Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Škola na hadí louce

Dostatečná letecká zdatnost umožnila mladým čápům a jejich rodičům přejít k další fázi přípravy na samostatný život. Tou je nácvik lovu a sběru potravy ve volné přírodě. Večerní školení probíhalo na “hadí loučce” pod železniční tratí pod vedením Bohunky. Z dálky ho sledoval i Lukáš, takže se můžete podívat, jak taková čapí škola s praktickým cvičením vypadá.

Noc na neděli

Bohdan se v sobotu večer vrátil z výpravy na skládku ve 21:19. Na zobáku měl nalepený kus kůže, který z něj mládež rovnou ozobala. Kromě toho vyklopil ještě pár kusů masa. O 22. hodině si lehla jako první Vilemína, po ní Elvíra, Bohunčina péče však Vilemínu záhy zvedla. Iris při couvání na čápení málem vypadla z hnízda. Noc byla jasná a klidná, ranní teplota klesla slabě pod +10 °C. Bohdan odlétl v 5:01 na lov, Vilemína s Iris kontrolovaly ohrádku i kameru. Bohunka opustila hnízdo v 5:32, po průjezdu vlaku vylétla v 5:35 nakrátko i Vilemína. Poté slečny postávaly nebo hledaly něco k snědku v podestýlce. V 7:15 přistála Bohunka na střeše domu nad horní silnicí, Bohdan donesl seno, k snídani vysypal myšky a “zetorky”.

Výlety na střechu

Po krmení se zušlechtil před kamerou, jakmile odlétl, vyrazila do vzduchu jako první Iris. Po malé chvíli se Bohdan vrátil se senem a na společný let se vydala Vilemína s Elvírou. Elvíra se vrátila na hnízdo, Vilemína dočasně opanovala její království dole na střeše (na 20 minut). Nakonec ji přivedla zpět Iris, Elvíra mezitím odpočívala doma vleže. V 9:58 odstartovaly Iris a Elvíra, Elvíra přistála na střeše, Iris se vrátila na komín. V té době jsem projížděl okolo vlakem do Trutnova, takže jsem viděl Elvíru dole na budově, Bohdana na lovu na hadí loučce a Bohunku na louce pod hřbitovem. Vilemína později slétla na čapí loučku, kde se k ní přidala Elvíra. Po svačině v trávě se společně vrátily domů.

Přistání – Elvířina Achillova pata

Při výše zmiňovaném návratu zavadila Elvíra znovu o nosník kamery. S ohledem na to, že se obraz rozkmital ještě předtím, než se objevila v záběru, bylo možné, že se na něj pokusila dosednout. Navíc Iris s Vilemínou zvědavě sledovaly dění přesně nad kamerami. Před polednem se zvedl silný jižní vítr, v nárazech dosahující až k 10 m/s. Jeden z jeho poryvů se opřel Elvíře do boku a prudce ji obrátil. Krátce po poledni kroužili dva čápi nad lesem, Iris je vyrazila vyprovodit mimo ochrannou zónu komína. Bohdan donesl tenké pruty a oběd, po něm se ukázala na hnízdě i Bohunka. I další Elvířin let provázely problémy s přistáním. Dvakrát ji nedovolily dosednout sestry blokující ranvej, při třetím pokusu došlo ke střetu s kamerovým nosníkem. Elvíra často přistávala na samý okraj hnízda, což nebylo zrovna jednoduché. Zvlášť foukal-li vítr nebo tam stáli sourozenci. Štěstí, že Bohdanův val je tak bytelný.

Neklidné ovzduší

Silný vítr vál po celé odpoledne, ani dospělým se v něm nechtělo létat. Bohdan se vrátil na hnízdo a celá čapí rodina otočená čelem k větru čekala na zlepšení letových podmínek. Mládež měla možnost nacvičit si udržování rovnováhy. I přes přibývající oblačnost vystoupala teplota až k +29 °C. Po 16. hodině začal vítr slábnout a čapí slečny se postupně odvažovaly ke krátkým letům. Elvíra opět přistála na samém okraji hnízda. V 17:25 odlétly všechny tři na hadí loučku za Bohunkou, ačkoliv Elvíra se na malou chvíli ještě vrátila zpět.

Škola lovu

Při aktivitě na louce pod železniční tratí je sledoval Lukáš. Pod dohledem Bohunky se mladí čápi učili sbírat a lovit, hráli se suchou trávou. Nedaleko od nich se pohybovala i volavka. V 18:50 se všechny přihnaly domů, protože zahlédly ve vzduchu Bohdana. Ten je nakrmil a hnízdo vzápětí opustil. Čapí slečny odpočívaly a věnovaly se peříčkúře. O půl osmé přinesl Bohdan přídavek, Vilemína spolkla velký kus neidentifikovatelné potravy. Potřetí se Bohdan vrátil ve 20:37 a už na hnízdě zůstal. Bohunka dorazila ve 21:02 a jejím příletem byl dnešní letový provoz ukončen.

Letové statistiky

V neděli vylétli mladí čápi z hnízda celkem 21x (Iris 9x, Vilemína 7x a Elvíra 5x). První let byl zahájen v 5:35 (Vilemína), poslední ukončen ve 18:49 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 1 hodina a 24 minut (Vilemína). Přes den strávili v součtu mladí mimo hnízdo téměř 2,5 hodiny, pobývali jak na střeše pod hnízdem, tak na okolních lukách.


