Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Dámská jízda

Život čápů na Kafkově komíně se přesunul do další fáze, kterou je příprava mláďat na první let, ke kterému by mělo dojít přibližně za patnáct dní. Došlo ke změně jídelníčku, který nyní obsahuje převážně hlodavce a hmyz zastoupený kobylkami. Rodiče začali nechávat čápata stále delší dobu samotná na hnízdě, ačkoliv to zatím nebývá příliš často. Potravy bylo v okolí hnízda dostatek, a tak nadále probíhalo střídání dospělých na lovu. Tráva na ploše hnízda již zcela zmizela a mládež při svém tréninku začíná s pozvolnou destrukcí Bohdanova valu.

Mlhavé středeční ráno

V úterý večer se jako poslední vrátila na hnízdo Bohunka, mládež od ní večeři už nedostala. Přesto byly dračice plné života a zalehly až hodinu před půlnocí. Bohdan se k nim přidal na hodinku v průběhu noci, která byla poměrně chladná (ranní minimum +8 °C) a nad ránem mlhavá. Ve středu ráno vylétl první Bohdan ve 4:47, za tři minuty přinesl domů zelený trs trávy. Společně s Bohunkou upravil ohrádku a po ranním pozdravu zmizel na snídani. Mládež vstala po 6. hodině, postávala a lehce si upravovala peří. Bohdan se vrátil v 6:48 se senem a množstvím žížal.

Cvičení ve větru

Již během rána začal zesilovat severní vítr, který lákal čápata k tréninku křídel. Jako první začala skákat Iris, následovaná Vilemínou. Iris se příliš nedařilo, opět klopýtla a upadla na hnízdo. Po tréninku si všechny slečny lehly vedle Bohunky a společně si vleže zaklapaly. Vilemína při cvičení pošlapala ležící Bohunku, ostatní sourozenci zlostně pištěli. Přesně v poledne dopadlo na hnízdo pár dešťových kapek, po většinu dne bylo skoro zataženo a teplota se pohybovala jen okolo +20 °C. Po poledni se čápata rozložila napříč hnízdem a čekala na svačinu od Bohunky. Odpoledne bylo věnováno synchronizované peříčkúře a opětovnému klapání vleže, tentokrát na nám neviditelného narušitele.

Potkaní menu

Ze siesty s Bohunkou vyrušil mládež návrat Bohdana se svačinou. Z hnízda se ozval zuřivý dračí řev, Vilemína se zmocnila potkana, na ostatní zbyly kobylky. Večer podávala kobylky pro změnu Bohunka, Vilemína se zdržela, neboť ještě trávila předchozí porci. Potkaní energie ji vybudila k večernímu cvičení, při kterém málem porazila stojící Iris. Bohdan přinesl k večeři hlodavce, potkana ukořistila opět Vilemína, Iris a Elvíra pojedly menší myši. Na závěr vydávil Bohdan obřího potkana, kterého musel sám zrecyklovat. Po vydatné večeři se všichni hnízdováleli. Oddělený hlouček čápat kul pikle, zatímco Bohdan za nimi kypřil zobákem podestýlku. Na upravené lože se pak spokojeně natáhnul.

Ve 20:42 odlétl pryč a nechal čápata o samotě. Ta zatím usnula, takže je přílet Bohunky ve 21:14 docela vyděsil. Po probuzení si mládež tříbila své reflexy lovem komárů, rojících se nad hnízdem. Bohdanovy geny se nezapřely, úspěšnost zásahů byla poměrně vysoká. Bohdan se z večerního lovu vrátil až za šera ve 22:01. Večeři nepodával a uložil se vedle čápat, ležet vydržel až do čtvrtečních 1:51. Před svítáním se zbavil vývržku, stejně tak i Elvíra.

