Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pět dní v kostce

Ve zdraví jsme se dnes s Lukášem vrátili z bouřkového semináře v Radostovicích u Smilových Hor a můžeme se tak zvolna vrátit k běžnému fungování při pozorování našich čápů. Chtěl bych zde zmínit neznámé fanoušky z Těchobuzi, se kterými jsme se bohužel minuli  – děkujeme za zanechané medové víno. Doma na mne též čekal krásný obrázek a záložky od Petra, Filípka a Johannky, stejně jako pohlednice od paní Jany z Liberce. Během našich cest jsme zahlédli čápa na hnízdě v Čáslavi a ve čtvrtek jsme navštívili letos proslavené hnízdo v Chýnově. Bylo to ještě před úhynem mladšího z čápat, kdy bylo starší na hnízdě samotné s jednou z matek. Dění na Kafkově hnízdě po dobu naší nepřítomnosti shrnu v několika bodech s výběrem nejzajímavějších momentů. Ostatně nic důležitého se v oněch dnech nestalo, o vzrušení se ponejvíce staralo bouřlivé počasí. Děkuji všem, kteří k tomuto souhrnu poskytli podklady.

Středa 14. června

Počasí: polojasno, teplota +9 až +19 °C, slabé přeháňky
Jako první odlétla odlétla ráno ve 4:19 Bohunka, jako poslední se vrátil Bohdan ve 21:39. Během dne probíhalo časté zastrašování, za večerního deště se Bohdan pokoušel skrýt mládež pod svůj ocas. Na konci srážek se nad hnízdem ukázala výrazná duha.

Čtvrtek 15. června

Počasí: oblačno, teplota +8 až +21 °C, přeháňky
Ráno odlétl Bohdan ve 4:30, večer se vrátila Bohunka ve 21:31. Den byl poklidný, rodiče častěji uléhali k čápatům, odpoledne pršelo. Při jednom z návratů na komín se senem musela Bohunka podběhnout Bohdana, jelikož se jí zrovna připletl do cesty.

Pátek 16. června

Počasí: polojasno, teplota +8 až +20 °C, přeháňky a bouřky, slabé krupobití, ráno mlha
Ranní odlet Bohdana byl ve 4:33, večerní přílet Bohdana ve 21:22. Za ranní mlhy zůstaly dračice na hnízdě na krátkou chvíli samy. Ve 12:34 Bohunka zprovoznila novou anténu, ale Elvíra ji při práci na valu ke spokojenosti všech sledujících odstranila. Kolem 15. hodiny zasáhla komín bouřka, po pár minutách začaly padat menší kroupy (o velikosti do jednoho centimetru). Zbytek dne i večera proběhl v klidu.

Sobota 17. června

Počasí: oblačno, teplota +10 až +21 °C, přeháňky a bouřky
Ráno odlétl první Bohdan ve 4:07, večer se vrátila poslední Bohunka ve 21:53. Noc i den byl poklidný, po poledni proběhlo sečení trávy na čapí loučce vedle řeky. Ve 13:45 Bohunka odlétla na lov, čápata byla asi 7 minut sama, než přilétl Bohdan. Po 15. hodině krátce sprchlo ze slabé bouřky. Vyjma tréninku, hnízdoválení a zobání potravy se nic mimořádného nedělo.

Neděle 18. června

Počasí: polojasno, teplota +7 až +24 °C, slabá přeháňka
Bohunka ráno odlétla do husté mlhy ve 4:24. V 9:39 Elvíra při couvání přečápila a částečně i počápila Iris. Po poledni spadlo na hnízdo pár kapek, jinak bylo počasí docela příjemné. Večer zaplatil čmelák přílišnou troufalost svým životem. Tentokrát však skončil v zobáku Bohunky, která s ním vydatně zaklepala, odhodila na Bohdanův val a nakonec ho sezobla. O něco později prolétli okolo komína dva zvědaví čápi, Bohdanovi však stačilo pouze zaklapat a předvést svou mohutnou postavu. Dračice se popraly o vydatnou večeři, načež ulehly na hnízdo. Pouze Iris se pustila do pozdního večerního tréninku. Bohunka se vrátila domů na hnízdo ve 21:54.

