Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Poradíme si sami

Výchova mladých čápů k samostatnosti postoupila na vyšší úroveň. Museli si opět poradit s tropickými teplotami, ale tentokrát již zcela sami. Rodiče je totiž začali nechávat na hnízdě bez dozoru po delší dobu.

V sobotu večer se Bohunka vracela domů jako poslední, a to ve 22:34. Při příletu klapala jen lehce a Bohouš se ani neobtěžoval odpovědět. Noc byla jasná, do rána se ochladilo k +15 °C. V jejím průběhu mladí čápi často vstávali, hlavně Horymír. V 1:15 Bohouš ulehl po boku mladých, zatímco Bohunka uklízela hnízdo. Nezbeda Horymír zkoumal, zdali náhodou Brunclíkova občanka není k snědku. Bohouš vstal ve 3:33 a ve 4:08 odletěl z komína. Zatímco byl pryč, Bohunka při razantním úklidu zasypala podestýlkou i své potomstvo. Bohouš se vrátil v 5:02 s větvemi a lehkou snídaní, Bohunka o něco později donesla seno a taktéž něco do zobáku. Následovala společná hygiena všech členů čapí rodiny, po půl osmé přinesl Bohouš snídani. Horymír zhltl rybu, kůže se mu ale přilepila na zobák. Nějaký čas trvalo, než se jí zbavil.

Poprvé dlouhodobě sami

Bohouš vyrazil z hnízda v 8:15:30 a draci zůstali zcela sami. Nejednalo se však o let pro vodu, nýbrž o dlouhodobé opuštění hnízda. Mladí čápi se otočili zády ke slunci a trpělivě čekali. Jejich samotu ukončil až návrat Bohunky v 9:08:17. Byli tak bez dozoru celých 53 minut. Ihned po svačině odletěla Bohunka k řece pro vodu, první napájení proběhlo v 9:17. Během dopoledne se létající pípa téměř nezastavila. Bohouš podělil dráčata myšmi a také hned letěl pro chladný nápoj. Před polednem vyhlásil Bohouš poplach, mladí vzorně zalehli a Bohunka se vrátila na hnízdo. O deset minut později byli vidět dva cizí čápi kroužící nad lesem.

Horké odpoledne

Ačkoliv nebyla obloha zcela jasná, teplota během odpoledne vyšplhala až k hranici +32 °C. Pokud to bylo jen možné, schovávala se čápata do stínu rodičů. Když však zůstala sama, musela si poradit jinak. Většinou seděla v hloučku, otočena zády k slunci. Aktivnější byla až později večer, kdy se slunce skrylo za hustější oblačnost. Po 17. hodině zůstali mladí na hnízdě znovu sami po dobu přibližně 20 minut. Čas využili k sledování krajiny., tréninku chůze a posilování křídel. V 18:47:37 je Bohouš opět ponechal o samotě a vyrazil na večerní lov. Vrátil se v 19:55:30 s obrovským balíkem sena v zobáku. Celých 68 minut čekání se ale vyplatilo, neboť z Bohoušových útrob vypadlo klubko hadů, kteří vzápětí zmizeli v hladových dračích chřtánech.


 

Poprvé dlouhodobě sami
Večerní samostatný pobyt

3 komentáře

  1. Sluší jim to, jsou to urostlí chlapíci, vedou si i sami velmi dobře, drží pospolu... Myslela jsem na ně celý den, co ta bouřka, jestlipak se jim vyhne...Ať všechno dobře dopadne... Matko přírodo, pomáhej taky, aspoň trochu... Prosím...

  2. Neuvěřitelné jak čápata rostou přímo před očima. A dovedou se postavit a roztáhnout křídla. 👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00