Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čuník Brunclík

Dračí sémě zaseté Bohoušem přineslo dnes své trpké plody. Tak dlouho naváděl pozornost svých potomků ke kamerám, až se Brunclík postaral o jejich nežádoucí úpravu. Vlhkým zobákem přejížděl po objektivu 4K kamery takovým způsobem, že ho dokonale zašpinil. Nyní musíme pouze doufat, že budoucí vydatnější déšť sklo opláchne nebo bude muset po odletu čápů vylézt na komín Lukáš a kamery vyčistit. Do galerie proto budu vkládat spíše snímky z původní HD kamery, která naštěstí zůstala zatím čistá.

Bohoušovy noční toulky

Bohouš se sice v úterý večer vrátil domů už ve 21:05, ale dlouho se na komíně nezdržel. Chvíli postával vedle hromosvodu, který vypadal jako jeho ocelová protéza. Neustále se zvědavě rozhlížel a nakonec ve 21:25 odlétl pryč. Bohunka zůstala s mladými sama, a to až do středy 0:08, kdy se Bohouš uráčil vrátit. V noci bylo oblačno a sucho, teplota k ránu klesla na +15 °C.

Konec čisté kamery

Hned po ránu nedala kamera spát Brunclíkovi. Tak dlouho po ní rejdil zobákem, až ji dokonale zamazal. Ale řekněte sami – může zůstat kamera snímající vepřín čistá? V 6:30 se vydal Horymír na první let, než se stihl vrátit, Bohouš mu opět zaminoval přistávací plochu. V 6:55 se všichni mladí vydali z hnízda na snídani, pryč byli 35 minut. Po dobu jejich nepřítomnosti byl doma Bohouš, který poklidil rozházené větve a poté se věnoval hnízdoválení. V 8:20 vyhodil pořádný granát pro změnu Brunclík. Při jednom z dalších letů byl Šemík příliš “dlouhý” při přistání, a tak se pouze odrazil od kraje hnízda a pokračoval v letu. Horymírovi s Brunclíkem se také stalo, že byli příliš nízko pod komínem a museli pokus o přiblížení a přistání opakovat.

Létat se nám příliš nechce

Počasí bylo příjemné, dopoledne svítilo slunce, odpoledne se pak začalo postupně zatahovat. Teplota dosáhla téměř k +28°C, večer se zvedl severozápadní vítr. Bouřky se hnízdu vyhnuly. Během dopoledne se čápata věnovala společně s Bohunkou péči o peří. Ve 13:35 odletěli všichni mladí na čapí loučku. Vydrželi tam pouhých 20 minut, domů je přitáhl návrat Bohouše a vidina svačinky z jeho zobáku. Od té doby se z hnízda nehnuli. V 15:45 donesl Bohouš další svačinu, byl přitom usmolený na krku jako kdysi Kuba. O hodinu později se sešla na hnízdě celá čapí rodina. Dospělí pak hnízdo postupně opustili, ale ani to nedonutilo mladé k vylétnutí. Dokonce ani příznivý vítr ne. Postávali na okrajích hnízda, Vesna laškovala s hromosvodem. Až před sedmou hodinou večerní vyrazil do vzduchu dvakrát Šemík, po návratu se pak zobákem šermoval s Horymírem. V 18:54 přistáli na hnízdě současně oba rodiče a vepřín se probudil k plné aktivitě. Bohouš ale nic nenaservíroval a raději zase odletěl pryč. Zároveň začalo velmi slabě pršet. Po dešti se začal kameře pro změnu velmi důkladně věnovat Šemík. Horymír měl pro změnu štěstí, že ohrádku hnízda vybudovali Bohouš s Bohunkou opravdu poctivě. Jinak by se při konání potřeby nejspíš nedobrovolně proletěl.

Letové statistiky

Do 21. hodiny bylo provedeno 30 letů, z toho 11 Horymírem, 8 Šemíkem, 6 Brunclíkem a 5 Vesnou. První let proběhl v 6:30, poslední byl zakončen ve 20:58. Nejméně ve třech případech přistáli všichni na zemi.


 

Bohouš s ocelovou protézou
Kamera snímající vepřín přeci nemůže být čistá
Granátník Brunclík
Bohouš nebo Kuba?

6 komentářů

  1. Je to Bohoušek a ne nějakej Bohouš, toho dáváte v rovinu toho paka z bratrstva kočičí pracky 😀 jinak super článek jako vzdy.

  2. Ha,ha, ocelová protéza. Opravdu jedinečný snímek. Ten se povedl. Jinak bych se chtěla zeptat na Kubu z Trutnova? Ví se co se mu stalo? Nebo se přidružil do jiného hnízda? 🤔

    1. O Kubovi se neví vůbec nic - nikdo ho nenašel, takže se s ním mohlo stát opravdu cokoliv.

  3. Díky za bravurní vyprávění, líbí se mi nejen obsah, ale i forma. V dnešní době je to skoro zázrak.

  4. Sleduji denně od příletu, čápi a vaše články mi zpříjemňují den. Některé příběhy co se tu odehrávají jsou veselé a jiné zase smutné, takový ale život je. Díky za to, že umožnujete nahlédnout do čapího života.
    Dnešní návštěva na hnízdě u Betynky byla kouzelná, je mi jasné, že večer bude odpovídající komentář:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00