Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Příprava ranveje

Poslední zbytky trávy na komíně padly za oběť suchému počasí a zvýšené čapí aktivitě. Hnízdo se změnilo v rovný udusaný mlat, ideální plochu k nácviku dovedností nutných pro první úspěšný let. Časem utrpí i dosud pečlivě udržovaný Bohdanův val, ale ta doba teprve nastane. Během dnešního dne bylo znovu docela teplo, po přechodu studené fronty se však ochladí a větrné počasí nabídne vhodné podmínky pro trénink čápat.

Pořádek musí být

V neděli večer přilétla Bohunka docela pozdě, až ve 22:18. Mládež už ležela a neměla o pozdní večeři zájem. Před půlnoci rodiče kohosi odstrašovali, vzbudit čápata úklidem během noci se Bohunce podařilo pouze jednou. Obloha zůstala jasná, do pondělního rána se ochladilo k +10 °C. Bohunka se před východem slunce zbavila vývržku a Bohdan vyrazil ve 4:20 na lov. Vrátil se až po dvou hodinách a nakrmil čápata žížalami a jednou myší. Při čekání na snídani se mladí protahovali a přehrabávali podestýlku zobáky. Iris se zprvu vstávat nechtělo, později ale všem ukázala, jak dobře dokáže stát na jedné noze. Následovaly hrátky se senem a nakonec společná peříčkúra v ranní sluneční lázni.

Když dorazil Bohdan se snídaní, vyrazila na nákupy Bohunka. I ona byla mimo hnízdo téměř dvě hodiny. Po krmení posedávala čápata otočena zády k slunci. Rychle se oteplovalo, a tak už v 8:45 odlétla Bohunka pro vodu, Bohdan ji ihned následoval. Došlo tedy na dvojité napájení. Elvíra spolkla vylisovanou žábu, kterou Bohdan asi sebral na okraji silnice. Okolo poledne probíhalo časté napájení, během dvou hodin dokonce čtyřikrát. Po poledni si přivolala Bohunka Bohdana na pomoc k obraně, ten pak podělil mládež masem. Bohunka přinesla na hnízdo listí a napojila žíznivé zobáčky. O chvíli později naservírovala hromádku masa, ze které si Iris vytáhla dva menší hady. Část Bohunka zrecyklovala a zbytek vyhodila z hnízda. Odpolední teplota lehce přesáhla hranici +29 °C, na obloze se objevovala kupovitá oblačnost.

Šikovné dračice

Večer přinesl zvýšenou aktivitu čápat. Iris se předváděla přímo před kamerou, postupně se k ní přidala i Vilemína. Mohli jsme vidět cvičení křídel a drbání zobáku pařátkem při stoji na jedné noze. Elvíře se příliš nedařilo, zato Vilemína tuto činnost ovládá mistrovsky. V 18:21 se na hnízdo přihnal Bohdan, ale za necelou minutu byl znovu pryč. Vrátil se až po dalších deseti minutách a donesl čápatům vodu. Zároveň vysypal větší porci masa, která ale čápata příliš nelákala. Něco málo z ní sezobala, zbytek zůstal Bohdanovi. Po večeři se Vilemína s Elvírou věnovaly zobákovému šermu. Vilemína se přišla podrbat přímo před kameru a všem ukázala, že to zvládne levou i pravou nožkou. Vendelín podráždil motorovou pilu a Bohdan hned zpozorněl. Že by nové zásoby dřeva na obzoru?

Iris se pokoušela o poskakování s listím v zobáku, na silnici pod komínem ve stejnou chvíli proháněli motorkáři své silné stroje. Slunce se schovalo za závojem oblačnosti od západu se blížících bouřek a čapí princezny se pustily do večerní peříčkúry. Iris začíná lehce světlat hřbet zobáku. Bohunka přilétla domů ve 20:53, nekrmila a čápata ani o jídlo nežebrala. Proti předpokladu zůstal Bohdan na komíně a na večerní lov se nevydal. Možná jakýmsi šestým smyslem vytušili, že podél hřebene Krkonoš se blíží silná bouřka…

Ranní nástup
Ta umí to, a ta zas tohle…
Vyzývám tě na zobákový souboj!

