den.

  11. Dobrý den,
    včera dopoledne jsem nahlídla v rychlosti do domova čápů. V Trutnově jsem byla svědkem, že jeden z rodičů si chtěl sednou na mladé a kolem lítající druhý rodič v tu chvíli udělal na něj nálet. Takže rodič v hnízdě zůstal stál, ale za chvíli šel zase "do kolen" a opět druhý, který stále kroužil kolem, zas udělal nálet. Takže rodič opět narovnal své čapí nohy a zůstal stát. Tak se to opakovalo několikrát. Jako to dopadlo, nevím, přepla jsem na další hnízda. Ten nejmenší ještě žil, byl na kraji klubka sourozenců. Sleduji čápy třetím roce a podle Bohdanky a dalších rodičů jsem svědkem, že v tomto teple nejmenší potřebují občas být na chvíli dál od sourozenců. Být chvíli "ochlazováni", aby se předešlo přehřátí až přidušení. Nerozeznám Magdu od Matěje, ale létající rodič to čtvrteční dopoledne cítil dobře. Ach jo...

  12. Moc děkuji za krásnou i smutnou zprávu z Trutnova. Zase jsem se poučila o onemocnění dýchacích cest - aspergilózu. Díky Tomáši za poučení a veškeré zprávy, i fotky-Lukáši z Bohuslavického hnízda.
    Sledovala jsem včera zásah plošiny z Uherského Hradiště v Třebíči. Možná jste i na facebooku sledovali záchranu 3 třebíčských dráčků a jednoho vajíčka, kdy samec Evžen neznámých důvodů
    nechtěl pustit do hnízda svoji partnerku Terezku. Dráčci byli 12 hodin hladoví, protože Evžen hnízdo hlídal. Terezka seděla na nedalekém komíně a její snahy o krmení dráčků, byly Evženem vždy zmařeny. Vše dobře dopadlo, plošina, až z Uherského Hradiště, přijela do Třebíče v 18:00 hodin. Pánové ze ZS Pavlov 10-ti denní dráčky odebrali, i vajíčko a dali do inkubátoru. Dráčky nakrmili maličkými rybičkami a napojili vodou. Vše po 12-ti hodinách dopadlo dobře, dráčci jsou zachráněni a Evžen se umoudřil, pustil Terezku na hnízdo. Nikdo neví, jaké byly příčiny a pohnutky Evžena, proč svoji partnerku odháněl a nechtěl pustit do hnízda. Ale dnes už jim to, zase společně klape. (www.capitrebic.cz)
    Všechny čápomily zdraví a přeje krásný víkend Bohunka Podolská z Brna

  13. Dobrý den úplně všem, opět nádherné povídání
    krásné snímky, vřelé díky pánové Lukáši a Tomáši.
    Zajímavé je i to co napsala Bohunka Podolská .
    Je to jako u lidí také se vyskytnou nečekané problémy.
    Když odchází dráček za duhový most, tak je dobře
    když se netrápí.
    Krásný den a celý víkend.

  14. Tak nočník vyhodit protože už i pětníček zvládá zpětný chod na toaletu
    Hezké pokroky se dějí v hnízdě jen tak dál dráčata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest