Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Černý čáp v dohledu

Možná již za sedm dní se vznese první z čápat k obloze. Příprava na tento přelomový moment v uplynulých dnech neustále pokračovala, ačkoliv začala být limitována povětrnostními podmínkami. Denní teploty neustále stoupaly a před námi je horký závěr týdne. I ten následující přinese počasí odpovídající vrcholnému létu. Čápata jsou proto aktivní hlavně ráno a večer, přes den odpočívají a vyžadují časté napájení. I to však může být motivujícím prvkem, neboť kdo by nechtěl o své vůli opustit výheň rodného hnízda a raději se toulal po loukách v okolí.

Čtvrteční klid

Od středečního večera se na Kafkově komíně nestalo nic zásadního. Těsně před západem slunce ještě foukal vítr, a tak si v něm čápata kondičně zaskákala. Bohunka přinesla ve 21:20 k večeři maso a žížaly, Bohdan již na lov nevyrazil. Mládež o půl jedenácté zalehla, Bohdan během noci krátkodobě ulehl dvakrát. Obloha zůstala jasná, vítr zcela a ustala, do čtvrtečního rána se ochladilo k +10 °C. Bohunka odlétla pro snídani ve 4:33, oba rodiče během rána nosili na komín zásoby větví a steliva. Mládež vstala v 5:30, načež obdržela od Bohunky první jídlo. Druhou snídani podával o hodinu později Bohdan, obsahovala “zetorky” a žížaly, Iris získala myš. Po jídle nastal čas na peříčkúru, Bohunka ještě vysypala hromádku žížal hned vedle ohrádky. Poté odlétla na střechu domu nad horní silnicí, odkud se posléze přesunula na “hadí” loučku pro náklad sena.

Protože jsme se ve čtvrtek vydali na výlet do Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem, další dění jsem neměl čas sledovat. V poledne proběhlo dlouhé zastrašování, odpoledne pak dvoje krmení. Obloha byla polojasná a teplota vyšplhala těsně pod +25 °C. K večeři dostaly Vilemína a Iris od Bohdana hada. Hlava čapí rodiny odlétla na louku pod horní silnicí a mládež na chvíli osaměla. Za čtvrt hodiny však přilétli Bohdan i Bohunka společně zpět, aby kohosi odstrašili. Za večerního vánku proběhlo hromadné skákání, zobákový šerm i demolice Bohdanova valu. Bohdan donesl ve 20:30 k večeři maso a po půl hodině si znaven lehnul doprostřed hnízda. Bohunka dorazila se senem, odložila ho na zem a hned zase zmizela pryč. S chomáčem sena v zobáku pak nad odpočívajícím Bohdanem řádila Iris. Definitivně se Bohunka vrátila domů ve 21:40, s Bohdanem ani čápaty to však nehnulo a všichni leželi dál. Bohdan vstal až za další hodinu.

Černý čáp

Noc na pátek byla opět jasná a bezvětrná, teplota před východem slunce klesla slabě pod +9 °C. Rodiče si za svítání společně zaklapali a ve 4:57 Bohdan opustil komín. Čápata začala postupně vstávat, Bohunka odhodila k jejich ​nelibosti dva vývržky. Bohdan donesl po půlhodině domů seno, vyklopil myšku a pár “zetorek”. Za svitu ​ranního slunce začaly slečny provádět peříčkúru, Bohdan dorazil s dalšími větvemi a “zetorkami”. Snídaní přerušená čapí kosmetika pak pokračovala, a to až do dalšího myšího menu od Bohdana. Později dopoledne se nad hnízdem objevil nezvaný host. Rodiče nechával poměrně v klidu, zato Iris a později i Elvíra byly řádně nabroušené. Poprvé jsme je viděli klapat a dokonce výstražně roztahovat křídla. I Bohunka se nakonec pustila do odstrašování. Jak se o malou chvíli později ukázalo, důvodem neklidu byl černý čáp, zvědavě kroužící nad hnízdem.

Přílišné teplo

Když krátce před polednem Bohdan odlétl, zůstaly dámy na chvíli samy. Teplota opět rychle stoupala, i když polojasné nebe ji nedovolilo překročit hranici +27 °C . O slovo se tak rychle hlásila žízeň, kterou pomáhali hasit krátce po sobě oba rodiče okolo 13. hodiny. Celé odpoledne čápata polehávala nebo postávala a čekala, až teplota klesne na přijatelnou úroveň. V 17:16 dorazil Bohdan s večeří a hned poté se vydal pro vodu k řece. Úpská točená z něj prýštila jako z hydrantu a čápata ji dychtivě lapala zobáky. Bohdan se pak postavil tak, aby potomstvo aspoň částečně zastiňoval. Večer se zvedl slabý vítr, ve kterém si Iris pořádně zaskákala. Po Bohdanově odletu v 19:40 pak zůstala čápata samotná, aktivní však příliš nebyla. Občas si sice někdo poskočil a zamával křídly, většinu času ale vyplnilo postávání a zevlování na hnízdě.

Krmení dravé zvěře

Bohdan podával k večeři obligátní masitou stravu. Iris pošlapala Elvíře záda, ale tu to vůbec nevytrhlo z odpočinku. Spolu s Vilemínou pak špikovaly povrch hnízda a hledaly něco na zob. Ze šmejdění je nejprve vyrušilo zatroubení vlaku a ve 21:04 přílet Bohunky s jídlem. Vhazování proběhlo za halasného kvičení a mávání křídly, Bohdan se raději přesunul dál od zuřivého hloučku. Jedna z vyvržených myší se Bohunce nezdála dost kvalitní, a tak se proletěla dolů z komína. Rozhořčený řev utichal jen zvolna. Bohdan si načechral matrace a ulehl přímo před kameru. Moc klidu si ale neužil, protože probuzená energie mládeže se přelila do tančení a skákání po celém hnízdě.

Kam mám to seno uložit?
Dnes bráním hnízdo já!
Tak takhle vypadá náš černý příbuzný…
Hasič Bohdan otevírá kohout

12 komentářů

 1. Já jsem letos četla, že se někde spářil černý čáp s bílým, dost mě to překvapilo, nevíte o tom něco Tomáši ?

 2. Jejda,to je krasne napsane.Tomasi kam na to chodite ,vtipne a poucne.Tak zitra opet na schledanou.Diky.M

 3. Velmi vtipné a podrobné shrnutí uplynulého dne, slečny jsou čím dál odvážnější , strašně to utíká, za několik dní už se pokusí odletět z hnízda, nádhera, jak jsou vzorně vychované. Velký dík za to, že máme možnost se dozvědět více z jejich života těším se na další příběh z jejich života.

 4. Teda klobouk dolů- nejen to poutavé podání toho, co se děje na hnízdě, ale také pozorování hnízda...👍😊

 5. Děkuji vám opět Tomáši za poutavé vyprávění a Lukášovi za nádherné fotky. Chci se zeptat jak a kde je fotí nebo to má z nějaké sbírky fotek z dřívější doby ? Kdo by také měl chuť v takovém vedru skákat možná tak mávat křídli aby se ochladil kolem nich vzduch. Ale líbí se mě moc jak spolu dobře vycházía když někdy nějeké nedorozumění vznikne však Bohunka je hned srovná do latě. Přeji vám oběma i ostatním lidičkám krásně prožitý víkend. Příští týden budu mimo domov to pak si přečtu všechno najednou mějte se fajn vy i čápíci.

   1. Všechny fotky které dáváte k příspěvkúm přece každý den nelezete na komín aby jste je vyfotili ?

    1. Naprostá většina je výběr z kamer, jen jednou za čas fotí Lukáš v okolí hnízda.

 6. Irisko a Elvirko,krásně jste bránily hnizdečko, jste šikulky ❤️❤️🐥🐥 černý poutniček chtěl omrknout ,jak Bohdánek staví hradby..😄😛,Bohdánku ,krásně se staráš,úpská točená princeznám chutná
  a hezky jim stiniš,snad jsi si načechral madrace dostatečně 😛❤️..Bohunečko,tvoje kontrola kvality myšáķů je úžasná 😅🐭 ❤️😛,krásné momentky a vtipné počteníčko..😅Tomáši, děkuji za fotečky ze Zoo,jsou moc hezké...

 7. Holčičky jsoun zlatíčka a rodiče také.Nádherné fotky video a vyprávění. Vždyckyse těším na další díl. Moc Vám Tomáši i Lukáši děkuji za to co děláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00