Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Příprava na tropy

Středa přinese nejen začátek astronomického léta, ale pravděpodobně také první letošní tropický den. Čápi se na růst teplot předem připravují nanášením “opalovacího krému” na své nohy. Onou ochranou je trus, který svým světlým zbarvením i složením pomáhá čápům snižovat tělesnou teplotu. Bohunka už má nohy částečně nabílené a mohli jsme dnes sledovat snahu Vilemíny o její napodobení. Toto chování tedy mají čápata nejspíš vrozené. Též již zcela běžně využívají vyvinuté mazové žlázy na kostrči k promašťování opeření, jak nám pro změnu ukázala Iris. Bylo to ostatně patrné i při minulé “toaletní nehodě”, kdy se trus po mastném peří svezl a nezanechal výraznější stopy.

Ranní peříčkúra

Po Bohunčině nedělním návratu ve 21:54 se už nekrmilo, Bohdan si před půlnocí lehl na tři minuty, Bohunka si po chvilce ulevila od velkého granátu. Po půlnoci pak poklízela kolem čápat, čímž je opakovaně budila. Noc byla polojasná, k ránu se ochladilo k +9 °C. Bohdan odletěl ve 4:09, vrátil se za půl hodiny a vysypal žížaly. Bohunka následně také vyrazila pro snídani, donesla seno a za hlasitého dračího řevu vyklopila žížaly k ohrádce. Poté znovu uklízela, Elvíra s Vilemínou prováděly po rozcvičce za vycházejícího slunce společně s Bohunkou peříčkúru, zatímco Iris ještě dospávala. Poté se karty obrátily a do čapí kosmetiky se pustila pod Bohunčiným dohledem Iris. Bohdan přistál se špetkou sena a kostkou žížal. Elvíra si po snídani pohrála s vypadlou letkou, procvičila si křídla a natáhla se vedle sourozenců.

Dodržujeme pitný režim

Na chvíli si lehnul i Bohdan, ale dlouho v horizontální poloze nevydržel. Bohunka donesla další seno a “zetorky” ke svačině. Začal se projevovat blížící se vrchol léta, neboť brouci jsou postupně nahrazováni cvrčky a kobylkami. Po takové stravě se záhy ohlásila žízeň, a tak v 9:21 vyrazila Bohunka poprvé pro vodu. Napájení pak v průběhu dne následovalo téměř po každém krmení. Po svačině vedla Elvíra přednášku pro zbylé osazenstvo komína, včetně klečící Bohunky. Teplota i přes skoro zataženou oblohu dále stoupala (odpoledne až k +26 °C), takže následovalo další napájení. Bohdan donesl v poledne seno, myši se zmocnila Iris, na ostatní zbyly “zetorky”. K zapití byla podávána úpská točená.

Pozdní oběd od Bohunky sestával z kobylek, myší a hadů. Odpoledne se nic převratného nedělo. Čápata se povalovala, občas se prošla po hnízdě a procvičila lehce křídla. Vilemína se pokoušela počápit si nohy, Elvíra nacouvala do sedící Iris. Na znečištění peří tentokrát nedošlo, ale Iris si to nenechala líbit a sestře hlasitě vynadala. Bohdan se s Bohunkou hezky přivítal a podělil dračice rybou společně s  čímsi, co vypadalo jako jelito. Vydatnou krmi bylo třeba napít, tudíž se ještě prolétl natankovat. Většinu večera hlídala čápata Bohunka, Bohdan se ukázal pouze na malou chvíli a zase zmizel. Posléze přilétl od řeky a vysypal doprostřed hnízda čtvrt kila masa. Čápatům se do jídla zprvu příliš nechtělo, ale zakrátko byl talíř vymetený. Bohunka vyrazila na večerní lov, Bohdan se střídavě šlechtil a podřimoval. Mládež polehávala a občas se též probírala peříčky. Za klesající teploty došlo i na lehké procvičování křídel.

Ve čtvrtek 22. června okolo 14. hodiny je plánováno kroužkování za pivovarském komíně v Trutnově.

Dnes přednáší profesorka Elvíra
Vždy se radostně pozdravíme

15 komentářů

 1. Dobrý den,zdravím všechny čápomily a děkuji za večerníček.Mám prosím dotaz...zdědilo nějaké Bohunčino mládě její pihu krásy..bílou letku...možná,že jsem se jenom nevšimla.Sleduji hnízdo třetí sezonu.Děkuji

  1. Ne, jen Bivoj měl na pravém boku pod křídlem černé pírko. Jak jsme si ale všimnuli, po prvním přepeření se zbarvení čápat ještě lehce mění a tyto odchylky často mizí.

 2. Dobré ráno,povídání i z minula jsem přečetla jedním dechem,opět poutavé.👍Hlasi tropy,tak rodiče budou mít co dělat,aby napojili už velké holky.Delaji nám radost.Tak hlavně všichni do pohody.🥰

  1. Potravě nasbírané při zemědělské činnosti člověka, obvykle kosení trávy nebo orbě za asistence traktoru.

 3. Díky za článek, člověk se nejen potěší, ale i poučí. Čápinky rostou jak z vody a je radost je sledovat. Moc děkuji všem, kteří se starají a také nám umožňují to vše sledovat.

 4. Krásný den, děkuji za hezké povídání, děvčata rostou, jestli bude opravdu takové vedro, tak rodiče budou muset být celý den v pohotovosti.
  Každý den se radují že takto krásně prospívají. 😀😊

 5. Děkuji pro mě už za vtipný raníček z předešlého dne.Jak je vidět z čápátek vyrostli krásné slečny které si už nic nenechají od sourozenců líbit no jo ženský ! Dělají nám všem sledujícím radost ale i na ostatních hnízdech. Ctyři roztomilí mušketýři v Bukách jsou už často a dlouho doma sami zvykají si na samostatnost. Tak hezký den a čauky všem na komínech i pod nimi.

 6. Dobrý den, asi mi to někdy ušlo, ale mám dotaz, jak se u čápat nebo i u dospělých čápů pozná samička os samce. Děkuji. Vokrojová

  1. U čápat se to nepozná (jedině testem DNA nebo pitvou při úhynu). U dospělých jednoznačně při páření a snášení vajec, nepřímo pak podle velikosti. Samec je větší, samice má naopak jemnější rysy.

 7. Dobrý den
  Opět mě potěšilo povídání o rodince
  Jsou super a vždy se na ně moc těším.Holvicky krásné rostou a rodiče
  jsou vzorní
  Všem kteří se starají a umožní mám vše sledovat moc děkuji
  a zdravím.

 8. Musím se smát,dnes přednáší profesorka Elvira,copak asi sestrám povídala,že by přednáška na téma, jak se má správně čápit?????🤣😛🐥🐥🐥❤️❤️❤️Bohdánku, kdepak jsi uloupil tolik masa??samé krásné kousky ,jsi šikulka, určitě jsi číhal, někde u řeznictví 😛♥️ moc hezká momentka, jak se Bohunečka s Bohdánkem vítají ♥️♥️,i přednášející Elvirka...krásné počteníčko 🤗...

 9. Dobrý den, povídání vždy zaujme, tento dar povídání nemá každý ve vínku, moc děkuji

 10. Krásné ráno, čápata pěkně rostou, rodiče jsou úžasní. Díky Tomášovi za krásná povídání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00