Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Rachot nad komínem

Přes půl republiky se za našimi čápy vydal v úterý Mirek “Lokeťák” Rezek, který neváhal cestovat v noci a dospávat ráno na okraji čapí loučky. Získané snímky za tu oběť ale rozhodně stály. Ve středu místo čápů létal spíše vrtulník, ale i tak se bylo na co dívat.

Úterý 3. srpna

Do půlnoci bylo skoro jasno, teplota klesla k + 12°C. K ránu se zatáhlo nízkou oblačností, která se následně během dopoledne rozpadala a nahradila ji odpolední kupovitá při teplotě okolo + 23°C.

Za mlhavého rána postávali mladí čápi spolu s rodiči na okraji hnízda, první kontrolní let podnikla Vesna už v 5:32. V 5:55 vyrazili všichni společně na snídani, Bohunka s Bohoušem si mohli užívat prázdného hnízda. Mirek “Lokeťák” Rezek získal unikátní možnost nafotit draky na zemi i ve vzduchu. Celé hejno se vrátilo na hnízdo po více jak 4,5 hodinách pobytu mimo něj. Tento výkon je tak vyčerpal, že hromadné hnízdoválení bylo jedinou možností. Po poledni se Bohouš a Bohunka vrátili společně a někoho zastrašovali.

Následně všichni vzlétli a nad hnízdem se prý vznášelo a kroužilo dokonce 11 čápů. Ve 13:26 však došlo k poplachovému návratu na komín, při které za Bohoušem prvně dorazila Vesna s Bohunkou. Šemík při divokém přistání málem Bohouše porazil. Při odpoledním krmení ukořistila Vesna pořádný steak (vypadlo to na krůtí stehno) a po vydatné svačince ležela na hnízdě jak mrtvolka. Odpoledne a večer se příliš nelétalo. Zato hlad byl vydatný, takže Bohunka musela ve 20:43 přeletět z jednoho kraje hnízda na druhý, aby unikla nenasytným zobákům.

Bohouš se vrátil domů ve 20:50, kdy se k hnízdu již blížila slabší bouřka. Zasáhla ho po 21:45, doprovázena mírným deštěm s větrem, kterému čápi neměli problém odolat. Během dne se mladí prolétli 21x (Horymír 7x, Brunclík i Šemík 5x a Vesna 4x). První let zahájen v 5:32, poslední ukončen ve 20:08.

Středa 4. srpna

V tento den byla v Bohuslavicích plánována odstávka dodávky elektrického proudu, a to mezi 8 a 18 hodinou. Tato událost nakonec zasáhla do pozorování čapího života o něco více, než jsme očekávali. Po večerních bouřkách bylo zprvu skoro zataženo beze srážek, avšak během časného rána začalo vytrvale slabě pršet. Teplota klesla k +14 °C. Během dopoledne přešel trvalý déšť ve slabé přeháňky, při kterých teplota nepřekročila hranici + 21°C. Až večer srážky ustaly a začalo se vyjasňovat.

Díky rannímu dešti stáli čápi na hnízdě a až v 8:50 vylétl Horymír na snídani. Ostatní ho sice následovali, ale do minuty byli zpět. Po dešti bylo nutné se prvně usušit. Na jídlo vyrazili až před 10. hodinou, kdy se všichni sešli na louce pod horní silnicí. Lukáš mezitím vyjel vyměnit záložní baterie na jednom z převaděčů signálu. Ukázalo se totiž, že jsou již slabé a nevydržely by po celou odstávku.

Krátce po poledni zaburácel nad hnízdem vrtulník. Létal nad údolím více jak dvě hodiny a v podvěsu přenášel součástky vedení vysokého napětí. Čápům se hluk ocelového ptáka příliš nezamlouval, a proto raději leželi na hnízdě, včetně Bohouše. Na stožáry vysokého napětí 35 kV byly instalovány jehlanové nástavce pro budoucí vedení zemnícího lana a optického kabelu. Tato montáž by měla proběhnout koncem srpna.

Po odletu vrtulníku se pustili do létání i mladí, ale jejich aktivitu narušila poslední dešťová přeháňka dne. Létali hlavně Horymír se Šemíkem, Vesna nevytáhla odpoledne téměř pařátek z hnízda. Kamerový přenos na záloze vydržel, elektřina byla nakonec zapojena okolo 16:40. Celkem proběhlo 20 letů (7 Šemík, 5 Horymír, Brunclík a Vesna po 4). První let až v 8:50, poslední v 18:39. 

Před ranním startem
Rodinné hnízdoválení
Poplachový návrat Vesny a Bohunky
Čapí letka odolává bouřce

Vrtulník a jeho práce v okolí hnízda:

7 komentářů

  1. Dobrý den, ráda bych se zeptala.... ta zemnici lana - to je ta ochrana, aby už nedocházelo k zabití capu el. proudem? děkuji

  2. Zajímavé snímky p. Mirka, dík. Krásný snímek před ranním startem. Jak dlouho asi do odletu? Budou mi scházet! 🥲

  3. Helicopter pilot almost as skillful as our storks - well done. But I thought Bohunka would be supervising the work, as she is usually in charge of Technology. Thanks for hesky fotos.

  4. ...to byla krásná podívaná na čapí "balet"při nádherné hudbě.Miláčci,ti nám budou zase chybět ♥♥♥♥♥♥

  5. Opět úžasné!!! To je tak nádherná čapí rodinka!!! A ten tanec na Mozartův Turecký pochod-pane Tomáši,i Vy se překonáváte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00