Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V bojovém postavení

Po včerejším večerním úspěšném odchytu Elvíry a jejím následném převozu do záchranné stanice v Jaroměři se toho dnes na hnízdě příliš nestalo. Iris s Vilemínou občas vylétly, většinu času ale trávily doma žebráním jídla od rodičů. Jediné větší vzrušení přinesla obrana komína před náletem cizích čápů a blížící se bouřka, ze které nakonec pouze slabě sprchlo. O stavu Elvíry nemáme zatím žádné nové informace, ostatně dnes byla neděle.

Události sobotního večera

Sobotní večer přinesl dramatické okamžiky. V době návratu Bohdana ve 20:22 natočil v těsné blízkosti Kafkova komína Lukáš zárodek potenciálního tornáda pod supercelární bouří. Elvíra v té chvíli ještě stála uvězněná za plotem a čekala na vyproštění. Do jeho průběhu zasáhla další bouřka, tentokrát již silnější. Samotný odchyt proběhl bez problémů, Elvíra prý byla zcela klidná. Skončila zabalená v textilním vaku a byla odvezena do Jaroměře.

Nedělní ráno

Bohdan po příletu vysypal čápatům maso, po večeři všichni podřimovali vestoje. Před 22. hodinou se přihnala bouřka s vydatným deštěm a po půlnoci se začala snášet mlha. Čapí rodina proto prostála celou noc. Díky zvětšené oblačnosti klesla teplota jen slabě pod +13 °C. V pět hodin si ​rodiče zaklapali, Vilemína s Iris začaly z hladu “koncertovat” a dívaly se do mlhy. Okolo 6:30 rodiče se štěkáním opravovali ohrádku, mladé dámy jim k tomu i nadále “vrzaly”. Bohdan odlétl jako první v 6:46 do rozpadající se mlhy pro seno.

Iris díky zlepšené dohlednosti mohla v 7:05 provést první testovací let, po kterém Bohdan opustil komín. O dvacet minut později následoval ještě jeden kontrolní průlet, po němž pro změnu zmizela Bohunka. O půl deváté odlétla Iris téměř na hodinu. Mysleli jsme si, že je na snídani, ale Mirek na ni prozradil, že po celou dobu stála s Bohunkou na střeše domu nad horní silnicí. Vilemína se k nim chtěla přidat, ale na ostrém hřebeni se jí nepodařilo přistát, a tak přilétla zpět na hnízdo. Než se Iris vrátila, stihla Vilemína kromě neustálé peříčkúry i dva kratší lety okolím.

V 9:51 přilétl Bohdan a proběhlo krmení drobnou stravou. Mladé dámy se po jídle povalovaly a Bohdan se krášlil. Při následujícím krátkém letu Iris zaútočila na Bohdana a vyhnala ho z komína pryč. Po poledni přinesla Bohunka na prázdné hnízdo hromadu listí. Mládež se totiž odebrala na více než hodinový lov. Počasí bylo příznivé, obloha oblačná, teplota blížící se k +23 °C. Po krátké kontrole domova se Vilemína s Iris znovu na půl hodiny vypařily. Vrátily se krátce po 15. hodině na prázdné hnízdo.

Obrana rodného hnízda

Při odpočinku byly překvapeny příletem dvou cizích čápů. Okamžitě zaujaly bojové pozice a čápům bránily v přistání na hnízdě. Podle zbarvení se jednalo o dospělé nehnízdící čápy, nejspíš z Chvalče. Jen o minutu později prolétly těsně kolem komína dvě volavky, ty již vzdušný poplach nevyvolaly. Jeden z cizinců se poté znovu pokusil o výsadek, ale neměl šanci. Na opakování ho přešla chuť, neboť na hnízdo mezitím dorazil Bohdan.

Následoval ještě společný let na večeři v 17:45. Na hnízdě bez mládeže rodiče poklidili podestýlku a Bohdan využil volné pohovky. V 18:24 byly Iris s Vilemínou zpět a okamžitě začaly žebrat. Bohdan jim vyhodil pár kůží a zmizel pryč. Okolo 19. hodiny začalo slabě pršet z bouřky, která minula komín v jižním směru. Srážky vypadávaly zhruba hodinu, po kterou čápi trpělivě stáli a čekali. Bohdan se vrátil po dešti ve 20:43 a naservíroval své tradiční večerní steaky. Z důvodu malého zájmu je nakonec zrecykloval.

Letecké statistiky

V neděli vylétli mladí čápi z hnízda celkem 15x (Iris 8x a Vilemína 7x). První let byl zahájen v 7:05 (Iris), poslední ukončen v 18:38 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 1 hodinu 18 minut (Iris). Na závěr přidávám dvě Lukášova videa ze včerejšího dne – vzlety a pády Elvíry z dronu a časosběrné záběry večerní bouřky. Posledních pět fotografií bylo též pořízeno včera. 

