Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Černobílý cirkus

I přes horké počasí posledních dnů se čápata nevyhýbala pohybové aktivitě. Jakmile se na komíně zvedl byť jen slabý větřík, hned se pouštěla do skákání a tanečních kreací. Bohdanovi se z toho občas točila hlava, ale jako správný čapí otec se s divočením svých potomků vždy smířil. Občas se dokonce i zapojil, aby mládeži předvedl, jak se to správně dělá. V pondělí pak zahrozily bouřky, ale opět se vše obešlo bez vážnějších problémů.

Mimo záběr kamery

Za pozdního sobotního večera si Bohdan lehl na půl hodiny vedle čápat, která po půlnoci o své vůli vstala. Bohdan si tedy ustlal sám, mládež ho v pozoru střežila. Nakonec si před 4. hodinou ještě lehla Elvíra. Noc na neděli byla jasná a klidná, teplota klesla na +11 °C.  ​Ve 4:22 Bohdan odlétl, Bohunka ho následovala ve 4:32, mladí zůstali sami. Bohdan se po hodině vrátil s větví a vyklopil kousek kůže. Mládež se pustila do tréninku, po návratu Bohunky si všichni svorně zaklapali, porovnali ohrádku a pustili se do peříčkúry. Ta byla tak intenzivní, až vzduchem poletovalo prachové peří.

Bohunka uklízela podestýlku i větve, avšak zákon entropie neúprosně dostihuje i vrchol Kafkova komína. S rostoucími čápaty se Bohdanův val stále více mění v chaotickou změť větví, které se začínají povalovat i po ploše hnízda. Bohdan znovu ozobával kameru, odstranit dílo pavouka Lojzíka se mu nepodařilo. Vilemína sebrala ze země bílou letku a poskakovala s ní po hnízdě, Elvíra o ní také projevila zájem. Po krátké epizodě Vilemínina cvičení proběhla tahanice o vzácný předmět. Krátce před polednem se uskutečnil velký trénink ve větru, odpoledne byly čapí slečny po odletu Bohunky delší dobu samy doma. Obloha zůstala skoro jasná, teplota dosáhla téměř +32 °C.

Za vhodného proudění jsme byli svědky zatím rekordních pokusů o levitaci nad hnízdem. Jako první se zcela mimo záběr kamery dostala Vilemína, o něco později i Iris. Obě se udržely ve vzduchu téměř deset sekund. Po namáhavém výkonu všechny Bohdan napojil, večer byl věnován společnému hnízdoválení. Jako poslední se vrátila domů Bohunka, vyklopila myš pro Vilemínu, ostatní sezobaly “zetorky”. Po večeři dračice zalehly, Bohdan se k nim opakovaně přidával.

Rozpoutaný chaos

V průběhu noci na pondělí se obloha postupně zatáhla mraky, i tak se před východem slunce ochladilo slabě pod +13 °C. Bohunka pod pláštíkem tmy občas pečovala o mládež, ve 4:39 odlétla na snídani. Čápata vstala okolo 5. hodiny, protáhla si křídla a sledovala odlet Bohdana v 5:03. Za krátkou chvíli byli oba rodiče zpět a pustili se do ranního úklidu. Do něj se zapojila i Iris svým pokusem o urovnání neposlušné větve. Bohdan se uvelebil uprostřed hnízda, ale když mu vzápětí Vilemína odcizila senný polštář, netvářil se zrovna nadšeně. V jeho okolí ze rozpoutal zuřivý trénink, který skončil masáží otcovských zad, provedenou Iris. Ranní větřík vedl k velkému řádění po celém hnízdě, Bohdan raději vstal a zaskákal si s mládeží. Vilemína nebyla spokojena a z očí do očí mu hlasitě vyčinila. Horkou krev zchladil až první pondělní deštík, který zasáhl hnízdo v 8:15.

V 9:10 donesl Bohdan k svačině Elvíře myšku, následovalo povalování se pod dohledem Bohunky. V 10:50 začalo znovu pršet, divočením se Elvíře na zádech vztyčilo bílé pírko. Slabý déšť pokračoval až do poledne, Elvíra v jeho průběhu zůstala stát, ostatní leželi. Zvětšená oblačnost se udržovala po většinu dne, teplota před odpoledním přechodem slabé studené fronty však vystoupila k +29 °C. Po poledni nastal čas hromadného zastrašování neviditelného narušitele. Bohdan si opět zaskákal společně s mládeží, která se pustila do dalšího tréninku. Po menším poplachu předhodil Bohdan dračicím pár kusů masa. V 15:20 začalo slabě pršet z okraje bouřky, která minula hnízdo v jižním směru. Iris provedla peříčkúru ležícím sestrám, aby se posléze všechny tři mohly vystavovat před kamerou. Kvalitu obrazu nám bohužel poněkud snížil (doufejme, že pouze dočasně) Lojzík svou sítí.

