Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Poklad na konci duhy

Počasí bylo proměnlivé, přes noc bylo polojasno, teplota k ránu klesla pod +11 °C. V chladném a vlhkém vzduchu se přes den tvořily četné přeháňky a slabé bouřky. Bouřky se hnízdu vyhnuly, avšak přeháněk ho zasáhlo hned několik. První krátce před polednem, poslední po 20. hodině večerní. Odpolední teplota oscilovala okolo +20 °C, západní vítr byl slabý a zesiloval pouze v přeháňkách.

Dlouhé výlety

Mladí čápi opustili hnízdo již v 5:31 a pobyli mimo něj přes 4 hodiny. Pouze Horymír se v 6:11 vrátil na otočku podívat domů. Poté už Bohouš s Bohunkou zůstali na komíně sami. Bohunka posléze odlétla a Bohouš osaměl. Chvíli si užíval hnízdoválení a pak dlouhou dobu stál jako voják na zapadlé vartě. Okolo 9:15 přelétla Bohunka ze střechy Kary na dům u silnice, následována celou letkou mladých. V 9:58 se všichni vrátili na hnízdo, Vesna měla lehký problém s přistáním, jen těžce se zachytila na okraji hnízda.

Při první přeháňce pršelo velmi intenzivně, všichni kromě Brunclíka zaklekli a trpělivě čekali, až déšť ustane. Po poledni vyrazil jezdec se svým ořem na krátkou projížďku. Okolo 15:45 vyletěli z hnízda všichni čtyři čápi, ale Brunclík s Vesnou se záhy vrátili. Zato Horymír s Šemíkem cválali jistě dál než k Neumětelům, neboť zmizeli z dohledu na více než 4 hodiny. Vesna v doprovodu Brunclíka mezitím postávala a polehávala na hnízdě, oba navíc lehce zmokli. Nad krajem se rozklenula duha, její levý okraj vycházel přímo z hnízda. Aby ne, vždyť poklad se prý nachází vždy na konci duhy. Když se tuláci vraceli zpět, Šemík při přistání srazil Brunclíka na kolena. Hned si ale na znamení dobré vůle společně zaklapali. Vzápětí komín zkropila poslední přeháňka dne.

Ve 20:41 přiletěl Bohouš s večeři a všechny podělil drobnými kousky jídla. Před děsivým kvičením ale raději uprchl. Ve 21:13 podávala večeři i Bohunka.

Letové statistiky

Mladí čápi podnikli 25 letů, přičemž 8x letěl Horymír, shodně po 6 letech absolvovali Šemík a Vesna, Brunclík se vznesl 5x. První let byl zahájen v 5:31, poslední naopak ukončen v 19:53. Horymír s Šemíkem strávili mimo hnízdo celkem více jak 9 hodin.

Klavírní trio a zpěvák
Poklad na konci duhy (Brunclík a Vesna)
Pojď na mou hruď, bratře!

 

8 komentářů

  1. Ta skupina- tedy rodinka je opravdu někdy legrační. Divadélko chtěné či nechtěné, hlavně když je veselo-♥

  2. Opět nádhera!Jsou to naše zlatíčka a jsou úžasní a Vy ,pane Tomáši,taky,jak nám vše s citem a vtipem podáváte spolu s kouzelnýma fotkama.Nevíte něco bližšího o mladobuckých,kde je vidět na hnízdě už jen jeden čápek?

  3. Ha, ha, klavírní trio a zpěvák! Jak dlouho nám ještě budou hrát a zpívat? Kdy se vydají na jih? Budou nám všem scházet! 🤗

  4. Jen dodávám,že dnes jsem asi v 10.30 koukla na komín a Bohoušek s Bohunkou si doslova užívali chvíli klidu bez mládeže a neustále oba radostně klapali ,jakoby říkali-to jsme si je krásně vychovali a konečně si můžeme po všem lopotění a péči trochu orazit...

  5. Je to nádhera, i když tak trochu s tušením, že se budeme brzy loučit... Derou se mi slzičky do očí, ale vlastně se raduji, že se jim u nás tak dařilo, že nabrali síly a jsou téměř připraveni k letu do té dálky...Jsem vděčna všem, kdo jim umožnili, že tady našli svůj domov, že se mohli nejen vylíhnout, ale taky si trochu - jak se říká tam v tom kraji - pobejt, vyrůst, zesílit, stát se z čápat opravdovými čápy... Přeji nám všem, abychom se o nich ještě někdy dověděli, když ne, tak třeba zase jiní budou s námi sdílet ten krásně pospolitý čas lidí a ptáků... Ale oni se jistě neztratí, Bohunka s Bohoušem se o ně vzácně rodičovsky postarali... Za ta krásná sousloví, pojmenování všech čapích dějů a příběhů - děkuji autorovi z celého srdce...Vím, že nejsem sama, zaplaťpánbůh, je nás tolik, že by to vydalo na pěkné společenství...Budou nám chybět - a to je dobře...Je to přirozený projev lásky k živým tvorům, o nichž víme mnohem více, než když jsme spatřili maličké opeřence... Děkuji za každé slovo o nich, za každou novou cennou informaci, za lásku, která z Vašich slov vždy sálala... Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00