Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Létáme často, ale krátce

Poslední červencový den na hnízdo příliš akce nepřinesl. Dospělí se doma téměř nezdržovali, mládež naopak. Počet vykonaných letů byl zatím sice nejvyšší, naprostá většina z nich však trvala velmi krátce. Ráno jsme od pana Čípa ze záchranné stanice v Jaroměři obdrželi informaci o Elvíře. Cestu do Jaroměře v pořádku zvládla, dostala tam následně najíst i napít. Dnes mělo být provedeno veterinární vyšetření, při kterém měla být zjištěna příčinu problémů se zrakem a navrhnut další postup léčby. Výsledek nám zatím není znám.

Jak přistát na střeše?

Bohdan se v neděli večer vrátil ve 20:43 a podával masovou večeři, něco spořádaly hladová čápata, zbytek dojedl sám. Celou noc na pondělí všichni stáli téměř bez pohybu, po čtvrté hodině se při teplotě okolo +12°C začala do údolí Úpy snášet mlha. Kolem půl šesté se Iris s Vilemínou zobáčkovaly, ​kutaly v podestýlce a dožadovaly se u Bohunky něčeho k snědku. Máma zkontrolovala ohrádku, podívala se do kamery, zaklapala si s Bohdanem, který v 6:11 odlétl na lov. Mlha se postupně rozpouštěla a v 7:44 opustila komín i Bohunka.

Nedlouho poté se vydala na první let Vilemína, do Bohdanova návratu se senem a žížalami v 8:42 stihla dva výlety i Iris. Před polednem odlétla Iris na střechu domu nad horní silnicí. Vilemína ji následovala, ale přes množství opakovaných pokusů se jí ani teď nepovedlo na ostrém hřebeni přistát. Obě se proto vrátily společně na hnízdo.

Vilemína hospodaří sama

Odpoledne zůstal komín na 45 minut prázdný, čehož využili rodiče k odpočinku. Bohdan si na chvíli lehnul, ale Bohunka ho záhy zvedla. Věnovali se synchronizované peříčkúře, ale jen do 14:18, kdy se přihnaly obě čapí sestry s hladovým řevem. Bohdan před nimi raději ulétl pryč. Za půl hodiny se vrátil se senem a vodou, kterou však vylil bez užitku do podestýlky. Odpoledne byla obloha skoro zatažená, teplota se pohybovala lehce nad +21 °C. Po zbytek odpoledne a večera byly Iris a Vilemína na hnízdě samy. Většinou jen postávaly, občas se prolétly okolo komína. Iris po 17:17 kamsi zmizela na necelých 90 minut, Vilemína se v té době jen krátce prolétla.

Návrat Iris proběhl v 18:55, půl hodiny poté vylétly obě sestry společně na večeři. Vilemína při tom zvládla jeden průlet nad hnízdem a jedno nepovedené přistání. Byla při něm příliš “dlouhá” a musela proto pokračovat v letu. Při návratu se pak málem přerazila o tyč bleskosvodu. Bohdan donesl ve 20:02 velkou porci “steaků”, po které se tentokrát jenom zaprášilo. Dračice byly zjevně hladové. Bohunka přilétla ve 20:20, ale její striktní názor na přikrmování žádné vrzání nemohlo obměkčit. Druhá večeře se nekonala a Iris s Vilemínou ulehly na hnízdo.

Letové statistiky

V pondělí vylétly Iris s Vilemínou celkem 19x (Iris 10x a Vilemína 9x). První let byl zahájen v 7:50 (Vilemína), poslední ukončen v 19:47 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 1 hodinu 37 minut (Iris).

Safra, kam ty naše děti jenom letěly?
Vilemína příliš “dlouhá” na přistání

12 komentářů

 1. Vilemína a Iris létají často a Iris i dlouho je mimo ale asi nic moc si do zobáčku neuloví když se stále dožadují něčeho na Bohunce nebo Bohdanovi. Jsem zvědavá na zítřejší večerníček jestli pan Číp vám pošle zprávu jak dopadla Elvíra u veterináře. Na ZS Jaroměř jsem našla číslo banky kam se dají poslat peníze tak jsem toho hned využila a poslala penízky a ještě přes DMS. Tomáši děkuji za hezké povídání a Lukášovi za fotky a přeji dobrou noc.

 2. Držím Elvírce pěsti. Aby vše stihla do odletu. Nemá to jednoduché. Na druhou stranu, minulý rok co si pamatuju, nebo předminulý byl v Bohuslavicích mladý návštěvník, který byl pak odchycen u Mladé Boleslavi...byl plný klíšťat a taky na tom nebyl dobře. Pobyl v ZS pár dní a pak byl vypuštěn zdráv do přírody. Tak doufám, že se situace bude opakovat.

 3. Dobré ráno všem, Elvírka je v dobrých rukách, určitě bude vše v pořádku a vrátí se ke své rodině. ✊️😀. Rodiče jsou vzorní a slečny svědomitě trénují lety kolem hnízda.
  Krásný den pro všechny, moc děkuji za povídání a za fotografie.😃

 4. Hlavně děkuji kronikáři za velmi přesné, pečlive a hlavně vtipné a zábavné komentáře. Jen díky nim jsem se dozvěděla,jak složitý a náročný je život capich rodičů a jak vzorně se staraji o své děti. A jak vitální a stále hladová jsou malá capata a jak se zapojují do života. Velké díky za důkladné informace psané s velkým porozuměním a láskou. To opravdu nedovede každý. Ještě jednou díky. EHR.

 5. Děkuji za zprávy z hnízda i ze záchranné stanice. Mladí "dozrávají" a ozdravná kúra Elvíry jí určitě dodá sílu i zdraví, aby i ona mohla v pořádku odletět zimovat. Aspoň v to upřímně doufám, lidé v okolí udělali co mohli a teď je to na přírodě...

 6. Dobré ráno všem milovníkům těch nádherných čápů a hlavně Tomášovi a Lukášovi za veškeré informace kterýma nás zásobujete.. Netrpělivě čekáme jak se vyvíjí zdravotní stav Elvírky. Je to moc dobře, že je v ZS .Tam jí určitě vyléčí a ona se vrátí za rodinou. Je vidět že sestřičkám moc schází , že ji vyhlíží. Mějte se všichni jen suprově.

 7. Super pojmenování činností a potravy čápat:zetorky,steaky,peříčkůra,zaklapání si,vrzání, škemrání,zobáčkování👍😺🫶👏😄Nejen já miluji povídání o životě na hnízdě čapí rodinky a vývoji čapích potomků, moc si toho vážím a děkuji. Skorát nevím, co jsou ty zetorky🤣

 8. Krásné články, sleduji život na hnízdě pravidelně. Obdivuji i krásnou a originální češtinu. A prosím, čemu říkate "zetorky", pořád se nějak nemohu dopídit. Děkuji za odpověď a držím palce Elvírce.

 9. Kolika let se do dožívají čápi a jak stará je Bohunka. Sleduji je s velkým zájmem už kolikátý rok ale tohle nevím. Děkuji za odpověď. Hubert

  1. Průměrná doba dožití divoce žijícího čápa je okolo 9 let. Bohunce je letos 12 let. To ale nic neznamená, protože fyzicky se čápi mohou úplně v klidu dožít přes 30 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00