Očista do čista

Noc na čtvrtek byla jasná a chladná, do rána se ochladilo na +8 °C. Tentokrát opustila komín první Bohunka ve 4:33. Mládež se po probuzení věnovala peříčkúře, Vilemína očistila Iris pařátky. Bohdan vyrazil pro stavební materiál v 5:32, Bohunka se vzápětí vrátila se senem a žížalami k snídani. Většina rána byla věnována transportu sena a větví. Elvíra se zbavila obřího granátu, který zůstal dlouhou dobu ležet při okraji hnízda. Bohdan znovu klepal zobákem do kamery, naštěstí ho měl zrovna čistý.

Pilné cvičení

Čápata se pod dohledem Bohunky povalovala na ranním slunci, Bohunka kohosi opakovaně zastrašovala. Na její volání se vrátil k obraně komína i Bohdan a při té příležitosti nabídl mládeži myší svačinku. Sotva dokrmil, důstojně odkráčel z ringu plného kvičících čuníků. Vilemína se po svačině dala do cvičení, ve slabém větříku to šlo téměř samo. Následovala diskuze mládeže u Bohdanova valu, která vyústila v jeho částečnou rozborku. Vilemína se společně s Elvírou pustily znovu do cvičení. Po poledni se Bohdan znovu přiřítil na pomoc s obranou a spolu s Bohunkou vydatně odstrašoval vetřelce. Iris se od něj dočkala hada, ostatní sourozenci sezobali myši a kobylky.

Obloha zůstávala po většinu dne polojasná, odpoledne a večer se oteplilo až na +25 °C. Ve 14:41 odlétl Bohdan na dvanáct minut pro vodu, po dobu jeho nepřítomnosti skákala Vilemína ve větru. Kromě úpské točené donesl na hnízdo i čerstvou větev. Jen tři minuty po něm dorazila s vodou Bohunka, přidala i několik myší k sezobnutí. Při dalším Bohunčině letu k řece došlo k menší nehodě, když při přistání srazila Vilemínu tak, až se zapíchla zobákem do podestýlky. Bohdan dorazil pouze na otočku, vysypal čápatům kousky masa a hned zase odlétl.

Samy doma

Mezi 15:32 a 16:50 zůstala mládež poprvé více jak hodinu sama. Volný čas vyplnila péčí o peří, postáváním a sledováním okolí hnízda. Po návratu vysypal Bohdan myši, Bohunka se ukázala o malý okamžik později a přidala kobylky a ještěrky. V 17:14 se přímo nad hnízdem objevil cizí čáp. Čápata již nezalehnula, Bohunka po zvědavci vyskočila a ten raději zmizel. V 17:46 pro změnu zastrašoval Bohdan, ale nebylo vidět koho. Dračice se natáhly na seno a užívaly si večerního sluníčka. O něco později si protáhly křídla a upravily peří. Při krmení v 19:10 vypadlo z Bohdana kuřecí křídlo, které do sebe nasoukala Vilemína.

Bohdan byl poněkud nervózní, zpražil řádící Elvíru krátkým štěknutím a odlétl pryč. Dračice tak opět získaly volný prostor, Vilemína i Elvíra se pustily do cvičení. Aktivita jim ale dlouho nevydržela, spíše je zajímalo, kdy se vrátí někdo z rodičů s něčím dobrým do zobáku. Byl to nakonec Bohdan, při jehož příletu sedla v úleku Vilemína na ležící Iris. Zesilujícímu dračímu kvičení neodolal, vysypal do hnízda hromádku masa k pozdní večeři a pustil se do opravy svého valu. Mládež si ještě dopřála večerní posilování křídel. Bohunka dorazila ve 21:11 se senem.

Iris ve vzduchu
Trojitý klapot
Napříč hnízdem
Čápobely
Mohutně zastrašujeme
Dámská jízda začíná
Pardon, jen prolétám

13 komentářů

 1. Ta fotka čápobely je parádní, s některými fotkami by se dalo přihlásit do fotografické soutěže 🙂

 2. A s Vašimi literárními schopnostmi a pěknou češtinou byste měl napsat knihu Ze života čápů! Moc pěkně se to čte.

 3. I já se opět přimlouvám za knihu,nebo třeba jen jakousi ročenku ze života čápů.Materiálu i nádherných fotek je přehršel.

