Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V čapí škole

Příprava mladých čápů na samostatný život mimo hnízdo nadále pokračuje. Všichni již přistáli na zemi a učili se na ní sami sbírat a lovit potravu. Rodiče je sice stále přikrmují i na hnízdě, ale četnost těchto akcí pozvolna klesá. Mladí jsou též stále častěji na komíně sami, prožili tak i slabou bouřku.

Neděle 25. července

Ve 21:05 všichni mladí zalehli i s Bohoušem a spokojeně trávili večerní příděl myší a potkanů. Bohunka se vrátila na hnízdo ve 21:31. Večerní klid však narušil ohňostroj odpálený ve 21:46 v blízkosti komína. I když se čápi nebojí ani bouřky (kromě opravdu blízkých blesků), lidská kanonáda je vyděsila a nahrnuli se k okraji hnízda. Exploze během chvíle utichly a po zbytek noci již panoval klid.

Pondělí 26. července

Noc na pondělí byla oblačná, teplota klesla k +17 °C. Po 2. hodině ranní začalo slabě pršet z východního okraje již zaniklé bouřky. Ranní lety zahájil Horymír v 6:14, před polednem se opakovaně proháněl hluboko pod komínem. V poledne se objevil Bohouš s lukem v zobáku, mladí z něj následně vyžebrali něco málo k obědu. Po obědě se byli všichni proletět, Vesna měla znovu problém s přistáním. Nejednalo se už o havárii, ale o zachycení se na okraji hnízda v poslední chvíli. Jedno z divokých přistání předvedl i Šemík, který při brzdění proběhl celým hnízdem. Odpoledne bylo poměrně horké, teplota vystoupala k +28 °C. Od jihozápadu se k hnízdu blížily silné bouřky, ale štěstí nás neopustilo. Než se dostaly přímo nad komín, značně zeslábly a rozpadly se.

Večerní bouřky

Na hnízdě začalo pršet okolo 18. hodiny, a to byl konec letů. Mladí strávili celou bouřku na komíně sami. Nebylo se příliš čeho bát, pršelo pouze mírně a vítr nefoukal. Jen asi třikrát uhodil blesk poměrně blízko, ve vzdálenosti 3 až 4 kilometrů. Když přestalo pršet, dolehla na čápata nuda. Brunclík se proto pustil do servisu kamery, lovil na ní pavouka a nakonec ji zobákem vydatně zašpinil. Naštěstí pouze po okrajích, snad nečistoty časem smyje další déšť. Při večerním krmení se Horymírovi zasekl kus kůže okolo zobáku a nešel mu spolknout. Problém záhy vyřešil Šemík, který kůži vytáhl a polovinu jí pozřel sám. Hnízdo po 20. hodině zasáhl okraj další bouřky, ze kterého slabě pršelo více jak hodinu. Jakmile srážky ustaly, mladí začali skákat po hnízdě a sušit si peří. Do všeobecného chaosu se ve 21:28 vrátili společně oba rodiče. Lehce nakrmili a šlo se spát.

V pondělí proběhlo 28 letů, z toho provedli 9 Horymír, 8 Šemík, 6 Vesna a 5 Brunclík. První let byl zahájen v 6:14, poslední ukončen v 17:50. Po celý den nejspíš nikdo nepřistál na zemi, jednalo se vždy o čisté lety.

Úterý 27. července

Po večerních bouřkách již byl v noci klid, polojasno bez deště, ranní minimální teplota klesla k +15 °C. Den pak byl též polojasný, srážky se nevyskytly a teplota odpoledne slabě přesáhla +26 °C. Vzdušný prostor otevřel Brunclík v 7:29. Zatímco si dával první okruh kolem hnízda, Bohouš položil na ranvej minu. Následovalo několik ranních společných letů, až v 9:04 odletěli všichni na svačinu. Byli pryč více jak hodinu, Vesna zůstala poprvé s ostatními a přistála na zemi. V 10:11 se mladí hromadně vrátili domů. Byli asi unavení, až do oběda následovalo hnízdoválení. Z něj je vytrhl až oběd od obou rodičů. Šemík vysunul přídavná křidélka, přestože se k letu nechystal. Okřídlený husar raději píchal zobákem do ležícího Brunclíka. Horymír chtěl také upravit kameru, naštěstí ho to dlouho nebavilo. Po poledni všichni postávali na okraji hnízda a dívali se do kraje. Do vzduchu se jim však nechtělo, pouze Brunclík málem spadl z hnízda, když si neopatrně protahoval křídla.