Jako malá čápátka…
Duha nad komínem
Bohdane, zacláníš!
Samy v ranní mlze
Krupobití na hnízdě
Večerní cvičení Elvíry a Vilemíny
Iris počápená Elvírou
Hned dva zvědaví návštěvníci

14 komentářů

 1. Dobrý večer to jsem ráda že už jste zpátky po vašich povídkách se mě stýskalo. Ale četla jsem příspěvky na živém vysílaní. Dnes mě nemusíte posílat tento příspěvěk na e-mail když jsem si ho zde přečetla.

 2. Vítejte zpět, bez vašich Večerníčků t zde nebylo ono. Ale živý chat fungoval, žádná újma se nekonala. Tolik klidu ve více dnech bylo příjemné, na hnízdech jsme se setkávali dál... Přeji takový i nastávající týden 🙂

 3. Vítejte zpátky, dobře, že nic důležitého nestalo, dráčata jsou zase větší a samostatnější. Děkuji za hezké shrnutí uplynulých dní.

 4. Díky za krásné fotografie. Škoda, že čas tak rychle utíká a čápátka nám brzy odletí.
  Zdá se mi, že je z Bohdana statný obr. Rodince se daří dobře a to je fajn.

 5. Je hezké mít možnost sledovat čápa od vylihnutí až po odlet. Děkuji všem, kteří to umožňují a také se starají. ❤

 6. Dobrý den.Jsem velice ráda že píšete povídání o čápí
  rodince.Vždy se na to těším.Jste super že se tak krásně o staráte.
  Akorát nechápu jak poznáte že jsou to holčičky.A nebo chlapeček.
  Díky
  moc za vaši péči.

 7. Zdravimpo vikendu.Dik za krasnou reportaz za ty predchazejici dny.Jste super a vzdy se tesim co bude v hnizde noveho.Capata jsou krasna a vy mate vzdy uzasne povidani.Mic diky.M

 8. Dobrý den Tomáši, potěšilo nás, že vás potěšil náš dárek z rodinné dílny. Bohuslavické hnízdo sleduji třetím rokem a považuji je za jednu z vlajkových lodí čapích hnízd. Letos odebírám i váš skvělý večerníček. My tu v okolí máme černé čápy, ovšem bez kamery...přeji všem kolem Bohuslavické ho hnízda vše nej, jste bezvadná čapí parta. Pozdrav z Těchobuze

 9. Krásné momentky ,Bohunka se senem pod Bohdánkem😃nááádherná duha ...🤗Elvirka má trochu problémy s čápanenim,dnes opět při couvání narazila o Irisku,ovšem tentokráte ji Iriska pěkně vynadala🤣😛,kdežto včera pouze vstala a mávala chvilku křidélky,možná si říkala, že prší.. 😛jestli Elvirka nebude Elvirek ,má nejdelší nožky,celý tatínek.. 😃😛....

 10. Zdravím na komín .Díky za krásný souhrn 5 dní, nic se sice nestalo ,ale Tomáši přijde mi že se nám ztratili draci a dráčci a jsou tam krásné slečny. Teď už porostou jen do krásy. Každého odletu za duhový most je mi moc líto , ale příroda si musí vybrat. Slabí by neobstáli. Proto těm našim držím palce a těším se na další povídání. Posílám jim pozdrav od našich Jihlavských 8 labuťat. R

 11. Zdravím všechny milovníky čapí rodinky.Chci se s vámi podělit o zážitek,který nastartoval moji lásku k čápům.Před pár lety byly v Plzni Letkově jakési závody bezmotorového létání,počasí ideální a my jsme s manželem z balkonu pozorovali,jak osm letadel ukázkově stoupá ve sloupu termiky a najednou jsme viděli mezi nimi kroužit čápa.Bylo to nádherné.Pak jsem objevila Bohuslavice a ostatní hnízda.Od té doby je můj život lepší,hlavně díky pozitivnímu a přátelskému chatu.I když sama nepíšu,jsem s vámi všemi každý den a děkuji vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00