Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Výpravy do divočiny

Napjatá atmosféra předchozího dne způsobená náhlým odchodem Ječmínka vzala naštěstí rychle za své. Zbylá čápata dělala rychlé pokroky, i když dnešní teplé počasí je v jejich aktivitě poměrně brzdilo. Na průzkum končin mimo rodný důlek se však čas i odvaha nalezly. Bohdan si vyzkoušel funkci okřídlené pípy, i když první pokus mu nevyšel zcela dle očekávání.

Poslední rozloučení

V noci na pátek bylo jasno a docela chladno. Při ranní teplotě pouze okolo +6°C se čápata ráda schovala pod rodičovská křídla. Ještě za šera ve 4:08 se Bohdan definitivně rozloučil s Ječmínkem a svrhl jeho ostatky do hlubin pod komín. Symbolicky ve stejný okamžik se přepnula kamera z temného nočního režimu do barevného denního. Stín smrti snad letos opustil hnízdo natrvalo. Bohdan se vydal ve 4:14 pro snídani, vrátil se o 6. hodině se senem a žížalami. Ráno se pak oba dospělí čápi věnovali budování a opravám hnízda.

Průzkumné výpravy

Během dopoledne se začalo rychle oteplovat, přesto bylo zatím docela příjemně. Bohdan upustil přímo mezi čápata granát, ale vzápětí ho odklidil pryč. Mladí posléze posnídali brouky od Bohunky a vydali se na průzkum hnízda. Kdo zrovna nemapoval travní džungli při okraji hnízda, ten se učil pečovat o vlastní peříčka. A že to všem šlo! Bohdan náhle zpozoroval nebezpečí a nouzově zalehl čápata pod sebe. Nejstarší zůstalo mimo úkryt a nebojácně klapalo na cizího čápa, který prosvištěl těsně okolo komína. Oblétal kolem asi delší dobu, neboť Bohdan zůstával stále ve střehu. Nejstarší z čápat se vydalo vyčápnout až na kraj dosud známého světa.

Na grilu

Sluníčko připalovalo ze skoro jasné oblohy a teplota odpoledne překročila hranici +25 °C. Bohdan donesl čápatům vodu, ale vytekla mu ze zobáku zcela mimo ně. Alespoň ten mokrý hraboš zasytil největšího hladovce. Z hladu a zvědavosti pak došlo i na ochutnávku Bohunčina pařátku. Bohdan donesl obrovského potkana, ale musel ho zpětně zrecyklovat. Postával pak nad čápaty s roztaženými křídly a poskytoval jim cenný stín. Stejně tak stínila večer Bohunka. Čápata se držela v důlku a opouštěla ho většinou jen z důvodu vykonání potřeby. Bohdan se vrátil domů kohosi zastrašit a zase zmizel. Mladí se mezitím v důlku lehce šermovali zobáčky. Táta se vrátil v 19:22, vyklopil povařeného potkana s lehkým přídavkem. Hladoví draci by si ale rozhodně dali víc. Během Bohdanovy večerní hlídky proletěl kolem hnízda opět cizí čáp, ale jeho cíl ležel někde jinde, takže stačilo výstražné zaklapání. Bohunka se vrátila ve 21:19, načež Bohdan ještě jednou opustil hnízdo. Hladoví draci se dočkali od mámy alespoň malého zákusku.

Bohdanův granát
Táto, zaženeme ho spolu!
Záchodová výprava do džungle
To nejsou ty správné žížalky

6 komentářů

  1. Zdravím, jen poznámka - to co Bohdan ve cca 14,44 vyvrhl nebyl potkan, ale mládě zajíce nebo králíka. Neříkám, že ho ulovil,ale čápi seberou i mršiny. Alena

  2. Ještě jednou vzpomínku na Ječmínka. Ví se, kolik mláďat z tohoto hnízda nedorostlo a předčasně zahynulo? Radost, že se těm dalším třem daří dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00