Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Červnový apríl

Hlavním aktérem uplynulého dne bylo především proměnlivé počasí, za které by se duben rozhodně nemusel stydět. Vše začalo dvěma pondělními bouřkami, pokračovalo silným větrem za slunečného úterního dopoledne a skončilo opět večerní bouřkou s následnými přeháňkami. Ačkoliv občas vydatně pršelo i foukalo, nejednalo se o nic nebezpečného. Spíše to pro čápata byla další přiměřená životní škola.

Noční bouřky

Bohdan v pondělí večer velmi dobře věděl, proč raději zůstal doma. Ve 21:25 se objevily první záblesky za hnízdem a o deset minut později se zvedl vítr. Bouřka dorazila nad komín okolo 21:50, kdy začalo pršet. Nad obzorem jsme mohli pozorovat několik výrazných blesků, všechny však byly poměrně daleko. Než se bouřka přehnala, stihl si Bohdan ještě zaskákat ve větru. Na hnízdě v Trutnově chyběl Matěj, vrátil se domů až za probíhající bouře, doprovázen dalším čápem. Druhý čáp pokračoval v letu, možná se jednalo o Bukáčka, neboť ten dorazil do mušketýrských kasáren o pár minut později. Na pivovarském komíně dnes po poledni proběhlo další odstranění nebezpečných předmětů panem Čípem ze záchranné stanici v Jaroměři.

Ve 23:45 dorazila druhá bouřka, opět doprovázená deštěm a větrem. Čápata začala nespokojeně vřeštět, Bohdan se přemístil tak, aby je aspoň trochu chránil před kapkami vody. Jakmile se situace uklidnila, lehl si na hodinku mezi mládež. Za studenou frontou postupně zesiloval vítr a nad ránem ještě slabě zapršelo, teplota klesla k +12 °C. Rodiče si jako tradičně společně zaklapali a v 5:11 vyrazil Bohdan pro seno. Jakmile se po několika minutách vrátil, Bohunka se vydala na ranní lov. Čápata pomalu vstávala, Bohdan zkontroloval stav ohrádky a podíval se zblízka do kamery.

Větrné dopoledne

Bohunka přinesla v 5:57 další seno a žížaly k snídani, za východu slunce se všichni přítomní věnovali důkladné peříčkúře. Začalo období přepeřování dospělých, které probíhá mimo období migrace. Bohunka si totiž postupně vyloupla další dvě černé letky, které odložila na hnízdo. Letky posloužily čápatům jako hračka, stejně jako zapomenutý vývržek. Bohdan přilétl na hnízdo v 9:13, přičemž jsem měl možnost sledovat jeho přistání z okna vlaku. Mládež se od něj dočkala kobylkové svačiny. Jen o chvíli později dotáhl na komín dlouhou rozeklanou větev.

Dopoledne bylo ještě docela slunečno, ale větrno. Mládež se povalovala, jen občas se zvedla k protažení těla. Ne každý trénink byl vždy úspěšný, Iris při pokusu o výskok srazil vítr zpět na hnízdo. Odpoledne proběhla další hromadná peříčkúra, Bohdan při ní znuděně zíval. Bohunka přinesla ke svačině kobylky, na které se čápata vrhly jako sarančata. Po jídle následovalo společný dámský odpočinek. Teplota dosáhla +22 °C, ale od severozápadu se začaly přibližovat první přeháňky.

Znovu bouří a prší

První sprška přešla nad hnízdem v 16:50 a záhy se změnila ve slabou bouřku. Přímo na hnízdě bylo čelo přeháňky doprovázeno nárazovým větrem, který málem donutil Bohunku k usednutí. Ve stejném okamžiku došlo k výpadku dodávky elektrického proudu do Kary, která byla obnovena po 2,5 hodinách. Díky záložní baterii jsme ale nic nepoznali. Další přeháňka zasáhla komín v 17:30, čápata raději zůstala ležet. V 18:02 dorazil domů Bohdan s velkým nákladem sena a podělil mladé masem k večeři. O většinu se rozdělila Vilemína s Elvírou, Iris se odmítla zvednout a uzobávala vleže. Ve čtvrt na sedm začalo opět pršet, tentokrát již pouze slabě. Jakmile déšť ustal, Bohdan se oklepal a odlétl pryč.

Dračice zůstaly na komíně o samotě, věnovaly se sušení a úpravě peří. Zbylá oblačnost v okolí se začala rozpadat a na hnízdo dopadly večerní sluneční paprsky. V 19:00 přistál Bohdan se zcela suchým senem a menší večeří. Seno mládež vzápětí rozestlala po hnízdě, došlo i na lehký trénink. Obloha se téměř zcela vyjasnila a vítr ulehl. Bohdana dámský salón nezajímal, raději podřimoval na kraji hnízda. Kromě sena podávala Bohunka k večeři znovu kobylky a pár malých myší. Bohdan tak mohl vyrazit na vlastní večerní výpravu. Čapí princezny se šlechtily, ale hlavně slídily po celém hnízdě a hledaly něco dobrého na zob. I na zobákový šerm došlo.

Bohunka ztrácí další letku
Menší nehoda Iris při výcviku
Raději si poležíme

10 komentářů

 1. Naši čapí přátelé se bohužel musí s takovým proměnlivým počasím poprat, ale zvládají to skvěle. 😀😀😀
  Opět super povídání, moc děkuji za večerníček 😀 vždy to potěší 😀

 2. Capat pořádně vyrostla.Kobylky a dalsi pochutiny od rodicu jim svedci.Zachvili se poperou o misto v pokoji.tak dik za opet krasne clanky.Tesim se na dalsi.Marie

 3. Vždycky jak slyším,že bude špatne počasí,hned myslím na naši krásnou rodinku.😊Ale zvládají to dobře,je fakt,že se musí učit bojovat i s nepřízní počasí.Maji super rodiče,kteří je ochrání.👍❤️Diky za povídání.Opet potesilo.👍

 4. Přeji všem hezký den snad u vás už bez deště. Děkuji za krásné fotky a vyprávění jen stále nevím proč klapou zobáky i když nikokoho nezastrašují třeba když přiletí na hnízdo je to jakoby se zdravili ? Chudák Iris tak poctivě poskakovala až dopadla na zobák ještě že nevypadla z hnízda byla dost u kraje. Také se jim asi blíží den kdy poprvé vyletí z hnízda podivat se po krajině a naučit se sami chytit nějkou tu myšku.

 5. Hlavně, že bouřka nikomu neublížila
  a provázek je odstraněn,ale Magdalénka je trochu vetešnice, tak otázkou zůstává co přinese příště..🤔mušketýrská kasárna, musím se smát 😅..
  Irisko ,opatrně přitom trénování,hezky pomalu princezny s tim procvičováním,vše má svůj čas....🐥🐥🐥♥️♥️♥️Bohunečko,Bohdánku,jste úžasní, jak se krásně staráte...♥️♥️...

 6. Zdravím na komín . Musím se připojit k obavám jakmile se u nás zatáhne také na ně myslím. O to víc mě pak těší jak to zvládají jak rodiče tak i slečny. Těším se až je uvidíme poprvé letět bude to zážitek jak pro ně ,ale i pro nás sledující. Moc díky Tomáši krásný den bez bouřek přejí labuťata z Jihlavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00