Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Metrový skok

Bohdan se kromě dřevorubectví začal věnovat i zahradničení. Jak jinak si totiž vysvětlit jeho dnešní donášku černé mulčovací plachty na hnízdo. Nejednalo se naštěstí o nijak nebezpečný předmět, který by snad obyvatele komína ohrožoval. Cár netkané textilie cestoval po hnízdě většinu dne, až večer jeho putování ukončila svým cvičením Vilemína. I přes horko dosahovala dnes mládež dalších pokroků ve svých výkonech.

Bohdanovo prostěradlo

Noc na sobotu byla zcela jasná a klidná, teplota k ránu klesla k +9 °C. Mládež po 22. hodině ulehla, Bohdan se k ní na hodinu přidal. Před východem slunce se Bohunka pustila do úklidu ohrádky, probouzející se Bohdanovy touhy však zastavila klapotem. Bohdan se odebral vychladnout na kanape a později proběhlo společné zastrašování. V 5:11 Bohunka vyrazila pryč z hnízda. Vrátila se po deseti minutách, Bohdan se o ní znovu neúspěšně pokoušel. Když odlétla pro seno, Bohdan si opět lehl k čápatům. Ta povstala s východem slunce a začala provádět peříčkúru. Bohdan si poskočil, potáhl větev a tímto pohybem podráždil hladový dračinec. Naštěstí Bohunka dorazila v 7:30 s krmením.

Bohdan přinesl na komín černou mulčovací plachtu z netkané textilie. Hodlal si s ní nejspíš vylepšit pohovku, protože si lehnul a snažil se ji nasoukat pod sebe. Plachta pak během dne poletovala po hnízdě, občas skončila opřená o bleskosvod či Bohdanův val. Odtamtud ji však opakovaně nenechavé zobáky přemisťovaly zpět na střed hnízda. Bohunka rovnala s Bohdanem větve u kamery, oba při práci nespokojeně poštěkávali. Poskakování čápat odválo přikrývku k bleskosvodu, kde se ale dlouho neohřála. Bohunka zastrašovala, Bohdan přinesl ke svačině myši. V poledne donesl na komín velký náklad sena. Iris si zacvičila a nastal polední klid.

Rekordní výkon

Obloha zůstávala i nadále téměř jasná, teplota se odpoledne těsně přiblížila k +30 °C. Až k večeru se objevilo více oblačnosti. Ve 13:40 proto proběhlo první napájení Bohdanem. Ještě před ním předvedla Iris téměř metrový výskok nad hnízdo, při kterém se navíc udržela ve vzduchu několik sekund. Do cvičení se postupně zapojily i Elvíra a Vilemína. Při dalším krmení získala Vilemína od Bohdana krtka, načež čapí otec opustil komín a dračice zůstaly hodinu samy. Dalšího krmení od Bohunky se dočkaly až v 16:56, jednalo se o velké množství menších hadů. Bohunka odhodila hadr stranou, při rovnání ohrádky jí spadla dolů z komína velká větev. Elvíra si při pokusu o stání na jedné noze podrazila tu zbývající, až se z toho posadila na ocas. Podařilo se jí to během dne dokonce dvakrát. Bohunka v 18:02 odlétla a mládež zůstala znovu na hodinu o samotě.

Když se pak Bohunka vracela na hnízdo, vypadla ji ze zad dlouhá černá letka. Iris vytáhla plachtu z ohrádky do hnízda, černá vlajka se po něm motala celý zbytek večera. Všechny tři čapí dámy se rozestavěly po obvodu hnízda a při stoji na jedné noze hlídala každá svůj přidělený sektor. Bohdan dorazil pouze na otočku, vysypal hromádku kobylek a zase zmizel. Mládež se pustila do večerního tréninku, černý prapor posloužil jako cvičební nářadí. Bohdan se vrátil ve 21:05, zaujal pozici při okraji hnízda a už nekrmil. Mávání dračích křídel odfouklo hadr znovu ke kraji hnízda. Mládež stála, seděla i ležela u kamery a věnovala se vylepšování svého vzhledu. Ve 22:00 se Vilemíně konečně podařilo uklidit neposlušný černý závoj, když ho závan vzduchu od jejích křídel smetl pryč z komína. Bohunka se vrátila domů ve 22:13, již nekrmila, ale čápata se ještě dala do pohybu.

Bohdanovo nové povlečení
Iris metr nad hnízdem
Nějak se mi to stání na jedné noze nedaří
Mám černý závoj…

12 komentářů

 1. Přeji všem krásné nedělní ráno i celý den.Tomáši opět vtipná povídka co se dělo na hnízdě ten vysoký skok Iris jsem viděla v živém vysílaní a hned jsem si myslela že už by mohla vyletět z hnízda ale vše má as svůj čas,ale příští týden se už to stane a my diváci se budeme koukat jak to slečnám pujde a která poslední vyletne z komína. Pak jsem se musela smát že Bohndan měl touhy ale Bohunku asi ji bolela hlava jak by ne muset se starat o stále hladové křiklounky. Děkuji i Lukášovi krásné fotky super záběry hlavně ten výskok Iris.

 2. Krásný den všem, děkuji za krásně popsané sledování čápat, jen bych potřebovala vědět, co jsou "zetorky". Asi jsem to nějak přehlédla. Děkuji za odpověď, ať se daří čápům i vám všem.

  1. Zetorky jsou potrava získaná při zemědělské činnosti člověka - sečení, podmítání nebo orbě. Většinou je to různý hmyz, myši a hraboši.

 3. Bohdánku, koukám,že Bohunečku stále bolí hlava, snad se umouďří,až děti odleti😅😛,ovšem pokud dobře pamatuji, minulý rok už také nic nebylo ,nenech se odbít😛. Irisko skok byl úžasný..❤️🐥 a Elvirko ,opatrně přítom stání na jedné nožičce 😄❤️🐥Bohdánku, ty jsi chtěl hradby trochu oživit kytičkami, je vidět, že jsi dokonalý po všech směrech 😅❤️,princezny jsou rozkošné a dělají velke pokroky ,za chvíli jim bude patřit celý svět, hlavně opatrně miláčkové ❤️❤️❤️🐥🐥🐥...krásné momentky
  i počteničko...

 4. Hezký nedělní den všem příznivcům i naši capi rodince.Opet super povídání a krásné fotky,díky moc.No Iris asi bude první,kdo vyletí,když tak pořádně trénuje.Dneska bude třeba hodně pitného režimu při těch extrémních teplotách.Ale rodiče to zvládnou.😁👍

 5. Krasny slunecni den.Bohdane nech tu Bohunku v tomhle vedru na pokoji .Jinak opet krasny komentar a fotky.Jen aby pri tech skocich do výšky capata nevypadla z obyvaku.Je krasne je pozorovat jak rychle rostou a co se snazi udelat.Tesim se az uvidim jejichprvni pokus o letani.Nebude to jednoduché ale dopadne jak ma.Zdravim.M

 6. Zdravím na komín. Tomáši krásné povídání zase vše popsáno suprově. Musím přiznat ,že jsem nikdy netušila kolik toho s čapí rodinkou lze zažít.Zacož Vám patří poděkování a obdiv. Děvčatům už se ten let blíží a nevím kdo se na něj těší víc. Přeji na komín hodně sil a držte se .

 7. Moc pěkné a výstížné popisování života čapí rodinky! Pokud slečny již brzy samy vyletí,už se asi nevrátí? Kde budou,když mají tak pěkný a bezpečný domov? Do odletu na jih je snad ještě brzy. Děkuji za odpovědi. Celé čapí rodince přeji jen samé štěstí a vám za milé reportáže přeji zdraví a mnoho úspěšných nových informací,které nás čtenáře vždy velice potěší!!!

  1. Budou se vracet domů do chvíle, až se vydají na jih. To může trvat klidně i měsíc.

 8. To je úžasné, jak se oba pořád starají... A je to tak pěkně napsané, že si jedna připadá, jako by tam byla - jen ten jídelníček bych asi nedala. Možnâ bych se naučila létat i bez koštěte.

 9. Celá rodinka je úžasná .Tomáš a Lukéš jsou super že nám milovníkům těch nádherných čapích rodinek dávají tu možnost je poznat blíže. Přeji všem jen krásné a úspěšné žioty. Čapí rovince ať jim to líta bez nehod a vždy se vrátí. Díky moc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00