 4. Tak mě dnes při ctení vašeho úžasného večerníčku dostalo kvíčení čuníčku. Opravdu by jste měl pane Tomáši nebo Lukáši napsat knížku ze životá čápů vždyt hodně lidí věří že čápi žerou jen žaby víc nic o nich nevědí. Stejně jako já než jsem je loni začla pozorovat. Přeji všem na komíně i jejich pozorovatelům krásný den.

 5. Večerníček si čtu až ráno, je to takové pohlazení po duši, i já se přimlouvám k napsání knihy o životě čápů, Tomáši máte dar vyprávění a Lukáš zase umí krásné fotky, moc děkuji

 6. Nádherné fotky a krásné vyprávění,děkujeme a těšíme se na další,než nám přirostla k srdci čápi rodinka frnkne do světa.

 7. Dobrý den všem milovníkům a ochráncům čapích rodinek. Jste úžasní a velice si cením vaší práce. Je vidět Tomáši a Lukáši ,že to vše jde od srdce.
  Jste moc hodní a šikovní. Bez láky k těm úžasným ptákům by to nešlo,. Také mě to napadlo, že by bylo určitě super napsat knihu. Vždy se moc těším
  na nové příspěvky. Děkuji moc za ně: Přeji krásný den a všem pohodu a pevné zdraví.

 8. Je neuvěřitelné, jak ty čapí slečny rostou. Jistě když mají potravu tak mohutnou. Tomáši, dá se lehce vidět co dostanou? Já jsem mohla rozpoznat jen hada. Nejsem ale čapí expert. Dík za všechny vtipné texty! 🙏

 9. Bohdánku ,ty lumpiku ,tobě ta kamerka nedá pokoje ,už jen čekám, kdy na ni vyskočíš😛,kdepak jsi uloupil kuřecí stehýnko 🍗??princezny krásně trénujeme a Iriska ten výskok šikulka ♥️♥️♥️🐥🐥🐥,trochu jsem se lekla, jak se Vileminka zapíchla zobáčkem,ale ten vydržel, podestýlka je měkká...to společně klapáňícko je nádhera ,🐥🐥🐥pěkně to dračicím jde ...😅
  Co ,když nám neviditelný vetřelec, mohl být i Víta, vysoko nad hnízdečkem se přiletěl,podívat na místečko svého narození..🤗opět krásné a vtipné počteníčko a nádherné momentky...🤗

 10. Dobrý den, pane Tomáši,
  dlouhou dobu mi vrtá hlavou, kde čápi v Bohuslavicích berou párky a buřty. Když jsem ale (myslím, že včera večer) viděla, jak čáp donesl na hnízdo oškubané velké drůbeží křídlo jak od řezníka, už mě to donutilo Vám napsat. Bydlíte blízko, podařilo by se Vám vypátrat tuto záhadu? Přeci nemůže Bohdan všechno krást lidem, co chtějí grilovat! Nebo chodit opravdu k řezníkovi do obchodu! To mu ty masné výrobky někdo nabízí v jakémsi krmítku, nebo spíš krmníku? Kdyby přinesl něco jednou za rok, řekla bych si, je to náhodná kořist, ale takhle často?!
  Těším se na Vaši odpověď.
  Eva Hamšíková

  1. To nikdo netušíme, nejpravděpodobnější varianta bude, že tuto kořist sbírá na skládce.

 11. Bohdánka obdivuju - ukočírovat tři puberťačky je náročné, ještě že má Bohunku..
  Je to moc hezké čtení - pravdu mají zdejší komentáře - KNIHU by si to zasloužilo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00