Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V bouřce s tátou

Nejmladší čápata se v sobotu ráno poprvé setkala nejen s deštěm, ale zároveň i s bouřkou. Projevy konvektivní činnosti však nebyly silné a na hnízdě se s mládeží zrovna nacházel i expert na nepříznivé počasí. Po zbytek dne panovalo slunečno a příjemnými letními teplotami. Čápata si užívala péče rodičů, ačkoliv Bohdan musel pustit trochu hrůzy na cizího zvědavce. Pětka si opakovaně vybojoval opravdu kvalitní příděl jídla.

Páteční letová aktivita skončila návratem Bohdana ve 21:26. Bohunka zprvu ležela s čápaty, po chvíli je Bohdan ještě nakrmil masem. Bohunka poté uklidila zaneřáděný zbytek důlku, noční pokusy o zakrytí čápat končily většinou neúspěchem. Noční teplota neklesla pod +11 °C, neboť obloha zůstala převážně oblačná. Nad ránem Bohunka vyplivla kousek masa pro jednoho, ve 4:31 odlétl Bohdan na lov. Po hodině a půl dorazil s nezbytnou větví a několika myšmi. Bohunka po jeho návratu ihned vyrazila z hnízda, přinesla větev a pustila se do úklidu. Bohdan přilétl s dalším dřevem, Bohunka se senem a žížalami. Ze zvětšené oblačnosti spadlo pár dešťových kapek.

Nečekaná bouřka

Při pozdní Bohdanově svačině si Jednička bral myši rovnou z jeho zobáku, zvládl uzmout rovnou tři. Od Krkonoš dorazilo nad komín překvapení v podobě sílící přeháňky, ze které se nakonec stala aktivní bouřka. Jeden z blesků protnul oblohu přímo nad hnízdem v Trutnově, nahromaděný elektrický náboj rozezvučel tamější bleskosvody. Když začalo silněji pršet i v Bohuslavicích, Bohdan se pokusil čápata zakrýt svým tělem. Podařilo se mu to jen zčásti, starším čápatům čouhaly ven hlavy i části těl. Srážky naštěstí nebyly silné a netrvaly dlouho, zvýraznily však světle modrá „sojčí pírka“ na křídlech  čápat.

Po dešti Bohdan vstal a protřepal si křídla, čápata hromadně vykonala potřebu a zahájila důkladnou peříčkúru. Na obloze se brzy objevilo slunce a celá dračí smečka se přesunula do Bohdanova stínu. Před polednem přistála Bohunka se senem a drobným krmením, dostalo se při něm na každého, pozdější přídavek zhltnul sám Čtyřka. Odpoledne Bohdan servíroval další myši a hada, cizí čáp prolétající těsně nad komínem ho donutil k zastrašování. Čápata upadla do vzorové akineze do doby, než se narušitel vzdálil a Bohdan odvolal vzdušný poplach. Následoval další pokus o zakrytí čápat, trvající celé čtyři minuty, Pětka při něm opakovaně vykukoval ven. Svačina od Bohunky v 15:30 sestávala z ještěrek a kobylek.

Malý dravec

Okolo poledne dosáhla teplota až k +26°C, později se poněkud ochladilo. Pětka dostal malý přídavek v 16:20, ačkoliv mu ho Jednička zakrýval křidélkem, část z něj sezobal. Pořádně se nacpal o půl hodiny později, kdy z přídělu od Bohdana ukořistil hned dvě ještěrky. O kus rybího masa ho připravili sourozenci, příliš mu to však nevadilo. Večeře od Bohunky obsahovala myši, ještěrčí ocásky, kobylky a šneka. Po vydatné krmi se mládež uvelebila na hnízdě a spokojeně zažívala. Bohunka se tak v klidu mohla věnovat úklidu celého hnízda i ohrádky. K pozdní večeři podávala Bohunka francouzské hlemýždí speciality, po kterých se opět pospávalo. Spící draky Bohunka zakryla, Bohdan dorazil domů až za tmy ve 22:08.

Za bouřky v bezpečí pod Bohdanem
Trutnovský blesk
Po dešti čas na společnou peříčkúru
Na pokus o přistání rovnou zapomeň!
Pětka a pořádná večeře

20 komentářů

  1. Dobrý večer, opět krásný večerníček.
    Překvapuje mě, kde čapí rodiče berou takové množství myší, hadů, ještěrek, brouků a jiné havěti. Když jdu po louce, tak nic nevidím.
    No inu asi proto, že nejsem čáp 😀.

  2. Moc děkujeme za dobré zprávy a krásné fotografie. Přejeme všem prima neděli s dostatkem pochoutek všeho druhu 💚

  3. Dobré ráno, Tomáši, děkuji za vtipné shrnutí dne a Lukášovi za pěkné snímky.🙏👍😀
    Pětka dohání starší sourozence, je zajímavé, že mají stále velké množství lahůdek, dokonce i šneky.😲
    Krásný den 🌞

  4. Dobré ráno z Ostravy, pokud nemám vaše krásné povídání ke snídani, tak mi ani nechutná. Těším se na pokračování. S pozdravem Čápům zdar!

