Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pod deštníkem

Počátek pracovního týdne přinesl mírné zhoršení počasí. Lehce se ochladilo a zapršelo. Velikost čápat již neumožňovala jejich efektivní zakrytí rodiči, a tak si musela začít zvykat na nepohodlí v dešti. Bohdan se sice pokoušel fungovat jako deštník, ale nakonec mladí stejně zmokli. Odpoledne se však vyčasilo a čápata byla po chvíli opět jako ze škatulky. Nejstarší z čápat stále trpí kašlem a jeho růst se zpomalil (ačkoliv je aktivní a stravuje se normálně). Předehnal ho mladší sourozenec a třetí se mu velikostně téměř vyrovnal.

Ranní sprcha

V neděli večer se na hnízdo jako poslední vrátila Bohunka se senem ve 20:09. Nikdo už následně komín neopustil, jednalo se o jednu z nejčasnějších večerek. Během noci se postupně zatáhlo a díky oblačnosti neklesla teplota do rána pod 17°C. Čápatům proto vůbec nevadilo, že zůstala celou noc bez rodičovské přikrývky. Bohunka vyrazila pro snídani ve 4:36, vrátila se po 45 minutách se senem a žížalami. Bohdan následně pendloval mezi lesem a komínem a nosil jednu větev za druhou.

Před sedmou hodinou začalo pršet a Bohdan se pokusil čápata zalehnout. Nakonec nad nimi raději zůstal stát. Jakmile déšť ustal, pustila se Bohunka do gruntování jamky. Při té příležitosti dostal Bohdan zásah do zad vyhozeným senem – přímo mezi krovky. Než začaly z oblohy opět padat kapky vody, donesl ještě dlouhou a přímou větev. Slabé srážky poté pokračovaly po celé dopoledne, přičemž čápata zůstala skryta jen před nejhustějším lijákem.

Hodíme se do gala

Pršet přestalo až v poledne a z mraků záhy vykouklo slunce. Bohdan přinesl k obědu myši, o které se sourozenci spravedlivě podělili. Pak se začali všichni věnovat péči o peří. Mladí se již dokáží upravit sami a Bohunka nám ukázala, jak se správně nanáší ochranný krém. Zobákem nabrala maz z kostrční mazové žlázy a nanesla si ho na opeření. Teplota odpoledne vystoupila až k +24°C a do večera nebylo na čápech poznat, že ráno pršelo.

Nevítaní návštěvníci

Ve 14:37 přilétl Bohdan domů, ale protože ho Bohunka nepustila k čápatům, sebral se a zase zmizel. Vrátil se až za hodinu a naservíroval plazy. Bohunka vyrazila na odpolední lov a přenechala dozor Bohdanovi. Ten v 16:33 převedl efektní obranu hnízda. Zaklapal, zasyčel (čápata okamžitě zalehla) a roztáhl křídla. Bohunka se vrátila s balíkem sena a třemi myšmi ve voleti. I ona byla nucena bránit hnízdo, a to dokonce před dvěma čápy najednou. Byli sice hodně zvědaví, ale až na komín si netroufli. K večeři donesl Bohdan rybu, každé z čápat si kousek uzoblo. Příliš velký a tuhý zbytek pak dojedl čapí táta.

Bohdan deštníkem
Hod senem na cíl – přímý zásah!
Využití kostrční mazové žlázy v praxi
Dva cizinci na obloze

8 komentářů

 1. Krásný večer u hnízda ...mám dobrou zpravu .. tři čápata ze Štáhlav u Plzně se podařilo umístit do hnízd k adoptivním rodičum.Jejich otce zabil elektrický výboj trafostanice pár metru od hnizda.Kroužkovaná budou na levou nohu,aby bylo poznat,že nejsou místní.Přeji všem krásný večer a dobrou noc.

 2. Děkuji moc za vaše shrnutí dne.Vždycky se na to těším.Jinak samozřejmě průběžně koukám na Makov a na Mladé buky.

 3. Dík za další zprávu z čapího hnízda. Čápata rostou, rodiče se o ně pečlivě starají. Jen aby ten nejstarší pookřál. My lidičky ale nemůžeme přírodě zabránit zasáhnout do života čápů. Držím palce. 🙏

 4. Držíme palce, nejstaršímu čápěti. Máte moc krásné popisování děje na hnízdè. Moc děkujeme a pokračujte tak jako dosud. Máte moc vtipné popisky.

 5. Dobrý den, opět se musím ozvat se samou chválou. Tomáši, skvěle komentujete dění na hnízdě, vždycky se pěkně pobavím a moc se mi líbí sloh, jakým se vyjadřujete.. Nemám teď koncem školního roku tolik času hnízda sledovat..
  Také si moc přeji, aby ten nejstarší už nekašlal a dobře prospíval, ať se všem našim zlatíčkům dobře daří a prožijí u nás šťastné léto.
  Děkuji, s pozdravem Václava Vitoušová.

 6. Mily pane Prouzo, dekuji za vasi praci, kazdy vecer se tesim na vase vtipne shrnuti a fota.
  Porad mi vsak vrta hlavou otazka, kdy je podle odborniku pripustne mladatum na hnizde pomoci a kdy ne.
  Nemam fb, kde se o tom mozna zrovna diskutuje v souvislosti s nejstarsim mladetem. Treba ma jen nejakou mechanickou prekazku v hrdle, rikam si...prohlednout a vratit na hnizdo...jako s temi dvema prezivsimi mladaty v Sarrabele. Preji prijemny den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00