Listí není nikdy dost
Obsazeno, koukej zmizet!
Elvíra v pasti za plotem
Elvíra připravená k transportu
Iris na průzkumu pod dohledem Vilemíny
Vilemína s Iris na lovu
Iris na lovu na čapí loučce

13 komentářů

 1. Díky za zprávy i za video z dronu. Je vidět, že ji nemocné oči zásadně limitovaly v letu, spíš v přistání, kdy je možné, že na strom přistála v domnění, že jde o pevnou půdu. Nakonec to všechno bylo štěstí v neštěstí. Snad se jí to bude dobře hojit.

 2. Musím poděkovat za záchranu Elvíry a krásné její záběry. Samozřejmě děkuji za povídání a snímky ...

 3. Jak se říká - všechno zlé je k něčemu dobré..tak snad se Elvírce oči brzy zahojí a vrátí se včas k rodině. Držím palce❤️

 4. Tomáši děkuji za hezký raníček předešlých dnů a Lukášovi za krásné video z dronu. Elvírka asi opravdu moc toho neviděla to bylo znát už na té střeše když chodila po hřebenu tak ať tam dají naší holčičku do pořádku. Děláte záslužnou práci za kterou vám ze srdce dekuji. Mějte hezký začátek nového týdne a u čápíků ať jsou jen samé radosti.

 5. Antibiotika určitě pomůžou proti zánětu v očičkách, pokud není pozdě. Všichni držíme pěsti pro štěstí ať se vše zdárně podaří tak skvěle, jako odchyt Elvíry!!! Všem velké díky za péči o všechna letošní čápátka!!! Hodně štěstí na cestách a šťastné návraty příští jaro!!!

 6. Zdravím na komín . Tomáši děkuji a né jen já za vyčerpávající zprávy od čapí rodinky. Elírce držím palce a do Jaroměře posílám poděkování . Video bylo suprové a že měla Elvírai problémy tam bylo vidět . No už je to za námi a teť už to půjde jen a jen k lepšímu.

 7. Moc děkuji záchranné stanici Jaroměř, určitě Elvírce pomůžou, budeme všichni držet palce.
  Všem co se starají o čápata patří ohromný dík, bez jejich práce bych já vůbec nic o životě čápů nevěděla.
  Děkuji 🙏

 8. Díky za info a krásné záběry z dronu,chudák Elvírka na tom stromě hlavně,že se jí nic nestalo.Teď už je v dobrých rukách a v ZS se oni postarají a dají ji určitě do pořádku,aby se mohla vrátit na hnízdo a nebo aspoň odletět držím ji pěsti a věřím,že to vyjde.Velké díky Tomášovi,Mirkovi,Lukášovi a ZS Jaroměř.Jste lidi na správném místě a s velkým SRDCEM

 9. To je moc dobře ,že Elvírka je v ZS. Ona to určitě cítila, že potřebuje pomoc od lidí že bez pomoci se nevyléčí a proto slétla dolů. Zvířata a také ptáci vědí kam jít pro pomoc když ji potřebují. Pánové jste úžasní a moc vám děkuji za tu super akci. Elvírka se určitě uzdraví a vrátí se ke své milované rodince. Sestřičkám a rodičům určitě schází. Přeji všem brzké shledání a pohodu.

 10. Elvirko,ty jsi si určitě přiletěla pro pomoc k nám lidem,jsi statečná čapí holčička,ač téměř nevidouci jsi letěla na loučku a zpět do areálu, stali při tobě všichni andílci, že se ti nic nestalo a nakonec jsi skončila v místě, kde už tě záchranná stanice mohla odchytit ,jak se říká je něco mezi nebem a zemí,proč se takové věci zrovna v ten daný čas dějí...chtěla bych moc poděkovat všem co se na záchranné akci Elvirky podíleli ,Vám Mirku,že jste Elvirku hledal v areálu, i Vám Lukáši, že jste ji monitoroval dronem a pak jste vše zařídili, na videjku u loučky co jsem viděla byla chudinka, tak bezradná neviděla kam jít,moc hezké smutné videjko..to samé videjko z dronu moc hezké smutné...Elvirko ,moc na tebe srdíčko myslím❤️🐥 a moc si přejí, ať se obě očička uzdraví a ty můžeš být zase volná, jsi bojovnice po mamince Bohunečce ...teď jsi v dobrých rukou a četla jsem,že už sama jiš,strašně se mi ulevilo, že je o tebe postaráno a už se lečíš..❤️Vilemince a Irisce určitě chybíš ...a určitě i skvělému tatínkovi Bohdánkovi,který nosí nádherné steaky a mamineče co tě chvíli před tvým odletem láskyplně oďobkávala ,jak by věděla, že už se nevrátíš...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00