Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tři princezny

V letošním roce dostala všechna naše čápata ženská jména. Jejich skutečné pohlaví by nyní bylo možné spolehlivě zjistit pouze testem DNA. Zda jsme se trefili či nikoliv, to zjistíme nejdříve za tři nebo čtyři roky, pokud se ve zdraví vrátí a založí novou čapí rodinu. Do té doby budou jména pouze rozlišovacím znakem. A jaká jsme vybrali? Nejstarší dostala jméno Elvíra. Význam tohoto jména je “kněžna” nebo též “ochránkyně všech”. Prostřední nese jméno Iris, řecké bohyně duhy. A nejmladší Vilemína byla pojmenována podle Kateřiny Zaháňské, známé z románu Boženy Němcové Babička. Uhynulá dvě čápata dostala již dříve jména Žofie a Arkturus.

Přípravy na korunovaci

Bohunka v pondělí večer přilétla ve 20:32 s listím, čápata už o jídlo neměla zájem a spala. Po půlnoci si k nim Bohdal lehl na půl hodiny natolik těsně, že je částečně přikryl ocasem. Ani to příliš nevadilo, protože noc byla chladná a do rána klesla teplota pod +5 °C. Ve 4:19 odletěl Bohdan pro snídani, Trojka ​se zbavila granátu, Bohunka poklízela a všechna čápata si hrála s listím. Bohdan donesl v 6:37 trošku sena a žížaly a začala hromadná peříčkúra. Na slavný den přeci museli být všichni jako ze škatulky. Bohdan donesl i slavnostní výzdobu hnízda v podobě olistěné větve, zatímco pod komínem kdosi smýčil s křovinořezem.

Na hnízdo zavítala včela, které se stal osudným Bohdanův smrtící postřeh. Čápata ji pouze zvědavě pozorovala, když se však neprozřetelně přiblížila na dostřel Bohdanova zobáku, následoval neomylný zásah. Bohunka přilétla na pomoc se zastrašováním a přinesla k svačině brouky. Čápata si po této krmi žádala napojení a bylo jim vyhověno. Za 45 minut letěla Bohunka pro vodu ještě jednou. Okolo poledne sprchlo ze vzdálené bouřky, rodiče opět někoho zastrašovali. Odpolední teplota se udržovala kolem +18°C, občas spadlo na komín pár kapek deště. Čápata se nadále šlechtila, trénovala chůzi po hnízdě a protahovala si křidélka.

Kroužkování začíná

Jako první přišla letos na řadu čápata v Mladých Bukách. I přes deštivé počasí dostala kroužky CZP CH245 až 248 a mušketýrská jména Athos, Porthos, Aramis a D´Artagnan. Hned poté se Lukáš s Petrem Kafkou přesunuli do Bohuslavic, pod komín dorazili podle plánu před 18. hodinou. Povětrnostní podmínky nebyly zrovna ideální, přes Broumovsko postupovala bouřka a na vrcholu komína foukal dosti silný vítr. Alespoň deště zůstalo hnízdo ušetřeno, neboť mrakům Krakonoš nastavil hradbu hor a nepustil je dál.

V okamžiku výstupu Petra na komín byla na hnízdě s čápaty Bohunka. Jakmile se začalo ozývat cinkání karabiny o stupně žebříku, začala krátce výstražně klapat. Když v 18:03:26 opouštěla komín, všechna tři čápata ležela. V okamžiku, kdy se ale objevila lidská hlava nad okrajem hnízda, zvedla se a couvala ke vzdálenějšímu okraji ohrádky. Mnohým z nás zatrnulo, ale Petr si v dračím doupěti dokázal poradit. Vyhoupl se do hnízda a začal čápata uklidňovat. Ta si nakonec dala říct a poslušně ulehla. Následně byla přemístěna do středu hnízda a začalo přidělování kroužků.

Kroužky

Každé z čápat dostalo na levou nohu nad patní kloub ornitologický ELSA (European Laser Signed Advanced) kroužek. Jedná se o černý osmiboký plastový kroužek s laserem vypáleným číselným kódem a dalšími informacemi. Výhodou tohoto typu je dobrá čitelnost na velkou vzdálenost i při znečištění kroužku trusem. Opakování kódu po obvodu kroužku také zvyšuje šanci na úspěšný odečet. Kroužky tohoto typu používané na našem území ke značení čápů bílých jsou vždy černé s bílým textem. Alfanumerický kód je CZP (Czechia – Prague) a následuje ho 5 znaků – dvě písmena a tři čísla. V současnosti používaná série začíná písmeny CH. Naše čápata dostala postupně tyto kroužky : nejstarší CH501 “Elvíra”, prostřední CH502 “Iris” a nejmladší CH503 “Vilemína”. Věkový rozdíl mezi dvěma mladšími čápaty musel být odhadnut podle délky letek. Umístění kroužků trvalo pouhé dvě minuty.

Dozvuky

Po dokončení kroužkování ještě Petr Kafka odstranil z hnízda dva kusy igelitového sáčku, přineseného předevčírem Bohdanem, a upravil ohrádku před kamerou. V 18:09:40 již bylo hnízdo vyklizené, celá akce trvala pouhých 6,5 minuty. Po celou dobu pobytu Petra na hnízdě kroužila Bohunka kolem a neustále klapala, přistát se odvážila poměrně brzy, již v 18:13 (tj. po deseti minutách od odletu). Čápata setrvávala v akinezi, ze které je částečně probral přílet Bohdana v 18:29. Vyklopil před ně masitou večeři, které nešlo odolat, ačkoliv byla pro jistotu spořádána vleže. Bohdan se okamžitě pustil do opravy poničeného valu, ale když se znovu vrátila Bohunka, vydal se na další lov.

Čapí princezny zůstávaly nadále ležet za dohledu Bohunky, která občas krátce poštěkávala. Celkově ale nebyli rodiče napjatí tolik, jako v minulých letech. Jako první vstala Iris v 19:34, protože i u čápů je potřeba neodbytná. Bohunce se nechtělo vzdalovat od hnízda, a tak pouze prolétala okolím. Čápata se pozvolna začala probouzet a život na hnízdě vracet do normálu. Jen Elvíra zjevně nebyla spokojena se svou novou bižuterií a snažila se jí pomocí zobáčku zbavit.


 

Bohdanova slavnostní výzdoba
Bohunka opouští hnízdo
Kdopak nám to sem leze?
Kroužkování Elvíry
Kroužkování Iris
Kroužkování Vilemíny
Bohunka se vrací
S mámou už se nebojíme
Kroužky CZP CH501 – CH503

18 komentářů

 1. Pane Petře, udělal jste mi obrovskou radost, když jste pozdravil přímo do kamery z hnízda po kroužkování. Už jsem nevěřila, že moji prosbu splníte. Fotečka zůstane v mém soukromém archívu, i když určitě udělala radost i dalším, kdo kroužkování sledovali. Je to kultovní akce - čápi dostanou jména i kroužky, podle nichž je v dalších letech svět pozná a dá nám zprávu, kteří z těchto čápů se k nám znovu vrátí a někde zahnízdí.
  Sledovala jsem i vaše kroužkování v Mladých Bukách, také zdařilé a emotivní. Jste společně s Tomášem a Lukášem spojkou mezi komunitou čápomilů a osádkami čapích hnízd v terénu. Ať se daří i dál :-)))

 2. velikánská gratulace všem "oprstýnkovaným" čápátkům s přáním dlouhého života bez nástrah! Smekám před hrdinským výstupem pana Kafky!

 3. Díky, Tomáši za krásné shrnutí důležitého dne. Z pohledu GoPro kamery pana Kafky je vidět, jak je vlastně hnízdo malé a jak blízko byly holky u kraje. Uf. A uf i pro Petra Kafku, přelézt ten okraj a píchnout si "jištění" do hmoty hnízda (je sice přicvaknutý k žebříku, ale stejně) a pak vylézt zpátky, kdy si nevidí pod nohy... Všechna čest.

 4. Princezničky,dostaly jste nááádherná jména ,i význam je krásný, přeji Vám k dnešnímu dni ,který lze brát ,jako první pomyslný krůček k vaši
  dospělosti, ať se v živote vyhnete ,všemu zlému ,všem nástrahám ,Vileminko,Elvirko,Irisko,hodně štěstí...🐥🐥🐥♥️♥️♥️ a zítra ,už bude vše ,jak má být ,jak znáte svět ,dobrůtky od rodičů a pohodička,kroužkování bylo pro mne nádherným zážitkem ze kterého bylo cítit, jak má pan Kafka tyto naše miláčky rád ,pozdrav na konci tento zážitek,ještě umocnil....chvílemi jsem měla obrovský strach, když naše čapí holčičky stály na okraji hnízda..vše dobře dopadlo ..🤗videjko moc krásné, zas malinko jiné
  z pohledu pana Kafky ,krásné počteničko i momentky.🤗..ještě gratulace i našim mušketýrům z Buků,přeji jim totéž co princeznám,vyhněte se na cestě životem všemu zlému..🐥🐥🐥🐥♥️♥️♥️♥️..Bohdánku, říkala jsem, že pan Kafka přijde ,😃😛bylo roztomilé,jak jsi hned koukal na své hradby,neboj srdicko ,postaviš si nové 😃😛....

 5. Prostě a jednoduše pane Kafko ..jste náš hrdina ..DÍKY ..a zamávání do kamery byla třešnička na dortu pro všechny,kterým se u monitorů točila hlava.SKVĚLÉ

 6. Veliké díky za napínavé vídeo, fotky a text. P. Kafka je úžasný když zvládne takovou výšku. Tentokrát musel až do hnízda, když čapí slečny couvaly. Přeji jim do dalších let hodně štěstí. 🍀 Dík vám všem co nám umožňujete sledovat tuto čapí rodinu. 🙏

 7. Moc hezky rituál s trochou strachu, aby vše dobře dopadlo pro všechny.... Moc děkujeme, jste fakt dobrý 😄

 8. Pan Petr je frajer. Dvakrát mi zatrnulo, když čápata se hrnula na okraj hnízda a když pan Petr lezl zase zpátky. Je moc šikovný a čáoata jsou nádherná. 💖💖💖

 9. Dobré ráno vám přeji. To byl včerá zážitek z kroužkování. Pan Kafka je profík zvládl to bezvadně. V Mladých Bukách to měl jednodušší ale v Bohuslavicích musel až na hnízdo měla jsem strach aby dráčata nespadla byla dost na kraji ale i o pana Kafku když slézal dolů. Dráčatům jste vybrali krásná jména tak ať mají i krásný život bez nehod.

 10. Přidávám se ke gratulaci,krásna jména pro capata v Bohuslavicích i Mladých Bukach,přeji jim dlouhý život a lety bez nehod.Opet krásné povídání od pana Tomáše a super výkon od pana Kafky. Velmi vám fandim.

 11. Pan Petr Kafka je úžasný člověk, neumím si ani představit jak je toto namahavá práce, máte můj obrovský dík ,mám strašnou radost že se vše povedlo.
  Tomáši a Lukáši vybrali jste čápatům nádherná jména a teď už jim budeme přát to nejlepší. Samozřejmě moc děkuji za bezvadné shrnutí této slavnostní události 😀

 12. Tomas, the names chosen for our 3 princesses are truly beautiful, above all for their meaning: the fortitude of Wilhelmine, the protective power of Elvira and Iris, the sweet guide of the spirits towards a world without pain, warm and full of love... May the strength of the names combined with that which comes from our hearts protect them on their journey and make them have a beautiful and long life as a stork!!!💖💖💖

 13. Nádhera, vše dopadlo na výbornou p.Kafka je opravdu profík.Jmena našich princeznicek a malých musketyru jsou opravdu nádherná.Strach byl opravdu veliký,ale díky profesionalite p.Kafky vše dobře dopadlo,přejeme vám všem MILÁČKOVE šťastný a dlouhý život bez nehod.

 14. Pozdrav na komín. Gratulace ke krásným jménům a k nádhernému přání do života od sudičky z nejpovolanějších p Kafky . Tomáši Vám díky za krásný popis . Měla jsem o ně strach jak se začala sunout ke kraji hnízda ,ale vše dopadlo na 1* . Jen jsem poprvé viděla akinezi a vyděsilo mě to jak tam leželi bez pohnutí.

 15. Moc krasne video ,videt krouzkovat capata byl pro mne zazitek ale mela jsem strach aby vse dobre dopadlo.Klobouk dolu,vylezt na ten komin a udrzet se tam,byl vykon profika.Tak moc dik a tesim se na dalsi spravy o capatech.M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00