  5. Hezké nedělní ráno a poděkování za vyprávění i snímky.
    Rodinka zdravě roste a  já přeji všem čápíkům, ať se daří.
    Alen

  6. Dobré ráno😊 všem, ještě že vás máme 🥰, moc hezké čtení na nočních dvanáctkach. Hezký den👋👋👋

  7. Krásné nedělní ráno všem a díky za zprávičky. Máme radost že počasí nebylo tak zlé a že se pětka snaží o papání. Je to moc fajn, jen ať dračkove rostou ve zdraví 💗💗💗

  8. Přeji všem na hnízdech i pod nimi krásně prožité nedělní ráno i celý den. Tomáši vy máte bohatou zásobu slov každý den se dozvídáme od vás něco nového a k tomu ty super fotky od Lukáše to je paráda. B+B jsou vzorní rodiče zvláště Bohunka každý rok přidává tomu nejmladšímu nějakou pochoutku navíc. Tak ať se dráčkům dnes daří poznávat něco nového.

  9. Bez našich informátorů by nebyl pěkný den. Děkuji všem, kdo nám pomáhají sledovat růst a život na hnízdě. Trochu vám zapršelo, bude dost všeho do zobáčků. Kde berou ty ještěrčí ocásky? Nebo je to jen pojmenování velikosti soust při krmení? Je zábavné poznávat život na komíně i kolem. Přeji co nejhezčí poslední květnovou neděli 🐥

  10. Pětníček je fakt maličký - oproti starším bratrům. Ještě že mu Bohunka podstrojuje a sám se taky snaží - nemá to lehké. Musí to dát hodně práce, najít pro pět hladovců dost stravy. Děkuji za moc hezké fotky a vtipné vyprávění ❤️

  11. To je dobře že se naši drobečci mají k světu však mají vzorne a pečlivé rodiče

  12. Nádherné komentáře. Čápata se mají k světu díky perfektním rodičům. Díky

  13. Opět krásné a poučné povídání od Tomáše a Lukáš jako vždy super snímky s vtipným komentářem. Je to super zážitek pozorovat rodinku B+B jak se starají a vychovávají svou drobotinu. Pětníček náš bojovníček je naprosto úžasný. Bohunka je nejlepší maminka jak se stará a podstrojuje. Ví moc dobře kdo to nejvíc potřebuje. Tomáši a Lukáši velké díky za vše co děláte ,jsme rádi ,že vás máme. Spousty pozdravů a super neděli ze zamračené Ostravy

  14. Je zajimave, ze rustove ctyrka o tolik utekl petce, a pritom je pouze o 2 dny starsi. snad mama neprestane petce davat specialni pridely, protoze dlouhe krky a velke zobaky sourozencu jsou velka vyhoda.

  15. Dobrý den, nevíte prosím někdo, jestli jsou v Příboře vajíčka nebo už mrňouskové. Do hnízda není moc vidět. Diky

  16. Pětníček je maličký ale po té soukromé ještěrce bude 2x větší a že mu mamka přidává, tak to je a bude na něm vidět. Dožene všechno a bude stejně veliký, jako sourozenci. Bohunka ví, že to dokáže. Trutnovské hnízdo s vodorovným bleskem je úkaz, který je v režii přírody, mi způsobil husinu! V Trutnově, si pamatuji, že blesky blízko hnízda už řádily. Velké štěstí, že se hnízdu nic nestalo! Děkuji vám, pánové, za každodenní reportáže byť jste na semináři, vám náleží dvojnásobné díky.

  17. Tak dneska francouzské hlemýždí speciality, jo? No ti si dávají do trumpety.
    Pětka toho taky pořádà dost, tak snad už povyroste. Ještě, že má
    Bohunku, nejvzornější čapí maminku.
    Jsou všichni nádherní. A vaše psaní a krásná fota, jejda to je pošušňáníčko
    Děkuji.

  18. Bezvadné a vtipné zprávy, moc děkuji Tomáši a fotky Lukáši! Čapíci už prožili déšť a bouřku! Jsou už velicí a tak moc ji neublíží! Pětníček zase povyrostl, mám z něho velikou radost! Na Moravě prší, deště je zapotřebí! Krásný , i když upršený den všem čápomilům přeje Bohunka z Brna

  19. Krásné odpoledne všem 🙂🖐️
    Jsem ráda,že máme tak supr rodiče a rodinku pod drobnohledem🙂👍🙏🍀
    Rodiče jsou ,tak starostlivý a oba dva jsou vzorními rodiči 🙏🍀
    Dračci jsou nádherní a rostou,jako z vody👍👏♥️Krásny víkend a děkuji za skvělé pocteničko a krásné fotečky.🙏💚🍀🖐️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest