Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Svačina pro Vilemínu

Mladí čápi tráví stále více času mimo hnízdo, ať již lovem na přilehlých loukách nebo posedáváním po okolních střechách. Rodiče na sebe mají více času a jak se dnes zdálo, tráví ho nejspíš často společně. Největším “hnízdoválem” byla dnes výjimečně Vilemína, která si chytře počkala na Bohdana a dostalo se jí díky tomu soukromé svačiny.

Pondělní ranní lety

O nedělním večeru zalehly Vilemína s Iris již po 21. hodině. Elvíra s Iris drze poštěkávaly na Bohunku, která jim nakonec klapotem vynadala. Elvíra si lehla až kolem půlnoci, později ale všechny dámy stály. V druhé polovině noci si pro změnu ​lehl Bohdan, Bohunka ho po půlhodině válení se zvedla svou neodbytnou péčí. Noc byla skoro jasná a klidná, s minimální teplotou slabě nad +12 °C. V 5:03 vyrazila na snídani Bohunka, Bohdan ji následoval v 5:17. V 5:22 odlétla na 26 minut Vilemína, za ní Iris v 5:31 (pouze na minutu). Bohdan se vrátil po 30 minutách a po krátké peříčkúře opět odletěl. Slečny se při východu slunce věnovaly čapí kosmetice, postávání a podřimování.

V 7:18 se Iris vydala nalovit si sama něco dobrého, z výpravy se vrátila po necelých 40 minutách spolu s Bohunkou. Následoval krátký let Elvíry okolo komína, po kterém donesl Bohdan seno a ke snídani kobylky a myši. Elvíra při couvání k vykonání potřeby málem porazila Iris. Okolo půl desáté postupně všechna tři čápata opustila hnízdo a věnovala se lovu na “čapí loučce”. Bohunka přistála na prázdném hnízdě, zaklapala si a na krátkou chvíli si lehnula. Vzápětí dorazil i Bohdan, který byl udiven nepřítomností věčně hladových dračic. Společně se pak pustili do úklidu hnízda, Bohunka uložila část rozházených větví zpátky do Bohdanova valu.

Vychytralá Vilemína

V 10:25 se na hnízdo vrátila samotná Vilemína. Bohunka ihned odletěla pryč, Bohdan nakonec neodolal hladovému žebrání a nadělil Vilemíně kobylky a myš. Iris přilétla o půl hodiny později, Vilemína už spokojeně trávila svačinku vleže. Bohdana vystřídala Bohunka, a když Iris zjistila, že od ní nic nezíská, byla se alespoň na pět minut proletět. Elvíra mezitím opustila loučku a přesunula se na svou oblíbenou střechu. Nepřilákal ji ani oběd podávaný Bohdanem, po kterém oba rodiče odlétli pryč. Nepobývali však daleko, neboť ve 13:12 prolétl nad lesem cizí čáp a oba dospělí se okamžitě přihnali bránit hnízdo.

Když Bohdan s Bohunkou vyklidili startovací plochu, prolétla se krátce Iris. I přes oblačnou oblohu vystoupala odpolední teplota téměř k +29 °C. Vilemína s Iris postávaly na hnízdě a vyčkávaly na návrat Elvíry. Ta opustila střechu ve 14:13, mimo hnízdo tedy byla téměř pět hodin. Ve 14:55 dorazili zároveň oba rodiče a proběhlo dvojité krmení. Bohdan servíroval velké kusy masa, jeden z nich zůstal viset na větvi trčící do hnízda. To pořádkumilovná Bohunka nemohla připustit a “steak” letěl z komína i s rožněm.

Na večerním lovu

Krátce před 17. hodinou vyrazila Elvíra na večerní lov, sestry se k ní přidaly až o několik desítek minut později. K hnízdu se v té době od jihozápadu blížila rozpadající se bouřka, nakonec z ní spadlo jen několik kapek a z dálky několikrát zahřmělo. Elvíra přilétla domů zároveň s Vilemínou, která v silnějším větru tančila po hnízdě. Iris se přihnala až o hodinu později společně s Bohdanem, aby náhodou nezmeškala večeři. Po krmení postupně oba rodiče odlétli a na hnízdo dopadly večerní sluneční paprsky. Mládež měla nejspíš létání dost, neboť postávala, posedávala a podřimovala. Bohdan se vynořil ve 20:37 z močálu a podělil hladovou mládež kusy masa. Elvíra se ochomýtala u kamer tak blízko, že málem sklouzla z Bohdanova valu. Bohunka dorazila domů po čtyřech hodinách ve 21:24.

