Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Léto přichází

Nejstarší z čápat trpí několik posledních dní lehkými zdravotními obtížemi. Proti ostatním poněkud hlouběji dýchá a při prudším pohybu nebo po konzumaci potravy kašle. Je však stále aktivní a při chuti, takže nezbývá než doufat, že problémy časem pominou. Ostatně nic jiného nám ani nezbývá. Víkendové počasí bylo převážně letní, čápata tak trávila většinu času poleháváním ve stínu rodičů. O slovo se také začala hlásit žízeň.

Sobota 4. června – bouřlivá noc

Jako poslední se v pátek večer vrátil na hnízdo Bohdan. Noc před přechodem studené fronty byla natolik teplá, že dráčata si užívala první noc pod širákem. Až po půlnoci je Bohdan na chvíli přikryl. Okolo 1:45 vznikla vcelku nečekaně bouřka přímo nad hnízdem. Bohdan okamžitě znovu zakryl čápata a Bohunka kryla Bohdana vestoje. Bouřka trvala více než hodinu a neustále se držela v blízkosti Kafkova komína. Vítr naštěstí téměř nefoukal, ale vydatně pršelo a oblohu křižovaly blesky doprovázené hlučnými hromy. I když elektrická aktivita posléze vyhasla, až do rána slabě pršelo.

Po bouřce zůstalo zataženo a teplo, do východu slunce neklesla teplota pod +15°C. Jako první odletěl z komína Bohdan v 5:05, vrátil se po hodině se žížalami. Ty během dne spolu s brouky tvořily naprostou většinu stravy. Bohunka přinesla na komín čerstvé seno a následně pozorně sledovala racky, kroužící okolo komína. Za zaklapání ji ale nestáli. Během dne se nestala žádná převratná událost, draci se většinou povalovali v důlku a vyčkávali krmení. Kolem poledne vyšplhala teplota nad +23 °C, ale slabá přeháňka ji po zbytek dne srazila o něco níže.

V podvečer proletěl těsně kolem hnízda cizí čáp. Bohunka pro jistotu zalehla na čápata, ale návštěvník se po chvíli vzdálil pryč. Jedno z čápat také okusilo Bohdanovu nohu, nakonec si raději dalo broučí večeři od Bohunky. Nejstarší pak mámě předvedl, jak mu jde čápení vestoje. Odměnou mu bylo podrbání zobákem. Bohdan se vrátil domů ve 21:32, mladí opět usínali na čerstvém vzduchu.

Neděle 5. června – žízeň se hlásí o slovo

Po většinu noci zůstala čápata odkrytá, Bohdan nad ně ulehl až ve 2:19. Obloha byla jasná a teplota nad ránem klesla k + 11°C. Pro snídani vyrazil Bohdan ve 4:19, vrátil se po půlhodině s větví a žížalami. Po krmení si ustlal na hnízdě vedle čápat. V průběhu rána nosili dospělí čápi na hnízdo další větve a podestýlku, Bohunka se navíc věnovala úklidu jamky. Ta už nyní připomíná spíše mělkou ošatku.

Než začalo slunce opravdu připalovat, vydali se mladí na průzkum a u kraje hnízda zkoušeli zobáčky potahovat drobnější větvičky. V 9:04 naservírovala Bohunka svačinu a lehla si vedle prohlubně. Čápata polehávala v jejím stínu a jedno z nich zkoušelo použít tlačítko. O chvíli později došlo na zastrašování neviditelné hrozby a Bohdan donesl velkou myš. Té se zmocnilo nejstarší čápě.

Po poledni teplota pod téměř jasným nebem vystoupala až k +26 °C. Horko na hnízdě sice mírnil čerstvý severovýchodní vítr, ale na všechny dolehla žízeň. Napojení se přesto nedočkali. Bohunka pouze donesla po poledni pouze malou svačinku a následně se věnovala očistě potomstva. Bohdan donesl k dalšímu jídlu menší hady, ve skrumáži při boji u sousto došlo i na zakousnutí se do cizího křidélka. Bohunka nasbírala večer brouky, o které se sourozenci svorně podělili. To o tři myši od Bohdana vypukl tuhý boj, poraženým byl v tomto případě nejmladší. Zároveň s myšmi donesl Bohdan i čerstvé seno. Se stejným nákladem dorazila o hodinu později Bohunka.

Dvojitý kryt
Bohunka nabitá energií
Cizí čáp – klapy, klap!
Mamííí, dones nám malinovku a tátovi pivo!
To lechtá!

6 komentářů

  1. Díky za zprávy. Vzpomínám si, jak loni byla taky blízká bouřka, protože uhodilo do trafostanice na protější stráni, ale bylo to snad až v červenci nebo později v červnu. Jak ale vzniklo to "halo" kolem Bohunky? Ta fotka je skvělá! První mě napadla ionizace, ale to už bychom mohli čekat přímo polární záři (tady by měl být smajlík, ale nevím, jak ho tam dát). Myslím, že to vzniklo to odrazem světla blesku na drobných vodních částečkách kolem Bohunky, které byly asi teplejší než okolní vzduch? (Anebo jich tam prostě bylo víc, protože se odpařovaly od vlhkého peří?)

  2. Ty vtipné názvy jako -první noc pod širákem- mi připomíná moje mládí v 60-tých letech. Také jsem spala pod širákem. Dík Tomáši za vtipnou krásnou češtinu. Nejstarší mládě polyká velké myši a jinou stravu a třeba nestačí vše dobře strávit. Doufejme, že to nebude nic vážného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00