Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tvrdé přistání

Ne každý let je zakončen dokonalým přistáním, jak se již poučil Horymír a dnes i Vesna. Chybami se však nejen člověk, ale i čáp učí a technika letu se dále zdokonaluje. Dnes byla navíc zahájena i praktická výuka sběru a lovu na přilehlých loukách.

Šemíkův pád

V sobotu večer čápata bez dozoru rodičů na hnízdě doslova řádila. Skákala do vzduchu, lovila hmyz a šermovala se zobáky. Šemíkovi se však “koniny” staly osudnými. Nešikovně šlápl na okraj hnízda a následoval pád z komína. Za 22 sekund však byl zpět, křídla ho zachránila. Oba rodiče se vrátili krátce po sobě záhy po tomto incidentu. Bohouš ve 21:08, Bohunka ve 21:20. Mladí něco málo vyžebrali a nastal klid. Noc na neděli byla zpočátku skoro jasná, k ránu se však zatáhlo a okolo 4. hodiny slabě sprchlo. Teplota klesla pouze k +16 °C.

Nedělní lety byly zahájeny v 6:18 Brunclíkem, Šemíkem a Horymírem. Vesna se odhodlala ke svému druhému letu v 7:02:17, na hnízdo se vrátila po 40 sekundách letu v 7:02:57. Její bratři mezitím na malou chvíli dosedli na louku mezi silnicemi. My jsme se mohli po dlouhé době dívat na zcela prázdné hnízdo a čapí sněm na louce za ním. Vzápětí začalo opět pršet, takže se všichni vrátili na komín.

Havárie Vesny

Při dalším letu Vesně nevyšlo přistání. Měla příliš velkou rychlost a dopadla až na samý okraj hnízda. Podlomily se jí nohy, zobákem se zapíchla do ohrádky a křídlem opřela o hromosvod. Při pádu málem smetla i přihlížejícího Šemíka. Naštěstí se jí kromě leknutí nic nestalo. Kolem 10. hodiny začalo opět pršet, ale již jen krátce. Na hnízdě chtěl přistát holub, Horymír a jeho parta však byli rozhodně proti.

Učíme se živit sami

V 10:45 odletěli všichni na oběd, ale Vesna se vrátila na komín a zůstala na něm sama. Ostatní pobyli na zemi celou hodinu, byli spatřeni v okolí bohuslavického hřbitova. Spolu s mladými se před polednem vrátil i Bohouš a přikrmil. Ve 12:15 se vrátili oba rodiče k obraně hnízda. Když nastal klid, došlo na hnízdoválení. I Bohouš se alespoň chvíli aktivně zúčastnil. Odpoledne se postupně vyjasnilo a zvedl se jihozápadní vítr. Teplota vystoupila k +25 °C.

Od 18:13 se všichni postupně zvedli z hnízda a přesunuli se na “hadí loučku” pod bývalou železniční zastávkou. Vesna však stále neměla odvahu přistát na zemi, a proto se vrátila na hnízdo. Více jak půl hodinu tak musela sama čekat na návrat sourozenců, kteří se pod dohledem Bohouše s Bohunkou učili sběru a lovu. V čapí škole je viděl a vyfotil Lukáš. Později večer ještě proběhlo několik delších letů. Horymír se toulal natolik, že málem zmeškal večeři od Bohunky.

Letové statistiky

Do 20:00 proběhlo 38 letů, z toho 12 Horymír, 10 Vesna, 9 Brunclík a 7 Šemík. Nejdéle se zdržel mimo hnízdo Brunclík, a to 59 minut a 45 sekund. Nejméně 2x se již všichni (mimo Vesny) stravovali na zemi.

Druhý let Vesny
Hnízdo je zcela prázdné
Druhé přistání Vesny
Hodně tvrdé přistání Vesny
Horymír versus holub
Večerní rodinná akce

6 komentářů

  1. Juj ještě že to Vesna zvládla bez úrazu 👍. Krásné učení lovu mladých na louce, díky za informace. ☺

  2. Moc pěkné, díky Tomáši. Dnes byl den plný zážitků, teď už jen klidnou noc, bez bouřek. 🙂

  3. Dík za popis dramatických leteckých příhod. Chybami se čápata učí jako děti. Musí to být milé pro usedlíky vidět čapí rodinu dole na louce. Jak dlouho asi zůstanou?

  4. Dobré ráno a děkuji za večerníčka. Až se všichni naučí lovit, bude hnízdo častěji prázdné, ale to je příjemné zjištění. Budou mít bufet na louce ☺

  5. Nádhera vidět, jak se mladí vrhají do života ♥️ děkujeme za shrnutí. Vesna je bojovnice, zvládla to😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00