Odpolední lelkování

O malou chvíli později prorazila Bohunka při přistávání kordon postávajících čápat, musela se přitom odrazit od Brunclíkových zad. Po přistání začala výstražně klapat natolik, že se k obraně hnízda přiřítil i Bohouš. Princ Krasoň se pak šlechtil přímo před kamerou, jeho zobák projíždějící po letkách vydával zvuk jako zdrhovadlo. Odpoledních letů bylo jako šafránu, pouze v 16:14 se všichni vydali na čtvrthodinový výlet. Poté již nikdo nezvedl pařátek z hnízda, zato kvičení v přítomnosti rodičů šlo všem skvěle. Proto se Bohouš na hnízdě raději moc nezdržoval a po letmém krmení rychle zmizel. Později večer si Horymír znovu neodpustil několikero šťouchanců zobákem do kamery. Ve 20:30 se na hnízdo snesla Bohunka, doprovázena řevem hladových vepříků. Za úděsného kvikotu z ní vypadlo několik hlodavců.

Celkem bylo v úterý podniknuto 30 letů, z toho jich absolvoval 11 Šemík, shodně po 7 Horymír a Vesna, 5 Brunclík. Nejméně dvakrát přistáli všichni na zemi, nejdelší doba pobytu mimo hnízdo činila 1 hodinu a 7 minut (Horymír). První let proběhl v 7:29 a poslední byl zakončen v 16:32.


 

Bouřka nás neleká, ale ohňostroj ano
Bohouš lukostřelec
Kamera je příliš čistá, musím s tím něco udělat
Minér Bohouš
Okřídlený husar Šemík
Brunclíku, ty trdlo…
Přeskoč, přelez, nepodlez!

8 komentářů

 1. Nádhera, a to jsi avizoval, že Večerníčky budou jen občas. Sem si chodím léčit splín z nepřítomnosti svého hospodáře, který si vyležuje na kožním, což je na delší dobu. Děkuji za nápadité vyjadřování - ode mne veliká pochvala. Je příjemné číst bohatou češtinou o obyčejných věcech kolem čápů a na živo sledovat chat s čapími přáteli. Děkuji, děkuji, děkuji - snad mě neblokne hlídač komentářů. Zde se asi jásat a děkovat může ☺ ♥

 2. Jak krásný je český jazyk, když je s pokorou a úctou používaný. Pane Prouzo, Vaše vyjadřování je balzám pro duši. Děkuji.

 3. Krásný 🙂 Ty záběry z detailu, jak klapou zobákem přímo do kamery a koukají přímo do kamery jsou asi nejkrásnější 🙂 Jako bych je měl na chvíli v obýváku 🙂

 4. Ciao Tomas !!!
  Fantastic video .... of course Lucas will be delighted to have two fantastic helpers like Horymir and Brunclík who look after the camera so well .....
  But the fantastic thing was what was going on behind Brunclík: like the children of the kindergarten, the brothers fought over the toys ... with all the sticks that are in the nest, it was desired what a brother had just taken with the I beak ..... and despite the repetition of these situations every year, they are scenes that I never get tired of seeing .....

 5. Vážený pane Tomáši Prouzo!
  skvěle popsáno, vtipně popsáno, k pobavení i poučení!
  Vůbec Vás neznám, ale jste b o r e c 🙂
  Je nádhera, co dokážete vyplodit!
  Děkuji Vám... a asi né jenom já 🙂

 6. Pane Prouzo, vy je musíte mít hodně rád. Opravdu láskyplné komentáře, skvělá čeština. Nádherné čtení. Moc děkuji.

 7. Čápata jsou jedinečná a vynalézavá. Díky pečlivým rodičům jsou dobře připravená do života. Vám pane Prouzo patří veliké díky za překrásně psané zprávy z hnízda. Přiznám se, že Vaše texty přímo miluji. Protože tu ve Švédsku nemám kolem tu jadrnou a vtipnou češtinu, přímo se vyžívám když čtu Vaše texty. A znova objevuji různé rčení a slova co dělají český jazyk tak bohatý. Dík. 🙏

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00