Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V bouři s Bohoušem

Nejkratší noc roku byla krátká i z hlediska pobytu čápů na hnízdě. Bohouš se večer dlouho toulal a naopak Bohunka ráno vyrazila pro snídani velmi brzo. Zatímco v neděli trávili rodiče na hnízdě poměrně málo času, v pondělí odpoledne zůstávali často s čápaty oba dva.

Noční aktivity

V neděli večer odletěl Bohouš z komína ve 20:09 a zanechal na něm čápata samotná. Šemík s Horymírem využili volného prostoru k tréninku křídel. Když se Bohouš po 74 minutách ve 21:23 vrátil, Horymír před ním bránil hnízdo. Šemík ukořistil k večeři obřího potkana, načež mladí čápi ulehli. Bohouše po čase přestalo bavit stání a zaujal hnízdoválecí polohu. Dlouho si ji však neužil, během minuty přistála Bohunka. Očekávali jsme již večerní klid, avšak ve 22:25 se Bohouš rozhlédl po okolí a zmizel pryč. Bohunka se pustila do čechrání podestýlky, překážející Šemíkův pařátek přitom opatrně odsunula zobákem. Bohouš se nakonec vrátil až ve 23:53. Byl to letos zatím nejpozdnější návrat na hnízdo.

Noc byla nejen nejkratší, ale v této sezóně zatím také nejteplejší. Do rána se neochladilo pod +16 °C. Mladí leželi vedle sebe jako housky, chvílemi posedávali a čistili si peří. Bohunka vyrazila na ranní lov už ve 3:23, vrátila se ve 4:37 s dvěma větvemi a dvěma potkany, kterých se zmocnili Horymír se Šemíkem. V 5:34 dorazil Bohouš se senem a dalšími potkany zasytil zbylé dva potomky. Následoval ranní úklid a hygiena. O půl osmé přinesl Bohouš velké větve, které pak společně s Bohunkou urovnali do ohrádky.

Rvačka o kus žvance

Krátce poté vyrazila Bohunka z hnízda tak zběsile, až se jí od pařátků zaprášilo. V 7:43 sletěl Bohouš k řece narazit čerstvý sud, mladí už dávali najevo, že mají žízeň. Když pak Bohouš opět zmizel v dálce, zvědavě za ním všichni hleděli. Při návratu ho pak Šemík s Horymírem hezky pozdravili klapáním a táta jim odpověděl. Vyhodil pak do hnízda velký kus masa či kůže, o který se mladí vydrželi přetahovat téměř čtvrt hodiny. Nikdo ho však nebyl s to pozřít a tak s ním nakonec Bohunka učinila krátký proces. Chytila ho do zobáku a shodila z komína dolů.

Ačkoliv bylo dopoledne oblačno, teplota rychle stoupala a krátce před polednem dosáhla +30 °C. Severozápadně i jihovýchodně od hnízda (cca 40 km daleko) se rozpoutaly silné bouřky. Směřovaly naštěstí pryč, ale kovadlina jedné z nich alespoň zastínila slunce a přinesla vítané ochlazení. Mladí čápi se povalovali na hnízdě pod dohledem obou rodičů. Až v 15:40 se vydal Bohouš na lov, zatímco Bohunka zůstala s čápaty.

Podvečerní bouře

V druhé půli odpoledne a večer se na všechny čápata Trutnovska začala chystat další zkouška. Za hřebenem Krkonoš nad Polskem se rozvíjely mohutné bouře. Hory je sice dokázaly docela dlouho zadržovat, ale nakonec se přelily do Čech a šířily se dále do vnitrozemí. Nejsilněji bylo zasaženo hnízdo v Mladých Bukách. Tamější čápi čelili přívalovému dešti i krupobití zcela sami, protože Bukáček byl mimo hnízdo. Další na řadě byl pivovarský komín. Na něm Betynka skryla své dvě dráčata pod sebe a všichni tak bezpečně přečkali vichr i silný déšť.

V Bohuslavicích byl dlouhou dobu klid, mládež trénovala křídla ve slabém jižním větru. Ten se však v 17:15 náhle otočil a zesílil – začalo foukat od blížící se bouřky. Těsně před jejím příchodem vystřídal Bohouš na hnízdě Bohunku. Po 18. hodině začalo vydatně pršet spolu se silným větrem. Mladí čápi zalehli do hloučku, Bohouš zůstal stát před nimi a částečně je tak kryl. Déšť střídavě sílil a slábl, spadlo i několik menších krup. Po 50 minutách bylo téměř po všem, slabý déšť záhy ustal a objevilo se i slunce. Čápi oklepali z peří vodu a začali se sušit. Okolo půl osmé se vrátila na hnízdo Bohunka se senem i večeří. Nad mokrým lesem stoupala pára a čápata si musela po delší době zvyknout na provlhlé hnízdo.

Šemíku, uhni ať můžu poklidit
Táto, kam to letíš?
Bouře udeřila
Je po dešti, čas se usušit

6 komentářů

  1. Další nové zkušenosti pro rychle rostoucí čápata. Již ví co je bouřka, a umí i bránit hnízdo, i když to je zatím před vlastním rodičem. A komunikují klapáním, takže i tam jim to jde. Vtipný popis když Bohouš letí “narazit nový sud”, ha,ha. Žízeň nemají.

  2. Důležité je, že to čápi na všech hnízdech zvládli a jsou v pořádku. U nás byly kroupy opravdu velké a padaly dost dlouho. Moc děkuji za skvělé články 🙂

  3. Zdravím a chválím.
    Chtěla bych se zeptat. Proč se snaží cizí čápi nalítat na hnízdo, které je plně obsazeno. Co by tam asi tak dělali ?

    1. Možná jsou jen zvědaví, možná aby si tam odpočali, možná aby se ho pokusili zabrat pro sebe... I když boje o hnízda probíhají spíš na začátku hnízdní sezóny, teď jsou to už jen toulaví zvědavci.

  4. U nás žádné bouřky, marně jsme je vyhlíželi do noci... Čápata jsou statečná, je vidět, že umí zdolávat překážky...A dokonce i kroupy, i když jen pár... Bohunce a Bohoušovi patří obdiv... Jsou to vynikající rodiče... Obdivuji přírodu, jak to všechno vymyslela a zařídila, co všechno čápi dovedou, fascinuje mne také jejich hnízdo - stavba hnízda i péče o ně... Snad nebude dlouho vysychat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00