Večeře od řezníka

Při odpoledním a večerním dovádění dostala Iris od Elvíry pohlavek křídlem, Vilemína se věnovala zobákovému šermu a ozobávala nožky i kraťasy Elvíře. V 18:45 opět spadlo na hnízdo několik kapek. Od bouřky rozpadající se severně od hnízda zavanul čerstvý větřík, který otevřel čapí tělocvičnu. Bohdan doplnil  mládeži energii několika kusy masa a společně s Bohunkou vyklidil cvičiště. Na komíně se tak mohlo bez omezení skákat, šermovat zobáky i slídit po něčem dobrém na zob. Bohdan zaskočil na večerní nákup k řezníkovi, protože donesl další maso včetně střívka, o které se poprala Elvíra s Vilemínou. Zapadající slunce pak na chvíli přebarvilo čápy na plameňáky. Po večeři nastal klid, Bohdan se natáhl doprostřed hnízda a všichni čekali na návrat Bohunky.


 

Souboj o bílou letku
Lustr z Vilemíny
Kam to letíš, Iris?
Ranní cirkus zahajuje
Iris pečuje o ostatní
To je moje střívko!

15 komentářů

 1. Při létajícím cirkusu jsem se fakt pobavila.Chudák táta překážel,neměl chvilku klidu a ještě dostal vynadáno.Ale holčičky trénují poctivě,občas je to i o strach,že spadnou ,když balancují moc na okraji hnízda.Jsem zvědavá,která z nich poletí jako první.Už to nebude dlouho trvat.Všechny vás zdravím a děkuji Tomášovi a Lukášovi.

 2. Také děkuji Lukášovi za krásné fotky i video a Tomásovi za skvělÿ večerníček který mě vždy pobaví. Jste oba skvělí že nás seznamujete s děním na hnízdě. Přeji všem dobrou noc.

 3. Také mám o ně strach, když vidím, jak stojí na okraji.. za chvíli jim to hnízdo bude malé.
  Děkuju za krásné povídání ❤️

 4. To jsou dračice, opravdu je jim hnízdo stále těsnější, Bohdan je vzorný otec, který si nechá všechno líbit a Bohunka maminka se snaží ty neposledy nakrmit.
  Moc děkuji za krásné povídání i za krásné záběry jejich cvičení. Krásný den všem 😃

 5. Velké díky za krásné zprávičky. Vždy se všichni těšíme na další, pohladí na duši. Vám všem a capatum přeji pohodový den. Vlasta

 6. Musím se přidat, že mě kolikrát zatne jak vidím holčičky poskakovat na okraji hnízda ať nespadnou. Ale jsou to šikulky a tatínek je naviguje. Musí trénovat ať jim zesílí křidélka a zvládnou tu dalekou cestu bez nehody a na Jaře se zase v pohodě setkáme. Po pravdě mě začíná být s toho smutno že to už nebude dlouho trvat a holčičky a rodiče odletí. A skončí ty nádherné večerníčky které nám připravují Tomáš a Lukáš. Jste super kluci .Díky strašně moc za vše co pro ty nádherné ptáky děláte a také pro nás milovníky těch nádherných ptáku a tím se dozvíme o jejich životě daleko více. A těším se ještě na další videa, fotky a béječné vyprávění než nám odletí.

 7. Bohdan's expression when he is lying down is priceless......and in the end, he gets involved in the frenzy of the girls, like he too is a young stork.....Bohdan, you are great...

 8. Zdravím na komín. Tomáši chtěla bych se Vás zeptat jak je to hnízdo veliké , že se tam ještě všichni vejdou. Zvláště když slečny cvičí a že jim to jde už je jich taky pořádný kousek. Přeji na komín jen klid a pohodu .

 9. Teda princezny, vy jste ,ale pěkné lumpajdice ,jak řádíte na hnizdečku..😅🐥🐥🐥❤️❤️❤️...musim se smát, jak se Vileminka pustila do Bohdánka,pak usedla ,jak by se omlouvala😅,copak mu asi říkala 😅😛...Bohdánku máš pěkně dračice..😛senzační je,jak je učíš, jsi skvělý taťka ❤️a máš svatou trpělivost...😅jak Iriska opečovává Vileminku a Elvirku je nádhera..🤗Bohdánku , tak už konečně prozrad kam chodíš nakupovat, jaký řezník??nebo nejaky velkoobchod ??😛to videjko je senzační, náááádherné, krásné momentky i moc pěkné a vtipné počteníčko 😅...při tak pilném lumpačení ,už je první let našich miláčku na spadnutí..
  ❤️❤️❤️...

 10. Překrásné video, mluví se tady o "pařátech" na konci nohou, ale jak se tak na ně dívám, nožky vč. pařátů jím kmitají jak baletkám.
  Je to neuvěřitelně půvabný pták.
  Překrásné.
  Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00