Letové statistiky

V pondělí opustili mladí čápi hnízdo celkem 12x (Iris 6x, Vilemína 3x a Elvíra 3x). První let byl zahájen v 5:22 (Vilemína), poslední ukončen v 18:45 (Iris). Počet letů byl poměrně nízký, kompenzovala ho však prodloužená doba pobytu mimo hnízdo. Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila rekordní 4 hodiny a 46 minut (Elvíra).

Konečně jsou dračice na chvíli z domu
Tati, nebyla by nějaká svačinka?
Tenhle steak tu grilovat nebudete…

18 komentářů

 1. Elvirko ,měla jsem takovou radost,že je očičko lepší, ale dnes jsem tě viděla srdíčko blízko kamerky a máš zánět v druhém očičku, červené víčko a očicko začíná hnisat,kéž bychom ti mohli nějak pomoci ,nezbývá než doufat, že to nebude horší,mám o tebe starost,špatné obě očička ,to není na dalekou cestu,potřebovala by jsi ošetření..😒😢❤️Bohunečko, takové krásné masíčko jsi opět Bohdánkovi vyhodila, chudák ho chtěl sníst sám, ale nešlo mu to ...princezny doufám,že už jste si nalovily nějaké dobrůtky, moc hezké momentky
  i počteníčko..

 2. Je dobře,že čapi slečny se snaží i samy se o sebe postarat. Rodiče mají velmi starostlive, i když už jsou velké.Hlavne Bohdan se čini,když je věčné usmourany.Diky za povídání a opět krásné fotky .👍😁

 3. Dobrý den, opět krásné shrnutí dne, naše slečny se snaží poznávat svět mimo hnízda, opravdu má Elvírka i druhé očíčko bolavé? Doufám, že je ještě dost času na to, aby byla do odletu zdravá. Všem přeji krásný, klidný den😃😃😃

 4. Chtěla jsem se jenom zeptat. S tím očíčkem už teď nejde nèco udělat, myslím ošetřit. Když jsou čápata tak veliká. Asi hloupý dotaz. 😥

 5. Děkuji Tomáši pro mě za raníček a Lukášovi za fotky. Slečny se se na loukách činí ale i rády něco sezobnou na hnízdě od rodičů. Jak zde psala paní Lada že Elvírka má opět zanícené druhé očko to mě moc mrzí vždyť to levé se ji hojilo dost dlouho a tak mám obavy zda bude moci příští měsíc odlétnout i když ji to moc přeji. Přeji celé čapí rodince krásný den a i ostatním sledujícím.

 6. Moc pěkné čtení, fandím Tomášovi i čapí rodince taky proto že jsem taky Bohunka. Díky

 7. Ta Bohunka je úžasná svou pořádkumilovností! Den za dnem je hnízdo stále pěkné, čisté, je dobré vidět, jak se v tom liší i jednotliví čápi. Máme málo znalostí, ale nejspíš tam bude hrát roli epigenetika.

 8. A taky ten Bohdan! Všichni musí ke své roli dozrát. Loni často zůstávala Bohunka samotná a začal se starat až po vylíhnutí malých, letos je to velmi starostlivý otec a vlastně i partner. Je potěšení to sledovat.

 9. Je velice potěšující pro mne číst tyto komentáře.Je mne 85 let a je to pro mne zpestření dalších dní.Děkuji za krásné fotografie a napsané povídání.Jsem špatný z Elvíry a doufám,že se to snad vyléčí,Děkuji moc pane Prouza a jsem s pozdravem od Křivoklátu Hubert

 10. Opět nádherné počteníčko a fotkyza které moc Tomáši a Lukáši děkuji. I mě je moc líto Elvírky ale musíme tomu věřit ,že příroda je mocná a spravedlivá a Elvírka se do odletu uzdraví. Strašně moc si to všichni přejeme. Bojuj hplčičko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00