Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Servis od Vilemíny

Zdá se to těžko uvěřitelné, ale dnes uplynuly dva měsíce od vyklubání Vilemíny. Místo malých čápátek máme nyní na hnízdě velké čápy, které od rodičů poznáme již jen podle zbarvení nohou a zobáku. I v úterý pokračovala příprava na první let a protože bylo opět docela teplo, koncentrovala se čapí aktivita do ranních a večerních hodin. Čapí mládež jeví čím dál větší zájem o kamery, zatím však měla její činnost pozitivní přínos.

V pondělí večer, ještě před návratem Bohunky, zasáhla hnízdo krátká sprška z rozpadající se přeháňky. Noc na úterý už ale byla jasná, klidná a beze srážek. Teplota do rána klesla lehce pod +13 °C. Bohunka dorazila domů ve 21:16, krmení už neproběhlo. Jako první si lehnula Elvíra, hodinu po ní Vilemína. Bohunka neúnavně obírala čápatům peříčka i hluboko po půlnoci, klid jim dopřála až za svitu vycházejícího půlměsíce. Elvíra vstala ještě za tmy, o něco později i Iris. Bohunka odlétla z komína ve 4:40, Bohdan v 5:13. Bohunka se vrátila po 40 minutách, vysypala maso do ohrádky a poklízela větve trčící z Bohdanova valu. Bohdan donesl velkou větev, čápata mezitím přehrabovala podestýlku i větve. Bohdan pokračoval v dopravě velkých větví i sena, Bohunka se vydala na lov.

Ranní rej

V nepřítomnosti obou rodičů začalo ranní cvičení, které pokračovalo i po Bohdanově příletu. Mládež divoce skákala ve slabém větru, do reje se zapojil i Bohdan. Došlo na zobákový šerm mezi Bohdanem a čápaty. Ta také brala do zobáků seno a hopsala s ním po celém hnízdě. Po této explozi aktivity následoval všeobecný odpočinek. Bohunka přinesla myši ke svačině, stejně jako o něco později Bohdan. Porce byla tak vydatná, že ji mladí celou nepozřeli a část hlodavců Bohunka vyházela. Po poledni se Bohdan vypařil a dračice osaměly, moc aktivní však nebyly. Sluníčko pálilo z téměř bezoblačné oblohy a teplota zamířila k +29 °C. Bohdan se na hnízdě ukázal s větví a hned zase odlétl, Bohunka dorazila o pár minut později. Elvíra si poskočila a udržela se ve vzduchu přes pět sekund. Dračí trio někoho společně zastrašovalo, po čtvrt hodině se na hnízdo přihnali oba rodiče a pokračovali v obraně. V 15:43 proběhlo první napájení, Bohdan byl pro vodu ještě jednou.

Servis kamer  a hrátky s listem

V 16:30 prosvištěla Bohunka těsně okolo hnízda, načež poměrně tvrdě přistála na okraj hnízda. Vilemína otestovala kvalitní konstrukci Bohdanova valu. Když se na něm totiž jednou nohou drbala na krku, uklouzla a jen pevně držící větve ji zachránily před pádem. Bohunka nám ukázala své nové bílé punčošky a pustila se do důkladné peříčkúry. Večer okouněly Elvíra a Vilemína u kamer, přičemž Vilemína provedla zobákem údržbu obou dvou. Povedlo se jí odstranit pavučinu, aniž by zašpinila sklo objektivu. Bohdan donesl k večeři “zetorky” a myši, jednu z nich snědl sám a zmizel z hnízda. Za deset minut se vrátil s vodou a velkým lopuchovým listem. S listem si následně užila čápata spoustu zábavy. Elvíra odkudsi vytáhla silnější provázek, s ohledem na jeho sílu a délku by ale neměl být pro čápy problémem. Po osmé hodině večerní se na “čapí loučce” objevil traktor s vlekem, který odvezl balíky sena.

Jen o pár minut později se ozvalo hlasité klapání z prostoru v okolí komína. Bohunka nejspíš seděla dole na střeše, kde měla klid od řádící mládeže. S tou si ostatně znovu užil Bohdan, protože nastal čas večerního tělocviku. Všechny tři čapí slečny začaly poskakovat, chodit po ohrádce a především se přetahovat o přinesený list. V jednu chvíli jim téměř spadnul z hnízda, ale v posledním okamžiku ho zachránily a hra mohla pokračovat. Po deváté hodiny si Elvíra s Vilemínou lehly, jen Iris dále šmejdila po celém hnízdě. I Bohdan se po zklidnění situace natáhl na kanape, ale dlouho na něm nevydržel a na návrat Bohunky raději čekal vestoje. Vrátila se 21:28 se senem, lehce vyděsila již podřimujícího Bohdana a její přílet měl za následek divoký dračí řev. Ničeho na zob se ale hladovci nedočkali, po chvíli ztichli a pomalu usínali.

Bohunka sviští kolem hnízda
Servisní technik Vilemína
Večerní boj o lupen

8 komentářů

 1. Přeji dobré ráno z deštivého Jičína. Opět bylo krasné a úsměvné vypravění z dění čápí rodinky děkuji za něj Tomáši a Lukášovi za fotky. Holky už jsou skoro dospělačky ale s lopuchovym listem dovedou blbnout jako děti.

 2. Dračí trio pěkně řádí, někdy mám pocit, že spadnou dolů, doufám, že to není možné.
  Opět krásné, vtipné počteníčko a krásné foto, děkuji moc😃 krásný den

 3. Servisní technik - to se povedlo!
  Hnízdo jim zač8ná být malé - jen aby nespadly, nezbednice.. opêt hezké čtení, děkuju!

 4. Je hezké sledovat jak se mají čápata k světu. Myslím, kdyby i padala z hnízda, roztáhla by křídla a nemuselo by to špatně dopadnout. Díky za pěknou, vtipnou podívanou.♥

 5. Dobré ráno všem,jsou čím dál rozvernejsi ty naše krásné čápi slečny.Ale každodenní trénink jim prospívá.Je videt ,že jsou spokojené a těší se z každého dne a my s nimi taky.Opet krásné fotky a povídání.Dekujeme.😁👏

 6. Tomáši a Lukáši moc děkuji za video , krásné vyprávění a fotky. Čapí holčičky jsou super. Těším se na další .

 7. Vileminko,ty jedna lumpajdice, to se dělá olizovat kamerku 😛❤️,ta momentka je rozkošná🤗....Bohunečko, buď opatrná, ta tvoje přistáváňí na hnizdečku jsou občas nebezpečná ❤️..princezny krásně trenujete a hrátky s lístečkem byly super😅😛🐥🐥🐥❤️❤️❤️🤗Bohdánku ty nemáš čisté svědomí, že jsi se,tak lekl Bohunečky, že ty někde skrýváš nějaké uzeniny 😄😛❤️krasné momentky I počteničko....

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00