15 komentářů

   1. Myslím, ba přímo vím, že to jméno není vůbec myšleno jako nadávka nebo pruzení. Snad to nositel jména ví a jen se potěšeně pousměje. Život jde dál, i když někdy s průmyslovým hlukem. Čápové si zvykli. Zdravím přívětivého Vendelína ;-)))

 1. Krásný ranní nástup, slečny už se jedna před druhou předvádějí.😀
  Opět hezký a vtipný večerníček, děkuji 🙏

 2. Zdravím všechny...Vendelín a jeho pila už patří k místnímu koloritu a my mu můžeme jen závidět.Má naše miláčky za sousedy.Jestli si někdy přečte naše komentáře,jistě se neurazí.Jen si někdy říkám,že asi bude tuhá zima,když řeže ,řeže,a řeže.....Kdo někdy žil na vsi,tak to zná....kamna jsou nenasytná.

 3. Přeji dobré ráno z chladného a větrného Jičína. Tomáši děkuji vám opět na hezké povídání včerejšího dne. Naše slečny se předvádí co která už zvládá a chtejí být IN tak si stále upravují peříčka, Dnes rodiče nebudou asi stále muset lítat pro točenou úpskou když není takový pařák. Mějte se všichni na komíně i pod ním dobře a opatrujte se.

 4. Hezký den všem,čapi slečny jsou čím dál lepší v aktivitě.No Vilemína vede.Pitny režim se taky musí dodržovat v tom horku.Upska voda dobrá je,čapim slečnám prospěje.Tak ať se jim daří.Diky za krásné fotky a moc pěkné povídáni.Radost číst,hned je lepší náhled na svět.👍😊

 5. To jsem si zase početla a pobavila se , čapí rodinka vydá za besceller👍👍🥳🥳🐕🐕💝💝

 6. Bohdánku, že ty máš ,někde soukromý herbář, že jsi donesl vylisovanou žabičku😝😄..a kam chodíš na to maso, pořád nevíme😅,zobačkový šerm byl super,byly jste Irisko a Vileminko rozkošné 🤗jste všechny sikulky..jak trénujete...🐥🐥🐥❤️❤️❤️...a Bohdánku, neboj ,dřeva bude dost ♥️😝...moc krásné momentky
  i počteničko...

 7. Nejprve chci poděkovat za krásné povídání o úžasné rodince. Rodiče se skvěle starají a holčičky jsou skvělé puberťačky. Opravdu rostou jako z vody.
  Jen tak dál zlatíčka. Každý den se na celou rodinku moc těším,. Je to ten nejkrásnější večerníček jaký jsem kdy viděla. Přeji všem jen to nejkrásnější ať
  se všem jenom daří. A také dalším čápům a čápatům v celé naší krásné republice. Díky všem lidičkám co se o ty nádherné ptáky starají.

 8. Za pár dnů již budu v Sobotce na festivalu, čápátka s Bohunkou a Bohdanem asi neuvidím, ale kdoví, jestli se nepovede nějaký výlet na Trutnov... Zato budu donekonečna vyprávět kamarádům o Vilemíně, Iris a Elvíře o všem, co si pamatuji, o své lásce k dospělým i malým čápům, o všem radostném, co jsme doma na počítači s nimi zažili, co všechno jsme se dověděli o obyvatelích komínů... Tak ráda bych je viděla, být tak na alespoň malinkou chvilinku čápem... Budu se také těšit domů na večery s nimi... Je to nádhera, vidět je díky kameře... Jsem vděčná Vám všem, kteří o čápy pečujete, to kroužkování bylo úchvatné, statečnost horolezce na komín mne naplňovala úžasem , díky Vám, kteří se staráte, toho o čápech za dva roky tolik vím... Přinesli jste nám do srdcí malý zázrak o těch skvělých a statečných bíločerných ptácích s červenýma nohama a také červenými zobáčky, které toho tolik nasbírají pro čapí děti... Děkuji Vám z celého srdce za ten nádherný zážitek... Přeji všem přátelům, aby je také poznali... Budu ve vyprávění o nich neúnavná, ale jen tolik, abych kamarády získala... Pro čápy a jejich příběhy...

 9. Děkuji za pěkné povídání a příběhy. Hned mám dobrou náladu. O čápech jsem se dozvěděla moc nového. Díky. Jana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00