Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Toulavá Bohunka

Mnohým z nás včera večer a dnes ráno Bohunka potrápila nervy. Stejně jako předloni jí došla trpělivost s nezvedeným potomstvem a rozhodla se vybrat si dovolenou. Nezvolila si k tomu ale zrovna ideální počasí.

Bohunčin úprk

Zasloužilá čapí matka opustila hnízdo ve středu 4. srpna v 8:49:14 a přistála na domu u silnice. Postupně tam za ní přelétli všichni mladí. Na hnízdě se však již během dne neukázala a nevrátila se ani na noc. Naposledy ji viděl Lukáš sedět na lampě u silnice okolo 15. hodiny krátce poté, co skončila práce vrtulníku. Poté nebyla spatřena nikde jinde, ani na střeše pod komínem. Bohouš se vrátil domů ve 21:10 a prostál s mladými celou noc.

Počasí nebylo příjemné, v noci začalo pršet a pršelo po celý čtvrtek 5. srpna, až do večera. Teplota se pohybovala pouze okolo +16 °C a foukal čerstvý severní vítr. Na hnízdě rozhodně nebylo o co stát. Ani ráno se Bohunka neobjevila a nebylo ji vidět na žádném známém místě. Okamžik úlevy nastal v 11:01:58, když se vrátila na prázdné hnízdo. Zjevně čekala, až odletí všichni mladí a nebudou ji obtěžovat žebráním o jídlo. Důkazem toho byl Bohunčin rychlý odlet poté, co se na komín vrátila osamocená Vesna a požadovala krmení. Mimo hnízdo tak Bohunka strávila 26 hodin a 12 minut. Od té doby se na komíně opět neukázala. Přebývá tedy někde ve skrytu a nabírá síly před dlouhým letem na jih, který se blíží každým dnem. Je to normální jev a není důvod být kvůli tomu nervózní.

Bohouš velí dračí letce

Čtvrtek tedy trávili mladí pouze pod dozorem Bohouše, který se však dlouhodobější přítomnosti na hnízdě také vyhýbal. Ráno vyplivl dva hlodavce, kterých se zmocnila Vesna, načež se snažil zakousnout do hromosvodu. V 9:40 déšť na čas ustal a přišel čas na rozcvičku a sušení křídel. O tři minuty později provedl Horymír první let, ale celkově to s létáním za špatného počasí bylo slabé. Brunclík se 2x proletěl nedobrovolně, když spadl z hnízda – z toho jednou pozadu. Druhý pád v 18:56 byl zároveň posledním v tomto dni. Celkem letěli mladí pouze 16x a jen Horymír pobyl mimo hnízdo delší dobu.

Večer přestalo pršet, ale na létání již bylo pozdě. Mladí se soustředili na žebrání večeře od Bohouše a provádění alotrií na hnízdě. Pohazovali s klacky, skákali a šermovali se zobáky.


 

Bohunka opouští hnízdo
Hladem bych snědl i hromosvod
Bohunka se vrací na prázdné hnízdo

12 komentářů

  1. Dobrý večer, Tomáši, moc děkuji za úžasné články. Je moc milé vědět co se dělo na hnízdech během dne, ne vždy máme doma čas to sledovat. Nevíte prosím náhodou, v kolik hodin byl asi ten první pád Brunclíka z hnízda? 🙂

  2. Včera (5.8.) jsem po 13h dvakrát projel kolem hnízda a Bohunka byla na lampe a kontrolovala dodržování 50km/h.

  3. Dobrý den, zajímalo by mě, jak se čápi poznávají. Když se Bohouš neohlásil, dostal zatopeno. Když se neohlásila Betynka, Zubejda ji málem sežrala.. Když se ale vrátil z prvního letu Lotrando, Zubejda na něj neútočila, jen mu vyčinila.. Takže - v čem to vězí? Poznávají se od pohledu? Tóninou a rychlostí klapání? Děkuji.

  4. Děkuji za report a všechny další informace. Teprve teď ve druhém roce sledování hnízda B+B jsem z Lukášových fotek určila borovici s uraženým vrchem, lampu a další věci, které při denním sledování kamerami nahoře na hnízdě mi nebyly jasné. Pořád je co objevovat. Bohunčin pobyt mimo draky už znám z loňska, byla jsem teď celkově klidnější po zkušenosti z loňska. Čeká nás ještě doba rivality mladých a úniků rodičů před žebrajícími mladými. Ale i to je mi známé, ovšem uvítám všechno, co ještě nevím. Děkuji a jsem ráda, že jsem se ke sledování čápů na kamerovaných hnízdech dostala :-))

  5. Ha, ha, ….vyplivl dva potkany…. Tak a jinak vtipně dovedete psát jen p. Tomáš Prouza. Dík za to a i za vysvětlivky s čapím dospíváním a s přípravou na odlet. Bude bez nich smutno. Příroda má ale svoje pravidla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00