Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pátý hladový krk

Sobota byla zasvěcena především událostem mimo čapí hnízdo, a to srazu příznivců našich bohuslavických čápů. O něm vyjde samostatný článek později. Zrovna když jsme se družili pod prázdným hnízdem, dorazilo nečekané překvapení. Na komín dosedla ne čtveřice, nýbrž pětice mladých čápů…

Pátek 6. srpna 2021

Noc ze čtvrtka na pátek strávila Bohunka znovu mimo komín, vrátila se až na prázdné hnízdo v 8:02. Proti předchozímu dni bylo počasí mnohem lepší, nepršelo a teplota se pohybovala v rozmezí od 12 °C do 22 °C. První let dne provedl Brunclík v 5:22, vyletěli za ním na 25 minut všichni. V 9:53 proběhl hromadný návrat všech vyjma Horymíra. Bohouš raději uprchl a Bohunka byla téměř poražena přistávající Vesnou. Ta zcela překvapivě donesla na komín plný zobák sena. Po poledni všichni společně odpočívali na hnízdě. Odpoledne jsme byli svědky divokého přistání Vesny, kterou před pádem z hnízda zachránili Horymír s Brunclíkem. Zafungovali jako pružné lano na letadlové lodi, které zachytává stíhačky. Po odpoledních letech se znovu odpočívalo, večer vyrušil mladé čápy prolétající holub. Bohouš 3x nakrmil, Bohunka se vrátila ve 20:40, ale hladový řev ji vyhnal pryč. Zkusila se vrátit ve 20:47 a to již vydržela. Noc na sobotu tak na komíně trávila kompletní čapí rodina.

Mladí podnikli 25 letů (všichni po šesti, pouze Horymír pět). První let proběhl v 5:22, poslední v 17:19. Horymír vytvořil nový rekord v délce pobytu mimo hnízdo, a to 5 hodin a 27 minut.

Sobota 7. srpna 2021

Počasí bylo ideální nejen na sraz, ale i na let. Oblačné ráno se proměnilo v polojasný den beze srážek, s výbornou termikou a teplotami mezi +13 °C a +25 °C. Celkem vyletěli mladí čápi 35x (každý absolvoval 9 letů, pouze Brunclík 8). Nejdéle byli mimo hnízdo necelé dvě hodiny. Prvně vyrazil Horymír v 5:48 následován ostatními. Vrátili se však během pěti minut domů, protože spatřili Bohunku. V 9:20 pak během jediné vteřiny odstartovali Horymír, Vesna i Brunclík.

Mladý návštěvník

Ve 14:26 dosedli na komín v krátkém sledu všichni domácí, následováni cizím návštěvníkem. Jednalo se o mladého čápa s kovovým hliníkovým kroužkem. Kroužek byl značně znečištěn a podařilo se odečíst pouze sekvenci čísel 150. Nejednalo se tedy o Lotranda či Zubejdu, ani o žádného z čápů z vlčického hnízda. Nikdo vůči “Poutníčkovi”, jak byl tento pátý čáp pojmenován, neprojevil agresi. A to dokonce ani tehdy, když v 15:25 přiletěl Bohouš s krmením. Neřešil o jeden hladový krk na hnízdě navíc a nakrmil všech pět.

Při krmení v 17:50 získal cizí čáp 2 velké kusy jídla a okolo 19. hodiny potkana. Tím však došla domácímu osazenstvu trpělivost. Prvně vyhnal Poutníčka Šemík (přitom klovl i Brunclíka) a nakonec se do něj pustila Vesna. Ještě několikrát se na komín pokusil vrátit, ale nebyl již vítán a tolerován. Definitivně byl vyhnán ve 20:25 a za šera zůstala na komíně opět jen domácí čápata.

Bohunka je opět doma
Vesna přináší seno
Vteřina před srážkou
“Poutníček” přistává na hnízdě
Vykrmím i pět čápat!

 

2 komentáře

  1. No i to se asi stává u čápů: krátké pozvání k večeři. Jak je vidět, domácích byla přesila a musel pryč. Těším se na popsání setkání přátel hnízda.

  2. Bohouš je prostě úžasný, s roztaženými křídly jakoby říkal - to všechno je tady moje, to všechno tady zvládám👍😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00