Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Spořádaná rodina

Život v domácnosti Bohdana a Bohunky plynul i v neděli v zaběhaných kolejích. Teplejší počasí sice snížilo čapí aktivitu a vyžádalo si několik napájení, i tak se nám nabízelo zajímavé dění. O úsměvné i napínavé okamžiky se postaral především Pětka, zahanbit se ale nenechali ani ostatní. Probíhaly pokusy o stání na nohou, souboje o jídlo, i hlasité žebrání o vodu. Při napájení zůstala čápata na hnízdě opakovaně po delší dobu samotná. Silné bouřky, pustošící jih republiky, se našemu regionu zdaleka vyhnuly. Při našem návratu z bouřkového semináře v Radostovicích se však tentokrát role prohodily a bouřky spíše stíhaly nás, než my je.

Ranní klid

Sobota byla zakončena pozdním Bohdanovým příletem ve 22:08, oba rodiče poté zůstali stát nad spícími čápaty. Bohdan později vyplivnul kus masa, povšimnul si toho však pouze Trojka, který ho následně zkonzumoval. Dospělí během noci opakovaně uklízeli okolo čápat, zakrývali je pouze krátkodobě, neboť teplota neklesla pod +9 °C. Bohdan vyrazil na ranní lov ve 4:10, po hodině se vrátil s menším klacíkem a myšmi pro Dvojku a Trojku. Pro Pětku zbyl drobnější zob. Bohunka odlétla pryč, zatímco se mládež v ranním slunci pustila do peříčkúry. Ke snídani dostala od Bohunky v 7:21 fůru kobylek. Dvojka s Trojkou se uvelebili vedle valu, Bohunka prováděla mladším čápatům v důlku osobní hygienu. Bohdan absolvoval ranní koupel v řece, na komín se vrátil s větví určenou do ohrádky. Zároveň přinesl myš a drobný zob pro ukřičené hladovce.

Pětka v akci

Čápata si vesele zaklapala, Pětka došel na toaletu jako zkušený matador. Ke svačině od Bohunky byly kobylky a slepýš, o dvacet minut později přinesla z řeky vodu na zapití. V 10:40 se čápata znovu ocitla na hnízdě bez dozoru, a to zhruba na 90 sekund. Od Bohunky se dočkala osvěžující chladné úpské vody. Bohdan zasypal odpočívající mládež čerstvým senem a rozdal další vydatnou svačinu, o chvíli později na někoho klapal. Přesně v poledne Pětka přestřelil čápancem celý val a při radostném mávání křidélky po tomto výkonu se překulil na bok. Během odpoledne pak probíhalo další napájení i zásobování. Bohdan se objevil se zobákem od bláta a vhodil do arény kusy masa a cár kůže, Pětka vytáhl Trojce velký kus masa ze zobáku a sám ho spolknul. I při dalších krmeních se opakovaně objevovalo maso. Velký kus povalující se u ohrádky, nalezený Čtyřkou, Bohunka nakonec vyhodila.

Příjemné odpoledne

Při zastrašování Bohdanem a později Bohunkou si mládež opakovaně procvičila akinezi. Bohunka provedla další napájení, i přes narůstající množství oblačnosti na obloze totiž teplota překročila hranici +25 °C. K večeru se nadále zatahovalo, občas zavanul silnější vítr. Pozřený slepýš neudělal Trojce nejspíš dobře, po jeho vydávení ho zkonzumoval Čtyřka. Dvojka pro změnu vyplivnul kus masa, který sezobla Bohunka. Bohdan vysypal mezi čápata myši, tentokrát nebyl Pětka v přetahované úspěšný. Po večeři to na hnízdě vypadalo jako po výbuchu, mládež se povalovala náhodně rozhozena uprostřed hnízda, Bohdan čápata občas čistil zobákem. Na komín dopadlo několik dešťových kapek, mladí čápi i Bohdan však zůstali v klidu. Jednička dokonce předvedl nácvik mávání křidélky, zatím pouze vkleče.

Večeře od Bohunky sestávala z brouků a kobylek, po kterých se doslova zaprášilo, objevila se i malá myška. Znovu začalo slabě pršet, Bohunka zakryla čápata částečně tak, že se nad ně postavila. Trojka se při Bohunčině úklidu tak rozvášnil, že chtěl opakovaně ochutnat křídlo Pětky, naštěstí se brzy uklidnil. Z dlouhé večerní výpravy dorazil Bohdan domů ve 21:38, zaklapal si s Bohunkou a zůstat stát při okraji hnízda.

