Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bivoj zahynul

S politováním vám musíme oznámit, že čáp Bivoj zahynul ve středním Maďarsku u města Kisújszállás. Stalo se tak krátce před 14. dubnem 2021, příčinou úmrtí byl zásah elektrickým proudem. V místě nálezu jeho těla se nachází nadzemní elektrické vedení probíhající lesem. Odpověď na otázku, kde Bivoj strávil letošní zimu, již nikdy nedostaneme. Možná až do Afriky nedoletěl a zimoval třeba v Izraeli. Jeho návrat už v letošním roce nás rozhodně překvapil. Bivojova cesta do rodných končin však byla násilně přerušena. Místo jeho úmrtí se nachází 506 km jihovýchodním směrem od “Kafkova” komína. Informaci jsme obdrželi včera večer právě od pana Kafky, který nám slíbil předat jakoukoliv informaci o “našich” čápech.

O Bivojovi

Bivoj se vylíhnul 19. května 2020 jako první z čápat. Kroužek se značkou CZP CE401 dostal při kroužkování 17. června večer. Jako nejstarší čápě býval také nejaktivnějším, ačkoliv z hnízda vzlétl až jako druhý 25. července ráno. I bez kroužku byl mezi ostatními čápy rozeznatelný podle černé skvrny (pihy krásy) na pravém boku. Navíc měl atypicky skvrnité pravé křídlo. Právě podle něj jsme ho nalezli po jeho předčasném opuštění rodného hnízda, ke kterému se odhodlal 14. srpna před polednem. O dva dny později ho Lukáš náhodou vyfotografoval u Nahořan. Bivoj se pak vydal na další cestu a byl následně odečten dvakrát u Krasíkova, a to 17. a 18. srpna 2020. Jeho další osud nebyl znám až doposud. Bohužel letošní odečet byl zároveň jeho posledním…

Rozloučení

Pro mnoho příznivců našeho hnízda a jeho obyvatel byl Bivoj jedním z nejoblíbenějších loňských čápat. Nejen pro svůj zajímavý vzhled, ale i povahové vlastnosti. Na hnízdě se nechoval agresivně, ale odvahy měl přitom na rozdávání. Místo žebrání od rodičů se sám vydal do širého světa. Byl obratným letcem, se kterým jsme si užili mnoho legrace, napětí, strachu i radosti. Mnozí z nás snili o chvíli, až ho zase jednou spatříme v rodném kraji. Tento sen se již nesplní, ale na rozdíl od tisíců jiných čápů má Bivojův příběh známý začátek, průběh i konec. A ten nebude i díky těmto řádkům zapomenut.

Odpočívej Bivojku v pokoji, spolu s Wilhelmem, Bukynkou a všemi čápy bez jména, jejichž čas se dříve či později naplnil…

Dnes přišla špatná novina,
odešel velký hrdina,
za duhový most,
škoda je ho dost.
Nepřešlapoval váhavě,
do života šel po hlavě,
a jistě by si zasloužil,
aby tu ještě dlouho žil…
​Však přišla rána osudu…
Ne, už víc plakat nebudu…
Ač vyhasl tvůj plamínek,

máme pár hezkých vzpomínek,
a v těch budeš žít s námi dál,
náš udata, ne hnízdovál.
Byl’s úžasný čáp, Bivoji,
tak odpočívej v pokoji…

(Dagmar Drahokoupilová)

 

Bivoj CZP CE401 (19.5.2020 – 14.4.2021)

28 komentářů

 1. Dnes je pro mě černý nejsmutnější ráno 💔 Tomáš píše,že nám Pán Bůh Bivoje vzal 😭🖤

 2. Tragické, dojemné a s hlubokým citem mistrně popsané. Je to připomenutí i pro nás, že život není věčný. Sdílím smutek s ostatními. Děkuji za zprávu. Slzela jsem. 😥❤️

 3. To je moc smutná zpráva, no bohužel i takový je život... Možná by bylo hezké na jeho památku pojmenovat jedno z nových čápat Bohunky a Bohouška;.-)

 4. Krásný nekrolog, i když smutný, jako všechny bývají... Tak se měj Bivoji za duhovým mostem krásně a hlídej sestřičku a bráchy.

 5. Tyhle zpravy clovek dostavat nechce ... Kam se hrnul ?? Mel jeste alespon 2'roky zustat v teple ?? No, tak snad si ten svuj kratkej zivutek uzil ... a ted uz se nevznasi jen na nebi ... ale v opravdovem nebi ..

 6. Čtu tu velmi smutnou zprávu o Bivojovi a pláču. Práve tohoto čápa Bivoje jsem měla moc ráda pro jeho vitalitu a chuť do života. S ničím se nepáral, u všeho musel být, prostě velmi čiperný čapík. Bivojku, určitě jsi letěl do svého rodného kraje, ale zrádná smrt Tě zabila. Věř mi, že na Tebe nikdy nezapomenu, vždyť jsem Tě viděla vyrůstat s ostatními Tvými sourozenci od malička. Moc je mi to líto Bivojku, odpočívej tam v té cizině v pokoji. Pokaždé, když se budu dívat na hnízdo, kde jsi se narodil, moje vzpomínka na Tebe bude s Tebou.

 7. Velice smutná zpráva. Moc moc jsem smutná a velmi dojatá. Zároveň velký díky za krásné rozloučení s bivojkem. Máte srdce na pravém místě jak se říká. Velká poklona všem. Děkuji moc. 🖤❤️🍀

 8. Smutná správa, všetci budeme naňho spomínať. Nerozumiem však, kde sa tu vzal, chcel sa vrátiť domov?

 9. Tak ako sa s nimi radujeme, tak sa musíme naučiť prijímať aj ich nečakaný odchod. Ťažko sa to píše, ešte ťažšie znáša.
  Prosto odletel za svojimi nad mraky ... pri psoch ma učili, že odídu cez dúhový most. Bivojek odletel za dúhou...

 10. Moc a moc smutné. Slzy tečou, ale nic se nezmění, díky za krásné rozloučení s Bivojkem. Patří Vám velký obdiv za všechno, co děláte pro čápata.

 11. Nikdy bych si nepomyslela, že mě takto smutná zpráva o čápovi dostane - jenže to byl Bivoj! Děkuju za krásné rozloučení textem i videem.

 12. Je to smutná zpráva i když je nástrah pro ptáky strašně moc. Přesto věříme, že ty naše sledované od vajíčka, to nepotká. A Bivoj byl krásný čáp a ještě ozdoben černou pihou na boku. V komentáři napsala Jana návrh, pojmenovat nové mládě po Bivojovi. Myslím si, že by to mohla být hezká vzpomínka na něj a mohlo by to být první vylíhlé čápátko. Bylo by větší a silné jako byl on.

 13. Je mi to líto, jako řadě z nás, co jsme ho vloni viděli vyrůstat. Hned večer jsem si po přečtení smutné zprávy vzpomněla, jak nám dělal radost svými akrobatickými výkony na hnízdě, jak jsme se o něj strachovali, když se v srpnu nevrátil a jak jsme se radovali, když byl po cestě na jih odečten. Ať je mu v čapím nebi dobře.

 14. Velice vám děkuji za krásná slova a dojemný film Bivoje. Truchlím s vámi všemi za krásným a odvážným malým miláčkem.

  Moje srdce je také velmi těžké; Nikdy nezapomenu na jeho radost ze života. Navždy v srdcích ... ❤🌈

 15. Bivojku, byl's můj čapí přítel, hrdina,
  slzy smutku ven se derou od rána.
  Tvé srdíčko už nebije, nehraje svůj part,
  v mém však bude žít dál a napořád svůj part hrát.
  Je to osud, žil jsi krátce,
  život není fér, spinkej sladce.

 16. Je to neuvěřitelně smutné a určitě každý z nás má zkažený den. Možná by bylo pěkné pojmenovat pro vzpomínku na Bivojka právě tak i první letošní vylíhlé čápě.

 17. Velký dík za dojemné video a vzpomínku na Bivoje.Slzy mě stékají po tvářích.Ještě jednou velký dík.

 18. Ach milý Bivoji, těšil ses domů, snad, že sis domova až tolik neužil. Je mi to moc, moc líto.....

 19. Moc to bolí, měl jsi celý život před sebou ... Díky oběma mužům, Tomášovi a Lukášovi, jsme tě měli možnost každý den vídat, jak rosteš
  a učíš se novým dovednostem. Měli jsme velké štěstí, že jsme mohli být svědky počátku tvého života. I když jsme ti ze srdce přáli dlouhý
  a šťastný život, nemohli jsme zabránit nejhoršímu. RIP, Bivojku.

 20. Jsem s čápy a jejich životem od loňska srostlá a chvíle při jejich pozorování jsou mé nejlepší. Děkuji všem, kdo pečovali a nadále pečují o přenosy a informace o hnízdě Bohuslavice i o informacích o dalších hnízdech v celém světě. Právě jsem slyšela rozloučení slovem i písní s Bivojem. Jeho mladý život se nešťastně uzavřel, ale ve vzpomínkách zůstane. My vidíme díky infra kameře ve tmě, on asi neviděl a narazil. Jsem smutná, ale letos život obyvatel hnízda šťastně pokračuje. Loni i letos jsme s čápy zažili hodně pěkných dní, snad se ty smutné nebudou množit. Je to příroda a život...

 21. Tomáši a Lukáši, velký dík za krásnou vzpomínku na Bivoje. Věřím, že psaní této zprávy bolelo. Čtu a přes slzy se mi písmena mlží. Slzy jsem
  neudržela ani při vzpomínce v rozhlase HK.
  Bivojku měj se krásně v tom čapím nebi...

 22. Sice to není radostní zpráva, ale to je prostě život.
  Právě pro ty (z našeho lidského pohledu) vysoké ztráty, to přece příroda vyřešila (nejen u čápů) každoroční snůškou a přírůstky jednoho až pěti nových čápat.
  Proto také řešením není záchrana jednoho čápa, ale vytváření podmínek pro rozmnožování čápů (všech zvířat) obecně.
  A těm kdo tak činí nebo se na tom spolupodílejí patří dík.

 23. Toto je velmi smutná zpráva, ale bohužel mnoho bezejmenných ptáků takto každoročně zahyne. Člověk má přírodě co vracet, aby napravil škody, které na ní páchá.

 24. Sleduji až tento rok, netušila jsem, že tak úchvatná čapí komunita existuje. Je to nádherné, uklidňující a zároveň vzrušující vše to sledovat. Příběh Bivojka mě též dostal. Ale všimli jste si . že Bohunka snesla první vajíčko ve stejném datu jako Bivojek zahynul? Reinkarnace?

 25. Úmrtí čápa na elektrickém vedení je časté. Zde je prostor pro ekologické aktivisty to změnit. Kdo v Maďarsku to má v kompetenci? Kdyby každé úmrtí opeřence znamenalo přerušení dodávky elektřiny, určitě by se snadno řešení našlo ... Třeba se toho někdo kompetentní ujme ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00