 

Elvíra se nejspíš pokusila přistát na nosníku kamer
Čelem proti silnému větru

Galerie snímků z večerního lovu na “hadí loučce”

16 komentářů

 1. Názorně zde vidíme, jak je těžké něco v trávě jen tak vidět a chytit do zobáku. Ale školení je nutné, a taky pozorování rodičů, jak to dělají oni. Příroda sama jim potravu nenasype, proto asi bylo ve školce soustředěné ticho. Děkuji za fotky. Někdy dřív i po naší louce za plotem chodil čáp, v husté trávě lovil docela snadno. I teď je tam hustá krásná tráva, když v okolí už horké slunko vypálilo kdeco v okolí. Jen ten čáp už tam není k vidění. Možná chodí k našemu domu, kde se pod obrostem domu schovávají žáby ;-)))

 2. Princezny poznají v praxi kolik toho rodiče naběhají než vysypou do hnízda pár zetorek.Nádherné fotky..paráda.. díky.

 3. Holky se mají! Čerstvá potrava, nádobí nemusí umývat a ještě dostanou přídavek od rodičů..

 4. Děkuji za krásné povídání a za nádherné fotografie. Naše slečny už vědí, že sehnat potravu není jednoduché a že rodiče mají co dělat, aby měly plná bříška. Jsou prostě všichni nádherné.😀 Krásný den😃

 5. Všechna 3 čápata na bohuslavickém komíně jsou krásná. Ale Elvíra má něco navíc, než mladší dvě. Je majestátní vzrůstem i chováním. Od svých mladších sourozenců si udržuje jistý odstup, ikdyž se mladší snaží se jí trochu vlichotit oďubkáváním, čištěním peříček apod. I její delší pobyty mimo hnízdo vypovídají o tom, že je Elvíra solitér, že je svá. V tomto se hodně podobá svému otci, Bohdanovi. V mnohém mi připomíná Bivoje, on byl též svéráz. Sám, dříve, než jeho sourozenci, se vydal na cestu do teplých krajin a jsem přesvědčená o tom, že tak bude i s Elvírou. Ještě se tu párkrát objeví cizí "kamarádi" a Elvíra se k nim připojí a vydá se do zimoviště. Lze si jen přát, aby čápíky na cestách provázelo jenom štěstí a mohli si žít jejich krásný, svobodný život.

 6. Jedním slovem NÁDHERA!!! Všechno nejlepší u nás a na cestu do tepla na zimu a šťastný návrat všem čápatům i rodičům 🍀🫶🍀❤️🍀🙋‍♀️

 7. Opět nádherné povídání videa i fotky. Čapí rodinka je úžasná a sestřičky jsou k sobě přátelské. Okoukali to od rodičů. Jenom tak dál zlatíčka. Jste úžasné a bude tady bez vás smutno. Ať to ještě nějaký čas trvá to báječné vyprávění a podívání se na vás. Hlavně na sebe dávejte pozor ať se zase sejdeme.

 8. Děkuji za krásnou povídku i fotky. Slečny se učí najít se potravu maminka Bohunka je k tomu vede a jak poznávají není že žádná legrace něco lapnout do zobáčku ale každodenním tréninkem se zdokonalí aby až od nás odletí do dalekých krajin už si mohli po cestě pořádně nacpat bříška.

 9. Krásné fotky. Elvírka má na 100% problém s okem, to ji limituje, prokazuje to to její přistávání, ale je to čapí lvice a tak bojuje. A pokud tento handicap přetrvá, na 100% se stím naučí žít. Lítá skvěle, učí se, oní strach nemám.

 10. Zdravím na komín. Fotky i povídání opět suprové. A je vidět jak se holky snaží a už určitě vidí jak je těžké sehnat něco do bříška, ale děvčata aspoň budete šlag.
  Nebudete se muset trápit s dietami. Tet ale musíte co nejvíc nabrat aby jste dobře zvládly cestu do tepla. Komín bude asi každou chvíli prázdny a mi si pomalu budem říkat že až za rok.....

 11. Tak to musela být nádhera, při cestě vlakem vidět téměř celou rodinku ,krom 2 princezen🤗,Elvirko ty to přistání určitě natrénuješ ,žádný učený z nebe nespadl,snad to není kvůli očičku,které ještě není v pořádku.. ❤️,tobě se na té střeše nějak libi ,jsi celá po taťkovi Bohdánkovi, i ty dlouhé nohy, až do nebes 😄😛určitě budeš Elvirek😄.. Irisko, ty jsi ,ale bojovnice, pěkně hlídaš hnizdečko a ještě návštěvu vyprovodiš za dveře ❤️😛😂...videjko je překrásné i fotečky z hadí loučky..jak by byl člověk kousek od princezen a Bohunečky..❤️❤️❤️❤️snad jste něco ulovily😛😛moc pěkné počteníčko...

 12. Je to nádherné a dojemné zároveň. Přeji celé čapí rodince klidný let na jih a hlavně šťastný návrat sem k nám domů. Blanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00