Čekáme na přílet okřídlené cisterny
Moc se mi nesmějte, to je profesionální čapí parakotoul
Naše poklady nikomu nedáme!
Začínám tušit, k čemu mi ta křídla budou…

19 komentářů

  1. Tak dneska je u mě na prvním místě určitě Lukáš s krásnýma fotkama, bez kterých bych neviděla Pěťulku na zádech. I ty ostatní jsou moc pěkné s vtipným popisem.No a na druhém místě je naše nejmenší hvězdička. Po tom co nedávno ležel dvě minuty na zádech a nožkama mával, dnes předvedl skvělej parakotoul a jeho nadšení z výkonu bylo hodné vrcholové hvězdy 👏.Škoda že se mu k tomu nepodařilo počápit kameru😜,ale já mu věřím on to dá! A určitě brzo. No a tím pádem jste dnes Tomáši až na místě třetím. Večerníček byl skvělý,ale konkurence obrovská. Ale být třetí je super 👏 co by za to Kanaďani nebo naši hokejisti dali. Tak nezoufejte bude líp. No a já když už jsem na indexu, tak ať si ho alespoň zasloužím😝

  2. Víkend proběhl v pohodě a klidu celé rodinky. Jsou všichni naprosto úžasní. Je paráda je pozorovat jak jsou sehraní. Opět krásné povídání a fotky od našich zpravodajů Tomáše a Lukáše. Zasloužíte si velkou pochvalu a spousty pozdravů z Ostravy.

  3. To mně rozesmálo, prý "čekáme až přiletí okřídlená cisterna"a "to je čapí profiparakotoul"😂 Krásný moment obou rodičů nad spícímí dětmi: "naše poklady nikomu nedáme!" A ta malá křidélka při poznávání k čemu asi jsou? Roztomilé a vtipný komentík. Dobrou noc, hezké sny a moc vám děkuji, pánové, za krásný večerníček. V Ostravě nám padá poslední májový déšť.

  4. Opět krásné povídání, krásné snímky.🙏👍😀
    Čápata rostou, rodiče se snaží všechna dráčata nakrmit. Je vidět každodenní pokroky.👍
    Přeji všem krásný první červnový den.🙏🌞😀

  5. DOBRÝ DEN,JE TO KRÁSNÉ POVÍDÁNÍ, ÚŽASNÉ, BOHDAN A BOHUNKA ,JSOZ PERFEKTNI RODIČE.A VAŠE POVÍDÁNÍ JE NĚCO KOUZELNÉHO, MOC SE NA TO VŽDYCKY TĚŠÍM. DĚKUJEME VŠEM, JEN TAK DÁL. ŠIMONOVÁ

  6. Každý den se ráno těším jak se daří čápi rodince. Jak táta i máma vzorně se starají o svoje drobečky a malí draci jsou úžasní. Díky moc vám za takové zprávy už se těším na další

  7. Pětníček hlady netrpí, je kulatý jako kulička, to se mu potom lehce dělají parakotouly🤣

  8. Děkuji za krásné povídání. Jako vždy jsem si toto ráda přečetla. Dráčci nám rostou jako z vody.

  9. „Parakotoul" - jakých slovních výrazů se ve Večerníčcích dočkáme? Děkuji za možnost se usmát při koukání na odhaleného Pětku 🤣
    Hlavně že dění probíhá jak má. A že nám o tom přinášíte zajímavé zprávy 😄

  10. Ahoj, všem lidem a čápům!
    Vše probíhá bojovně a poklidně, to hemžení, při výchově čápát.
    Zamyslela jsem se, nad námi lidmi. A takto by ten život na naší planetě, měl vypadat, láskylpný! Je i tak se vším hemžením čápů a nás lidí, plno práce! S komentářem Lukáše a Tomáše jsem opravdu nadšená. Děkujeme, moc,
    moc! Marie♥️

  11. To teda dneska bylo, běžný čapí den a tolik perfektních momentů, a slovního přirovnàní.
    A ty fotka, jedna lepší, než druhá. Jsem nadšená, děkuji.

  12. Moc jsem se zasmála,vaše skvělé komentáře nemají chybu.Moc se na vaše články těším.Čapí rodinka je úžasná a ten nejmenší se snaží,aby se bráškům vyrovnal.Já moc nepíšu,ale dnes jsem musela.DěkujiČejková

  13. Dobrý den, kouzelné povídání, fotky i videa na YouTube, děkujeme pane Tomáši a Lukáši 🤣🤣🤣😍🤣a ten úžasný kotoul mrňavé pětky, opravdu hvězdička 🌟hnízda 🤣🤣🤣přejeme hezký den z Bolatic a👋👋👋už se těšíme na jména !!! , kdy budou? a kroužkování v přímém přenosu 😊👋

  14. Dobrý den všem. Autorům i komentátorkám - je tam mezi ními i nějaký chlapík?. Podepisuju se, když dovolíte, pod každým slovem vašeho nadšení a obdivu. / Vidíte, jak je to v ptáči říší chodí? Bohunka se vytrvale "drží vařečky" a Bohdan "občas" vyčistí drobátkům zadečky. Prostě je to jako u lidí, jako u lidí 😊

  15. Jsem moc ráda za zprávy a krásné počteníčko, Tomáši! Pětníček je komicky obdařen, "z radosti se překulil na bok"!. Nasmála jsem se také! Díky za krásné fotečky Lukáši! Pětníček je už kulaťoučký, bříško má pěkně napapané! Mám velkou radost, jak se mu daří! Bráškové také povyrostli! Díky, díky a přeji krásný, i když částečně upršený den!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest