Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Strom života

Ve středu 28. června jsme se s Lukášem od Petra Kafky dozvěděli úžasnou a zprvu těžko uvěřitelnou zprávu. Na hnízdě v Otovicích u Broumova se mu podařilo odečíst kroužek jednoho z hnízdících čápů. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby na onom ELSA kroužku nebyl kód CZP CE203. Nositele tohoto kroužku označil Petr před čtyřmi lety na bohuslavickém komíně!

Víťa – potomek Bohunky a Bohouše se nejen vrátil do rodného kraje, ale našel si zde družku a založil novou čapí rodinu. Otovické hnízdo se nachází pouhých 29 km na východ od bohuslavického. Od okamžiku kroužkování po odečet uplynulo 1484 dní.

Pokračovatel rodu

Znamená to tedy, že Bohunka se oficiálně stala babičkou. Díky kroužkování máme prokázanou druhou generaci čápů. Nelze vyloučit, že čápata z Bohuslavic a Otovic se letos setkají na srpnovém sletišti mládeže a vydají se společně na jih. Zároveň skrze Víťu a jeho potomky žije dál odkaz Bohouše, ať už byl jeho osud jakýkoliv. Víťa se vylíhnul jako třetí ze čtyř čápat 9. května 2019 v 10:05, jeho sourozenci dostali jména Slávek “Rybář”, Slávek “Letec” a Bobeš.

Celá čapí rodina se vydala na jih zároveň 14. srpna ráno. Slávek “Letec” a Bobeš byli o den později odečteni u moravského Holešova. Kdo sledoval naše čápy již v první sezóně, jistě si pamatuje pichlavou kritiku Víťovy lenosti a nenasytnosti. Všichni očekávali, že obětavý Bohouš ho bude přikrmovat ještě na cestě do Afriky. Nikdo netušil, že to bude právě on, kdo se stane pokračovatelem rodu.

O kvalitním genetickém základu bohuslavických čápat svědčí i to, že Víťa nebyl prvním, kdo se úspěšně vrátil do Evropy. Již v loňském roce byl v německém Sasku odečten jeho sourozenec Bobeš, letos o něm zatím žádná informace nedorazila. A nesmíme zapomenout ani na o rok mladšího Bivoje, jehož životní cesta předčasně skončila tragicky v Maďarsku.

Odečtový list CZP CE203

Na návštěvě v Otovicích

Hnízdo v Otovicích se nachází na nižším cihlovém komíně bývalé prodejny Jednota a čápi ho obývají pravidelně. První čáp byl letos na hnízdě pozorován 31. března, tedy v den příletu Bohdana. Druhý byl prvně hlášen 9. dubna. Čápata tedy budou mladší nežli bohuslavická. Lukáš se dnes vypravil Víťu a jeho rodinu navštívit osobně. Podařilo se mu vyfotografovat postupně všechny čápy na hnízdě. Protože nikdo nezaznamenal na jaře páření, není známo Víťovo pohlaví. Dokud si nebudeme jistí, zůstaneme ale u původního mužského jména. Čápata byla kroužkována 21. června a dostala kroužky se značkou CZP CH822 a CH823. Na hnízdě byl pořádek jako od Bohunky. Pod článkem si můžete prohlédnout galerii snímků Víťovy družky (bez kroužku) a Víti samotného, spolu s čápaty.

Víťovi potomci při kroužkování (foto P. Kafka)

24 komentářů

 1. Hodně dojemný článek, díky Tomáši! Krásné zprávy, že pokračuje generace bohuslavického hnízda. Bohunka babičkou pobavilo.🥰

 2. Díky za krásné ráno. To je úžasná zpráva. Bohunce velké gratulace. Jsou to prostě úžasní a nádherní ptáci a pan Kafka je odvážný a pořád štíhlý muž. Dnes se budu celý den usmívat Jana

 3. Odečtený kroužek v Otovicích na čapím nositeli Víťovi , narozeném v roce 2019 v Bohuslavicích, mě nesmírně potěšil. A určitě všichni co sledujeme hnízdo Bohunky a Bohdana jsme nadšeni. Také videa z té doby, Bohouška, jsou důležitá, dokument jeho života máme v paměti. Je to díky vedení záznamů Tomáše, dokumentární práce Lukáše, prostě bez vaší perfektní práce by zjištění nebyla tak jasná.Je také dokazáno, že se čápi vracejí i do oblasti kde se vylíhli. To se sice vždy vědělo,ale důkazy bez kroužkování tak jasné nebyly.A tak mě napadá, ty lety kolem hnízda, tak zvané cizí čáp, opravdu mohl dělat třeba Víťa. Jsem laicky přesvědčena, že i čápi mají paměť. Vždyť se vracejí z dálek do známého kraje. Tak přeji dvěma potomkům Bohunky,ať jsou zdraví a až odletí, ať je nic zlého nepotká .Tomáši a Lukáši, děkuji za dokonalé zaznamenání všech událostí, bez vás by to nebylo.

 4. Nádherné fotky,Lukáši jste mistr nad mistry.Oba s Tomášem svým nadšením a zápalem zkvalitnujete životy mnoha lidem.Moc si vás za to co děláte vážím.Děkuji.

 5. Slza ukápla, díky za informace. Tomáši, ta tvoje čeština, to je radost číst, tedy zejména kvůli obsahu, ale i celkově je to krása! Pěkné léto všem.

 6. Překrásný článek,máte můj obdiv Tomáši.Je dobře,že bohuslavický rod pokračuje.Gratulace babičce Bohunce.❤️

 7. Zde technika a lidé slouží druhým. V prvé řadě čápům, že o nich s její pomocí můžeme vědět víc, ve stejné řadě díky dobrým sledovatelům a dokumentaristům na čapích hnízdech i jinde. Je dobře, že to tak je. Díky všem, kdo nám svou prací a nápady zpříjemňují pozorování přímo z hnízd. Díky kamerám už máme i "stromy života", díky kroužkům se nám může připomenout historie života na čapích stanovištích. Díky všem, kdo s čápy žijí a jsou jim pomocníky. Vždyť někteří z čápů přežili jen díky dobrým lidem :-))) Všem přeji krásné dojmy z čapí přírody 🙂

 8. Gratuluji babičce Bohunce přeji dvoum Otvovickým vnoučkům aby měli tak krasný život jako jejich babička a přivedli na svět další generaci. Vám Tomáši děkuji za krásný souhrn dne fotky a videa jste úžasný vypravěč děkuji a vážím si práce všech ornitologů. Přeji hezký den.

 9. To je úžasný že se vrátil.Super čteni.Děkuji Tomáši.Mám radost jak malý děcko,když dostane novou hračku.To mě fakt moc potěšilo a určite ho tady budeme mít i příští rok.Paráda.😉😉😉

 10. Fantastická zpráva Bohunka je čapí maminka se vším všudy.
  Nádhera, paráda, děkuji 😀🙏

 11. Tak Víťa.. nenažraný ukvičený nesnášenlivý adolescent.. tak Víťo, doufám, že tví potomci budou po tobě a vrátí ti to.. 🙂 krásná zpráva, díky !!

 12. Tomáši a Lukáši moc děkuji Vám oběma za nádherné počteníčko a překrásné fotečky, musím napsat, že mne to velmi dojalo ,od prvni chvíle, až doteď, mám v očích slzy štěstí, je to opravdu úžasné, že čàpatko ,Bohunečky a Bohouška ♥️♥️je takový kousek a skvělý rod pokračuje, moc doufám,že více čápátek je v pořádku, mají nejlepší geny, snad i Bobešek zahnizdil...osobně si myslím že Víta ♥️je čapí maminečka, nemá,tak dlouhé nohy, jak Bohoušek,přijde mi celá Bohunka a ten pořádek na hnízdě, tak snad se to ,někdy dozvíme, Bohunečko,tak gratuluji ,kdyby jsi věděla, že máš své čápatko, tak blízko i s jeho dráčky, ať dráčkové zdatně dojdete k dospělosti a vyhnete se všemu zlemu♥️♥️🐥🐥🍀 mockrát jsem přemýšlela zda rodiče by své děti poznaly, třeba po roce ,kdyby nějaké čápátko chtělo na hnízdo, je mi jasné, že nepoznaly...škoda nemají jak a čapí svět to zařídil jinak...

 13. Vím že se budu opakovat .Snad už bylo vše řečeno v komentářích.Moc děkuji za nádherné povídání a úžasné zpraví o čapích rodiinkaách.
  Velká gratulace babičce Bohunce.
  Každý den se těším na povídání,videa a fotky.Jste úžasní
  kluci co pro ty nádherné ptáky děláte a tím děláte velkou radost pro nás nadšence čapi říše.Zdravim a velké díky.

 14. Velice krásná historie jednoho potomka Bohunky a Bohouška. Zní to jak pohádka, že jejich čápě má rodinu a že jsme se o tom dozvěděli. Díky!🙏

 15. Zdravím na komín. Tak jsem moc a moc ráda že jsem se dozvěděla že existují i čapí babičky. Velká gratulace Bohunce. To pokračování rodů je senzační. Jen na okraj já dneska gratulovala ještě jedné babičce lidské které se narodila vnučka tak je dneska suuuuuper den. Vám Tomáši nezměrný dík za krásný popis jakékoli události na komíně i v okolí. Určitě věřím že si pamatují odkud jsou a vrací se nejen nám pro radost. Dík R

 16. Nádherná fotogalerie včetně čapí rodinky.Děkuji za nádherné vaše povídání.

 17. 9.října je Světový den pošty - a narodil se mi syn. Dnes říká, že ten čáp asi hodně oslavoval, protože mu přece říkal, že chce do Lince! A byly z toho Budějovice...
  Moc ráda tu čtu čapí "večerníčky"- je to milé počtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00