Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Mistryně skoku

Vzrůstající zájem čápů o kamery dnes vyvrcholil událostí, kterou asi nikdo neočekával. I když se před objektivy producíroval hlavně Bohdan s čápaty, byla to nakonec Bohunka, která vyskočila na ocelový nosník. Setrvala na něm déle než minutu, čímž se přiblížila Bohoušovým rekordům. Bohouš na kamery vyskakoval běžně, bylo to jedno z jeho poznávacích znamení. Bohunka se na tuto vyvýšenou pozici podívala zatím podruhé v historii, v letošním roce poprvé.

Růžové ráno

Po úterním večerním příletu Bohunka s vervou opečovávala čápata, nechala je v klidu jen krátkou chvíli před 22. hodinou. Bohdan si před půlnocí ustlal na necelou hodinu. Bohunka se i v noci starala o mládež, která už raději postávala. Elvíra ​vydržela odolávat mámině všetečnému zobáku do 3 hodin. Obloha byla zpočátku skoro jasná, s blížícím se ránem však oblaků přibývalo. Od jihozápadu se blížil zanikající bouřkový komplex, teplota klesla jen slabě pod +15 °C. Za východu slunce se čápi díky oblačnému zrcadlu změnili v plameňáky. Bohdan odlétl z komína v 5:03, vrátil se za 45 minut s velkou větví. Mládež si zatím hrála s vypadlou letkou a zbytkem lopuchového listu z předchozího dne. Bohdan se uvelebil uprostřed hnízda, okolo něj řádilo úklidové komando, které navíc začalo ve slabém větru poskakovat.

Bohunka na ocelovém bidýlku

Ranní očisty kamery se ujala Bohunka, po kontrole kvality obrazu se krátce prolétla okolo komína. Bohdan se stále povaloval, dámská část osazenstva se věnovala peříčkúře. Opětovné zesílení větru vedlo k zahájení hromadného ranního cvičení, které vyústilo v masáž Bohdanových zad. Proto raději urychleně vstal a odlétl z hnízda pryč. V 6:45 začalo slabě pršet, čápi po celou dobu trvání srážek nehnutě stáli. Déšť po osmé hodině ustal, zároveň se objevil Bohdan s větvemi. Následovalo sušení peří a čapí kosmetika, Bohunka nezapomněla upravit Bohdana před jeho dalším letem mimo hnízdo. V 10:33 se po delším pobytu před kamerou Bohunka rozhodla k výskoku na nosník. Čápata překvapeně koukala, co to máma provádí, i Bohdan se přišel podívat blíž. Nahoře se udržela celých 64 sekund, než seskočila na vzdálenější stranu hnízda.

Elvířino churavé oko

Po dešti zůstávala obloha zatažená, sluneční paprsky se začaly objevovat až po poledni. Dračice nejprve odpočívaly vleže, později se posadily. Ani rodiče zatím nespěchali z hnízda. O půl druhé donesl Bohdan k pozdnímu obědu maso a kus tuhé kůže, kterou nakonec spořádal sám. Při postávání čápat na okraji hnízda jsme si všimnuli, že Elvíra má téměř neustále zavřené víčko levého oka. Ne trvale, ale po většinu času ano. Problém nejspíš vznikl už v minulosti, co bylo jeho příčinou netušíme. Jak se však zdá, Elvíru nijak neomezuje ani není zdrojem bolesti či podráždění. Snad se vše brzy dostane zpět do normálu. Při odpoledním řádění ve větru i krmení měla Elvíra obě oči otevřené.

Výchova k samostatnosti

Ve 14:34 Bohdan odlétl pryč a čapí slečny mohly hospodařit podle svého. Příliš aktivní ale nebyly, většinu času pouze postávaly na okraji hnízda a vyhlížely do kraje. Do cvičení se pustila pouze Iris, která téměř vystoupala mimo záběr kamery. Oba rodiče nejspíš seděli na střeše dole pod komínem, protože po hodině přelétla Bohunka nad řekou směrem k lesu a jen o malou chvíli později zakroužil Bohdan okolo komína. Nabíral postupně výšku, jako by lákal mládež za sebou. Snad bude již brzy následován. Bohunka se vrátila po 127 minutách, halasné žebrání o vodu ji vzápětí donutilo sletět k Úpě (odpolední teplota se po vyjasnění dostala opět k +29 °C). Vilemína při couvání na toaletu pošlapala nejprve ležící Iris, po vykonání potřeby pak přeskočila Elvíru. Bohdan ze své výpravy přinesl dva velké kusy masa, jeden z nich pozřela Elvíra.

