Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tour de Ciconia VI/2023

Letošní červnová kontrola čapích hnízd na Trutnovsku a Náchodsku proběhla o šest dní později než před rokem. Díky časnějšímu termínu jarní migrace byla čápata na většině navštívených hnízd již okroužkovaná. Tentokrát jsme náš dvoučlenný tým rozšířili o Danutku N, z časových i organizačních důvodů jsme pozměnili obvyklou trasu. Během čtyř hodin jsme zvládli zkontrolovat celkem 12 hnízd. Pět z nich byla opuštěných, na všech ostatních byla čápata o samotě nebo s jedním z rodičů. Trojka je číslem letošního roku, neboť na většině hnízd jsme nalezli trojici mladých čápů. Jejich stáří se pohybovalo od ekvivalentu věku bohuslavických dračic po zhruba 10 – 14 dní mladší.

Batňovice a Bohuslavice

Akce byla zahájena v sobotu 24. června krátce po 13:30. Počasí bylo ideální, obloha se po ranním dešti vyjasnilo, teplota se pohybovala okolo +24 °C. Než jsme si ujasnili plánovanou trasu výjezdu, dostali jsme se do Batňovic. Ani na hnízdě u Řezníčků, ani na komíně bývalé sušárny brambor jsme čápa nespatřili. Na jaře se zde objevovali jeden i dva čápi, ale nezahnízdili. Buď se jednalo o mládež nebo dospělé, kterým hnízdění nevyšlo a stali se z nich sezónní tuláci. Otočili jsme se zpět a zamířili do Bohuslavic. Pro výhled na vrchol Kafkova komína jsme zvolili místo u novostavby Lukášova známého za komínem. Na hnízdě se toho příliš nedělo, dračice se pod dohledem Bohunky většinou věnovaly peříčkúře a do tréninku se jim příliš nechtělo.

Vlčice a Žireč

Na vlčickém hnízdě byla tři vzrostlá čápata bez dozoru rodičů. Věkově odpovídala bohuslavické mládeži, aktivní též moc nebyla. Zajeli jsme se ještě podívat na přilehlé pastviny, zda nespatříme dospělé na lovu, ale bez úspěchu. Z Vlčic jsme se přesunuli přes Staré Buky a Kocbeře do Žirče. V okamžiku našeho příjezdu byli na hnízdě oba rodiče, než jsme ale došli blíž k hnízdu, jeden z nich odlétl pryč. Lukáš ještě stačil fotograficky zachytit kovový kroužek s nápisem PRAHA a číslem 311. Bohužel nebylo možné identifikovat první dvojici písmen. Druhý rodič nakrmil trojici dráčat a také opustil hnízdo, dlouho nabíral výšku ve stoupavém proudu přímo nad hnízdem. Jak se zdá, stavební ruch a rameno jeřábu v těsné blízkosti hnízda čápům nevadí.

Jaroměř a okolí

Po cestě do Jaroměře jsme minuli hnízdo na komíně v Heřmanicích. Zde čápi na jaře byli, nejspíš i zahnízdili a snad vyvedli alespoň jedno mládě. Pak však došlo k neznámému problému, nyní je hnízdo prázdné a opuštěné. Další na řadě bylo hnízdo na komíně v Jaroměři – Cihelnách. Tato lokalita se nachází pouhých 200 metrů od nejnověji zprovozněného úseku dálnice D11. V loňském roce po zahájení provozu na dálnici zůstalo hnízdo opuštěné, ale z důvodu blízkosti silniční tepny to zjevně nebylo. Včera na nás totiž čekal dospělý čáp s krásnými třemi čápaty. Rodič měl na levé noze ELSA kroužek se značkou PLG (polský čáp), bohužel se nenatočil tak, aby bylo možné přečíst i druhou část kódu. Snad někdy příště nebo bude úspěšnější někdo jiný.

Na hnízdě v Jaroměři – Brdcích provedl včera ráno Petr Kafka kroužkování třech čápat. Odpoledne se líně povalovala a posedávala v  nepřítomnosti rodičů. Druhá hnízdní podložka o 250 metrů vedle byla prázdná. Zajeli jsme zpět do města na výbornou točenou zmrzlinu a při té příležitosti také zkontrolovali další prázdnou hnízdní podložku přímo ve městě.

Veselice a Šestajovice

Poslední hnízda na našem seznamu byla ve Veselici a Šestajovicích. Z časových důvodů jsme se rozhodli vynechat Slavětín nad Metují (ten je pod dohledem kamery) a Náchod – Babí (tam si uděláme výlet jindy). Ve Veselici čekalo Petra Kafku při kroužkování před čtyřmi dny překvapení v podobě pěti čápat. My jsme jich tolik neviděli, protože se hnízdoválela o samotě a nejevila potřebu vstát. V Šestajovicích z hnízda na příhradovém sloupu právě odlétala čapí máma, táta se naopak pouštěl do krmení. Čtyři hladoví draci se poprali o večeři a následně odpočívali pod dohledem rodiče. Tím byla naše Tour zakončena, přes Náchod a Svatoňovice se pak Lukáš vrátil do Trutnova. Doufejme, že počty čápat na hnízdech se až do jejich odletu na jih nezmění.

V níže připojené galerii si můžete prohlédnout snímky z navštívených hnízd. Na posledním snímku jsou mladobučtí mušketýři. Zároveň je také k dispozici galerie z fotografování ve Vlčicích a Bohuslavicích dne 12. června 2023.

11 komentářů

  1. Krásně popsané, napsané, nádherné fotky, určitě Vám to dalo hodně práce, díky za to, supr..... 🌹😊

  2. Tomáši a Lukáši, moc děkuji za to, že tak bezvadně staráte o spoustu krásných capich přátel, máte můj obdiv. 👍😀Vy jste si dali točenou zmrzlinu a rodiče čápat nosí zase úpskou točenou.😃

  3. Je to nádhera děkuji že se mohu zúčastnit celého cyklu od snášení vajec přes líhnutí a ta starost o mláďata a potom smutné loučení děkuji 🌞🙂

  4. Nádherné fotky z denní výletu po čapích hnídech. Jednou by jste také mohli navštívit čapí rodinku v Jičíně nevím že by ji někdo sledoval alespoň jsem se o tom nikdy nikde nedočetlamožná proto že není u nich webkamera ani žádná jiná a to je škoda . Já se dozvěděla hodně zajímavosí z čapího života když jsem v loni začla sledovat ty v Bohuslavicích. Jste úžasní lidé a moc vám fandím.

  5. To je krása, tolik krásných snímků. Dík za zajímavé informace. Letos se asi podařilo na většina hnízd mít 3 čápata. To je dobré pro dobrou čapí populaci. 👍

  6. Lukáši a Tomáši, moc děkuji, že jsem se mohla toulat s vámi po naší krásné zemi a vaším prostřednictvím jsem shlédla ,tolik krásných míst...🤗moc krásné počteničko a úžasné fotečky našich miláčků,prohlížím si,již po několikáté, opravdu náááádherné a
    co teprve ti vrabečci ...🙂

  7. No jsou prostě ty klapačky k sežrání 🙂 Krásný, majestátný, elegantní, odvážný, silný, ale taky legrační.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00