Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Cvičení dělá mistra

Toužebně očekávaná změna počasí konečně nastala. Po pondělní večerní silné bouřce se výrazně ochladilo, a tak došlo i ke změně čapích aktivit na hnízdě. Ačkoliv byly taktéž ovlivněny silným větrem, který vanul v průběhu celého úterý. Panovaly ideální podmínky pro trénink křídel, ale zároveň Bohouš zasvětil své potomky do umění hnízdoválení.

Po rozpadu večerních bouřek nastal v pondělí večer růžový večer. Takovou barvu totiž získalo hnízdo díky zapadajícímu slunci. Noc byla skoro zatažená, beze srážek, teplota klesla k ránu na +15 °C. Čápata ležela pod dohledem Bohunky v kruhu na vlhké podestýlce. Bohouš se opět vrátil poměrně pozdě za tmy ve 23:10. Oba rodiče přes noc stáli, mladí se občas probouzeli – Brunclík si čistil peří, ostatní se střídavě protahovali.  Bohunka opustila hnízdo ve 3:48, vrátila se v 5:01 se senem a potkanem pro Šemíka.

Větrný den

Během její nepřítomnosti se zvedl severní vítr, který postupně zesiloval (v nárazech až k 10 m/s) a vydržel foukat po celý den. Teplota skokově vzrostla na +21 °C a na této úrovni setrvala po většinu dne. Proti předchozím dnům tak bylo v úterý poměrně chladno. Po svém návratu Bohunka poklidila, Bohouš donesl na hnízdo klacík a k snídani háďata. Následoval ranní úklid s rozcvičkou, po které si Bohunka lehla ke krátkému odpočinku. V 7:45 přiletěl Bohouš s dalšimi větvemi a dodávkou hadů.

Čerstvý vítr sváděl k tréninku, během dne jsme byli svědky bezpočtu pokusů o mávání nedokonale opeřenými křídly. Po 8. hodině ranní začalo na hnízdě slabě pršet. Nebylo to však nic proti silným bouřím, které v noci postihly především jih Čech a Moravu. V denním menu dnes převažovali po dlouhé době hadi. Po plazí svačince potrénoval křídla Brunclík, ale vzápětí již všichni opět leželi. Krátce po poledni zůstali na hnízdě mladí čápi sami za slabé přeháňky.

Mistr a jeho učni

Odpoledne se oba rodiče střídali v dohledu, s ohledem na silný vítr často vedle čápat klečeli nebo leželi. Díky nižší teplotě a zatažené obloze neprobíhalo napájení. Bohouš předváděl mladým čápům své hnízdoválské mistrovství, ale ani Bohunka se nenechala zahanbit. Po ekvilibristice s větví také ulehla vedle čápat. K večeři v 18:01 donesl Bohouš obrovskou porci háďat, která se však záhadně vypařila dříve, než stihla dopadnout z jeho zobáku do hnízda. Kde je příjem musí být i výdej. Brunclík se však příliš nestaral kam si jde odskočit, a tak tekutí hadi potřísnili Bohoušův pařátek. Večer se začala obloha vyjasňovat, ale vítr neslábnul. Bohouš se vydal na lov a nechal mladé čápy o samotě. Ti si čistili peří nebo praktikovali nově nabyté hnízdoválské zkušenosti. Od Bohunky pak dostali k večeři hromádku brouků.

Brunclíkova ranní rozcvička
Cítím vítr v křídlech
Táto, neválej se a sleduj mě!
Přímý zásah!

6 komentářů

  1. Děkuji za Večerníček, opět krásně sepsané, jako vždy. Prosím Vás, jímá mne hrůza, když vidím, kolik potkanů ti čápi uloví. Dobře, myši, ty jsou všude, ale potkan se přece zdržuje poblíž lidských sídel. Nebo se mýlím? To je hrozná představa, kolik těch potkanů s námi žije.

  2. Zase perfektně popsaný život na čapím hnízdě a nádherné fotky ... jsme rádi , že Vás máme !!

  3. Další skvělý díl večerníčku, čápatům i rodičům se vede dobře, máme u nás doma všichni radost...

  4. I já každý večer čekám na večerníček a hltám každé slovo, foto a video. Je to vždy nádherné počteníčko… Mnohokrát Vám za to děkuji. Alena

  5. S velkým potěšením jsem si přečetla jak dnes bylo na hnízdě. Čápata se mají k světu. Je to jistě díky jejich pečlivých rodičů. Ne na všech ostatních hnízdech jsou takoví rodiče. P. Prouza, Vaše vtipné výrazy jako ´hnízdoválení, ranní úklid s rozcvičkou, atd´ obohatí čtenářský zážitek. Kéž by ze všech textů a fotek byla jednou knížka. Něco jako ta o lvici Elsa, kdo si pamatujete.

  6. Dva dny jsme na Vysočině měli výpadek internetu, dnes jsem rychle šla číst prvně večerníčky. Zdá se, že hnízda nepřízeň počasí zvlášť nepostihla. Teď se jdu potěšit a obejít aktuální chaty, snad internet vydrží. U nás bylo bouřkově a přílivově, někdy a někde se to tak stane. Děkuji za příjemný report :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00