Neškodná bouřka

Okolo 18. hodiny začala přímo nad Trutnovem vznikat místní slabá bouřka. Vítr z ní vanoucí vyburcoval Elvíru a Vilemínu k mohutným skokům. Ozvalo se několik vzdálených hromů, na hnízdo dopadlo pár kapek a bylo po všem. Hrozivě temnou oblohu nad lesem nahradila hradba bílých nadýchaných peřin a čápi se mohli bez obav pustit do peříčkúry. V 19:22 Bohdan vyklidil pole a Iris se pustila do cvičení. ranvej zůstala volná celou hodinu, Bohunka donesla čápatům ve 20:24 za odměnu hady a myši. Bohdan ji následoval o minutu později, vypadlo z něj pár menších kusů masa a dva velké steaky. Čapí slečny o ně nejevily zájem, proto se na scéně objevila Bohunka. Nejprve vyhodila zapomenutý kus kůže, poté došlo i na oba Bohdanovy steaky. Záchvat úklidové mánie zakončila přerovnáním ohrádky. Bohdan si raději lehl vedle již pospávajících čápat, Bohunka se šlechtila před kamerou. Další den byl za námi – mimochodem dnes večer poprvé vzlétla dvě ze tří čápat v Rychnově nad Kněžnou.

Bohdan ve svém hnízdě leží sám…
Mami, co to vyvádíš?
Mládeži, poleťte za mnou!
Elvířino zavřené levé oko

17 komentářů

 1. Četl jsem jako „Mládež si zatím hrála s vypadlou lebkou“ a vůbec mi to nepřipadlo divné. 😀

 2. Zdravím,snad to oko Elvíře nebude vadit,aby mohla vzlétnout.🙏Jinak krásné fotky a povídání,čapi holky opět ve svém živlu.To je moc dobře.👍😊

 3. Čapí rodinka je skvělá. Je mě líto Elvíry, snad se jí to spraví a bude b pohodě. Hodně štěstí všem a děkuji za video a skvělé povídání.

 4. Jsem ráda a moc děkuji, že mám opét zprávy o čápatech. Moc mi to chybèlo. Už jsou to pořáďné opeřené koule. Očíčko bude jistè v pořádku.
  Ještě jednou mooc dèkuji.

 5. Opet uzasny komentar.Elviri mi je lito,ale doufam ze bude opet fit.Krasna podivana jak capata blbnou a vyskakuji.Tak se tesim na zitrejsi poctenicko.M

 6. Holky jsou jedničky! Já se v tom vedru sotva obracím, dokonce jsem musel lehnout jak mne bylo špatně a oni skáčou do výšky. Neskutečné.

  1. Dobrý den,p.Huberte ,tak hlavně opatrně ,vedra jsou úmorné pro všechny ,osobně tropy ,take nemusím, odpočívejte a hlavně pitný režim,srdíčko Vám potěší naší miláčkove ..🙂

 7. Holky jsou super! Bodejť ne, když mají tak úžasné rodiče👍
  Pěkné počtení - takovej milej Večerníček.

 8. Elvirko,copak máš s očičkem srdíčko, snad to není nějaký zánět, ale jen podrážděné a budeš brzo v pořádku...❤️...😒,teeda Bohunečko, ty tak lumpačís?když jsem tě viděla oďobkávat kamerku,říkala jsem tak a teď skočí 😅,určitě jsi srdíčko vzpomínala na Bohouška,který měl kamerku rád...❤️..krásně opečováváš ty svoje princezny, ale ony by chtěly v noci spát 😅😝,jsi nejlepší maminecka...❤️, ovšem nevyhazuj Bohdánkovi masíčko,tolik práce mu dalo jej sehnat .. 🤣😛😛Rychnováčci gratuluji,hlavně opatrně trénujte 🐥🐥❤️❤️krásné momentky I počteničko...🤗

 9. Přeji našim princezničkám samé štěstí a mnoho zdraví..! Snad se očko Elvíře srovná..
  Tomáši, velké díky za krásné večerníčky!
  Velmi lituji, že nebudu moci k setkání ke komínu, už jsem si to letos plánovala, ale budeme zrovna v Chorvatsku..
  Budu na vás všechny vzpomínat. V.V.

 10. Zdravím na komín. Pěkný den všem měla bych dotaz proč čápi radši při jakékoli příležitosti stojí když ulehnou je to spíš jen někdy a na krátkou dobu. Trénují a pohybu mají dost a dost. S tím očkem je to smůla a nedalo by se nějak pomoci než odletí?Moc zdravím a děkuji za odpovědi.

  1. Oko se musí vyléčit samo, na nic závažného to nevypadá. Spánek vestoje umožňuje rychlejší reakci na případné nebezpečí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00