Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pořádek musí být

Vylíhnutím čtvrtého čápěte se v neděli ráno Trutnov opět ujal vedení. Zbývající dvě vajíčka Bohunky a Bohdana nejevila v průběhu dne žádné zjevné známky klubání. A pokud ano, pak zůstávaly utajeny mezi skvrnami od bláta a pozůstatků dračích svačinek. Až večer byl ve větším otvoru patrný pohyb čápěte. Druhý víkendový den uplynul v klidu a pohodě, mládež mezi pravidelnými krmnými dávkami odpočívala a pospávala skryta pod rodiči. Chladnější počasí nadále pokračovalo, dnes již bez deště.

Trutnov se ujímá vedení

Celý zbytek soboty se o čápata staral Bohdan. Bohunka se sice vrátila na hnízdo ve 21:24, do důlku však nechvátala a zabývala se raději úpravou svého zevnějšku. Ke střídání došlo až téměř hodinu po půlnoci, Bohunka u čápat pobyla poměrně krátce. Bohdan vyzobával odhozenou skořápku, do důlku se znovu přesunul v 1:57. Po několika dnech bylo ráno opět poněkud studenější, teplota klesla k +3 °C. Bohunka odlétla z komína ve 4:42, vrátila se po třiceti minutách se senem a zalehla k čápatům. Bohdan zahájil tradiční pracovní směnu, přinášel seno, větve i rákos a po důsledné peříčkúře vyrazil na lov. V 8:14 podával čápatům první snídani v podobě žížal. O deset minut později se v Trutnově vyklubalo čtvrté z čápat.

Pestrá strava

Po snídani od Bohunky proběhl v důlku úklid a následoval dopolední odpočinek. Bohdan donesl ještěrčí směs, malé kousky čápata vyzobala, celá ještěrka zbyla pro tátu. Přesně v poledne dorazila Bohunka s větví a proběhlo intenzivní zastrašování. Bohunčin oběd sestával z žížal, ještěrek a jejich ocásků. Odpoledne podával Bohdan taktéž ocásky, brouky a ještěrky, většího slepýše spořádal sám. O hodinu později následoval druhý chod, jedno ze starších čápat do sebe nasoukalo větší ještěrku, druhé skončilo zalehnuto se menším slepýšem v zobáčku. Velké sousto se mu nepodařilo pozřít, při dalším střídání rodičů se o něj postarala Bohunka. K večeru se začala obloha vyjasňovat, teplota nepřesáhla +14 °C. Bohdan přinesl stelivo, nad čápaty ležel s do stran vylomenýma nohama. Dráčata naštěstí zůstávala v klidu a tátu příliš nezlobila.

Čtyřka je na cestě

Bohunka dorazila v 19:05, čápata se od ní dočkala lehké večeře ve formě různých drobných kousků. V paprscích zapadajícího slunce proběhl další úklid důlku a očista zadečků. Při překulování vajíček se v jednom z nich pohyboval budoucí Čtyřka. Nebude-li líný, mohl by se na svět podívat už zítra ráno. Bohunka se později pustila do špikování podestýlky, Bohdan se domů z večerního lovu vrátil ve 21:20.

Týmová práce
Pořádek musí být
Máme zde čtvrtého do party

18 komentářů

  1. To je teda náhodička, snad nějaká kouzla, že roděj se nám dráčata ve dnech jak Tomáš Prouza. Možná jsou to dárečkové od mámy a táty(B+B) za to, že tak hodně věřil, že na hnízdo se vrátí. Držel palce Bohdánkovi při každém jeho hopu a určitě si v duchu moc přál ať mají dětí kopu. On je jejich věrný kmotr z naší lidské říše, nejradši by za ně dýchal a krásně o nich píše. Slunce hlídá, mraky honí po nebeské báni, bouřky nemaj žádnou šanci, když Tomáš čápy chrání. Přejeme Vám hodně zdraví ať dlouho jste tu s námi a do duší nám klid vnášíte z komína pod hvězdami. Všechno nejnej🥂🍀

    1. Krása 🌟👏🌺❤️
      Potlesk, paní Mayo. Za všecko, za všecko 😄. Napsala jste to všechno i za mne, kromě toho básnění, toho já nejsem schopná, žel. Ať se Vám i nadále daří 🙂

  2. Vítám v Trutnově na svět čtvrté čápátko a snad se dnes dočkáme i v Bohuslavicích přírůstku. Hlavně aby dobře prospívala mláďata na všech hnízdech a vyrostli z nich krásní a zdraví čápi. Pánové vám děkuji za poučný članek a nádherné fotky a všem čápomilům krásný začátek nového týdne mějte se fajn.

  3. Vítám všechny čapí přírůstky, na všech hnízdech. Už je dost drobné potravy, budulínci mají i o co se přetahovat. Hezký pohled i dobré zprávy, děkuji 😄

  4. Jsou nádherní, dráčci 🤩. Krásné shrnutí, moc děkujeme a fotečky úžasné, jako vždy 😘. Je vidět, že příroda si sama poradí... před pár týdny jsme měli obavy, zda bude dostatek potěru pro novou generaci a hle, zatím je bašty dostatek ☺️. Už se těšíme na další raníček 😏. Krásný den všem 🌞

  5. Vítám čtvrtého dráčka v Turnově, všem dráčkům přeji šťastné dny.🙏🍀😀.
    Tomáši, moc děkuji za podrobné shrnutí dne a Lukášovi za krásné snímky drobečků.🙏👍.
    Také chci poděkovat za zpracování dokumentů o Bohunce.🙏🙏🙏👍.
    Všem přeji krásný den a budu čekat na nového dráčka.😀

  6. Opět báječné zprávy a poděkování za ně a nádherné fotky. Dráčkům pohodu a štěstí do života. Krásný a pohodový týden z Ostravy

  7. Hezký den Tomáši a Lukáši!
    Sleduji to líhnutí u B+B a připomíná mně to loňskou líheň, kdy se opozdila Vivien a pak byla šikanováná tuším Jonatánem. Snad se to u těch opozdilciů nebude opakovat i letos.
    Děkuji za krásné povídání a k Tomášovi mám připomínku- kdy Tomáši spíte? Jste asi takový " noční pták" jako já.....jenže vy musíte ráno do práce a  já už nikam spěchat nemusím.
    Ale mám ráda rána, takže žádné povalování nepěstuju
    Zdraví vaše čápomilka z Brna "Žabin".

  8. Milý Tomáši, blahopřejeme k narozeninám a děkujeme Vám za perfektní čapí reporty slyšela jsem i viděla na videu Vaši přednášku, byla úžasná! Je vidět, že jste veliký odborník a čápomil v rajonu Bohuslavic a Trutnova i na dalších hnízdech v okolí Bohuslavic! Přeji Vám hodně zdraví a mnoho zážitků s čápy. Vaše čápomilka Bohunka z Brna -Bohunic

  9. Zdravím na komín i pod komín. Tak se nám ta naše čapí rodinka zase pěkně rozrůstá. Děkujeme za to těm na komíně a těm pod komínem za obšírné zpravodajství. Bez toho by to určitě nešlo a nikdo by o tom nevěděl. Nádherná čapí a lidská spolupráce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest