Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Kouřové signály

Proti situaci na jiných hnízdech zůstávají naše čápata o samotě zatím velmi zřídka, i když tento stav se začíná pomalu měnit. Především Bohdan se odvažuje opouštět komín na delší dobu a nechává mládež bez dozoru. Stále se však zdržuje na dohled od domova. Do prvního letu mladých čápů zbývají přibližně tři týdny. Stání na nohou i chůzi po hnízdě mají už zvládnuté, nyní se začínají zaměřovat na trénink křídel. Kromě mávání se objevují první pokusy o poskakování, a to především za větru, který jim při snaze o výskok nad hnízdo pomáhá.

Nepoznaný Bohdan

Bohdanovi bylo čekání na večerní návrat Bohunky příliš dlouhé, a tak ve 21:17 odlétl na lov a nechal čápata doma samotná. Vrátil se po dvaceti minutách ještě před Bohunkou, protože se ale neohlásil klapáním, Iris na něj při přistání zaútočila. Pořádné večeře se hladové dračice dočkaly až od Bohunky po jejím příletu ve 22:04. Bohdan si po večeři lehl doprostřed hnízda, zatímco mládež nespokojeně pořvávala. Až po delší chvíli křik utichl a čápata zaujala pozice okolo něj. Vydržel ležet do půlnoci, mladí zůstali v klidu až do rána. Noc na neděli byla jasná, tím pádem poměrně chladná. Ranní minimum kleslo slabě pod +10 °C.

Ve 4:13 si Bohdan s Bohunkou společně zaklapali a Bohdan vyrazil do terénu. Po jeho odletu nám Iris předvedla krátký stoj na jedné nožce. Po více jak hodině donesl Bohdan seno a žížaly. Když Bohunka zmizela, pustil se Bohdan do rovnání svého valu a čápata šmejdila v paprscích vycházejícího slunce v podestýlce. Bohdan následně vztyčil na levé straně hnízda nový dřevěný bleskosvod, který nám naštěstí nepřekážel ve výhledu. Když si Bohdan odskočil pro další seno, zůstala čápata na minutu sama a hned se pustila do cvičení křídel. Po osmé hodině donesla Bohunka k snídani kobylky.

Pálení klestí

Okolo 9:40 vzplál za komínem na břehu řeky znovu oheň. Pálení klestí pokračovalo po většinu dne a postupně se stěhovalo proti proudu řeky. Dopolední svačiny od rodičů sestávaly pouze ze zelených kobylek. Po poledni jsme již mohli vidět plameny šlehající nalevo od hnízda. Bohunka odpočívala společně s mládeží, Vilemína se pustila do tréninku zrovna ve chvíli, kdy z ohniště stoupal černý kouř. Bohdan na poslední chvíli zachránil před červeným kohoutem krásné pruty. Nakrmil dračice a melancholicky sledoval z okraje hnízda, kterak se kvalitní materiál pro čapí pevnost mění v popel a dým.

Cizí čáp nad hnízdem

Elvíra poctivě trénovala, její sestry se raději věnovaly peříčkúře nebo odpočívaly. Během dopoledne oblaků na nebi přibývalo, odpoledne bylo skoro zataženo. I přesto se teplota vyšplhala až k +25 °C. Déšť nehrozil, pouze foukal silnější severní vítr. Ideální podmínky pro další cvičení. V 15:08 nechal Bohdan znovu čápata samotná, za 14 minut však byl s klapotem zpět. K hnízdu se totiž přiblížil cizí čáp, v 15:23 prolétl velkou rychlostí přímo nad komínem. Bohdan mocně zastrašoval, cizinec pár minut kroužil nad hnízdem a nakonec odlétl pryč. Mladí už do akineze neupadli, Iris se vestoje pozorně dívala, co se vlastně děje.

Jakmile nastal klid, Bohdan se opět chystal pryč. Vyhozením granátu připravil dračicím zklamání, neboť se již hrnuly za chutným soustem. Vznesl se z hnízda, načež za tři minuty přistála Bohunka. Čápata jí nedočkavě dolovala kobylky přímo ze zobáku. Bohdan se z výpravy vrátil s velkým kusem masa, který přesahoval konzumační možnosti mladých. I sám Bohdan měl velké problémy s recyklací tak rozměrného sousta. Za komínem zvolna dohasínal oheň, mládež se povalovala a šlechtila. Hladem rozhodně netrpěla, jak nám demonstrovala Elvíra vydatným čápancem přímo před kamerou. Iris se pak pustila do vydatného tréninku, včetně malých skoků.

Volný večer

Večer byl Bohdan jako na trní, rád by z hnízda zmizel, ale dlouho k tomuto kroku sbíral odvahu. Nakonec v 18:45 odlétl a Iris hned zahájila trénink. Po objektivu kamery se pro změnu proháněl Lojzík. Následovala hromadná peříčkúra a hnízdoválení. Bohunka při příletu s větví v 19:27 měla problém s brzděním, Iris se při krmení zmocnila většího hada. Máma pak donesla listí, vodu na zapití a zahájila úpravu ohrádky. Bohdan krmil krátce po 20. hodině, Elvíra od něj získala myš, Iris pohltila velký kus masa. Po krmení se rychle vypařil a mládež znovu osaměla. Vilemína zachrochtala a spolu s Iris si zaklapaly. Bohdan se vrátil se senem ve 20:27 a hnízdo již znovu neopustil. Čapí princezny pospávaly a čekalo se na Bohunku.

Vilemína vydává kouřové signály
Pod komínem plane vatra
Tenhle zvědavec si držel bezpečný odstup
Iris nad hnízdem

6 komentářů

  1. Přeji všem na komíně i pod ním krasný den. Děkuji Tomáši za krasné fotky i poutavé vypravění předešlého dne.

  2. Zdravím na komín. Nějak nám ty naše krasavice moc rychle rostou . Díky za krásné snímky z Tour de Ciconia to je čápat ,ale i těch zetorek , hadů , kobylek a myší Smekám před rodiči a zapomněla jsem na točenou...Posílám pozdrav od labuťat .Romča

  3. Irsko ty jsi krásně bránila hnizdečko,ale to byl tatínek Bohdánek ❤️😄😝...a už zkoušíš stát na jedné nožičce jsi,šikulka...🐥❤️to samé Vileminka,❤️🐥jak trénuje křidélka i Elvirka.❤️🐥 ,Bohdánku,neboj ,najdeš jiné klacíky😄😝 krásné jak si Iriska s Vileminkou zaklapaly...🤗moc krásné momentky I počteníčko ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00