Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Hlučné probuzení

Začátek dnešního dne měl vcelku nečekaný průběh. Přes noc přešlo přes Čechy pásmo slábnoucích bouřek, které však nad ránem za pomoci Krakonoše prodělaly resuscitaci. Zasažen byl především Trutnov, kde blesk uhodil necelých 300 metrů od pivovarského komína a vyskytly se přívalové srážky. Další elektrické výboje vyřadily z provozu datovou síť, a tak jsme se museli téměř dvě hodiny obejít bez přenosu z Bohuslavic. Odpoledne si již bouřky udržovaly odstup a dunění se ozývalo z bezpečné vzdálenosti. Na jihu Čech však způsobily tragédii, poryv větru srazil z komína v Jindřichově Hradci hnízdo se čtyřmi čápaty. Žádné z nich pád z velké výšky bohužel nepřežilo. I zítra očekáváme znovu výskyt silných bouřek.

Ranní bouřka

Bohunka se vrátila v úterý večer ve 21:37 a jako tradičně už nekrmila. Aktivní Iris zalehla k sestrám až po půl desáté, v 1:53 si Bohdan lehl k čápatům na 45 minut. Mládež občas vstávala a čistila si peříčka. Před východem slunce si rodiče zaklapali ​a Bohdan ve 4:18 opustil hnízdo. Vilemína poplácala Bohunku křídlem, Bohdan se poté vrátil se senem a vyplivl první snídani. Pak odlétl pro další seno, dračice byly chvilku samy. Bohunka se vrátila v 5:55 ​se senem a žížalami, v té době se již blížila bouřka a bylo slyšet hřmění. Přesně v 6:00 vypadlo spojení, Lukáš ho dočasně nahradil přenosem z pivovarského komína. Období před ranní bouřkou bylo velmi teplé, v noci se neochladilo pod +16 °C.

Kdo tu stále ruší?

Situaci na hnízdě jsme mohli znovu živě sledovat od 8:05. Bylo zjevné, že i v Bohuslavicích vydatně zapršelo, protože dráčata byla mokrá a nespokojeně pořvávala. Za malou chvíli vykouknulo z mraků slunce a vrchol komína opanovalo dusné horko. V okolí Čížkových kamenů dnes probíhalo cvičení leteckých záchranářů a Horské služby. Nad hnízdem tak několikrát prolétal vrtulník, který čápi bedlivě sledovali. Bohdan donesl k snídani další žížaly, čápatům začínalo být teplo. Všichni se společně protáhli a Bohdan vyrazil pro vodu. Při dalším tankovacím letu probíhal na prázdném hnízdě zuřivý trénink křídel. Následovala obrana čapí tvrze a Bohunka k obědu vysypala haldu zelených kobylek.

Samy doma

Po poledni začaly severně od hnízda vznikat další bouřky, kromě vzdáleného hřmění se ale jinak neprojevily. Oblačnost občas zastínila slunce, i přesto však teplota dosáhla až k +31 °C. Oba rodiče se střídali v napájení i krmení. Ve 13:28 se ozval klapot čápa mimo hnízdo, Bohdan nejspíš seděl někde na stromě za kamerou. Při odpoledním krmení přinesla Bohunka opět kobylky a většího hada, kterého se zmocnila Vilemína. Bohdan se byl vykoupat, lovu však mnoho nedal, neboť z něj čápata vyloudila jen pár kobylek. Při dalším krmení od Bohunky proto nespokojeně řvala.

Na čapí loučku dorazil traktor pohrabat usušené seno. Bohdan nedokázal odolat zvuku jeho motoru, v 18:52 ponechal dračí trojici o samotě a zamířil pod komín. Vrátil se až v 19:46, kdy traktorista dokončil své dílo. Mládež tak byla na hnízdě sama rekordních 53 minut. Po dobu Bohdanovy nepřítomnosti se zprvu povalovala, později postávala na hnízdě. Občas si někdo protáhl křídla. Na louce myslel Bohdan hlavně na vlastní žaludek, dráčata se od něj totiž vydatnější porce nedočkala. Vilemína z hladu okusovala hromosvod, až Bohunka přinesla pár myší a menší hádě. Teprve po 20. hodině zahájil Bohdan vepřové hody, ze kterých měla největší užitek právě Vilemína. Večerní hlídání vybylo na Bohdana, ale na hnízdě byl poměrně klid, neboť čápata po jídle polehávala posedávala.

Dopolední čapí strečink
Vilemína vyhrála hada
Táta nás nechal na hnízdě skoro hodinu samotné
To byla panečku rána! Naštěstí vedle…

11 komentářů

 1. Tomáši, moc děkuji za shrnutí dne, moc jsem na čapí rodinku myslela, já sama se bouřky bojím a tak jsem se o čapíky také bála.
  Je mi strašně líto čápat v Jindřichově Hradci, je to velké neštěstí.

 2. To začlo vaše večerní povídání Tomáši smutně lituji ty čápátka v Jindřichově Hradci že tak brzy skončil jejich život. Zato zdejší dračice se mají jak v bavlnce jak by ne když mají tak vzorné rodiče kteří se střídají v donáškách něčeho dobrého do zobáčku nebo úpské točené. Přeji vám i na komíně krásnou klidnou noc bez bouřek a deště.

 3. Moc smutný den pro Jindřichův Hradec,je mi líto tak krátkého života capatek.Nasim slečnám i rodičům jen hezké čápi dny.

 4. Již několik dní jsem čapí slečny neviděla a nemohla jsem je poznat, jak vyrostly. Ke kráse. 👍Tady ve Švédsku sleduji jeřáby. Čápi tu nejsou, jen pár někde na jihu.

 5. Každý den sleduju - krásný komentář, vzorní rodiče a moc jim držím palce.
  Čápátek z Hradce je mi moc líto, velké neštěstí i pro rodiče..

 6. Také je mě moc těch čápátek
  v HradcKrálové.
  Jináč
  Přeji všem
  Čápům a čápatuům

  se jim jen daří a rostou do krásy
  Moc děkuji za videa a komentáře.

 7. Opravdu velký smutek do Jindřichova Hradce.Příroda je někdy hodně krutá.Ať se našim čapim děvčátkum nic zlého nepřihodí.

 8. Je to smutná událost.Priroda je někdy hodně krutá.Tak přejme naší rodince na komíně hodně štěstí.

 9. Je mi strašně moc líto čápátek,měla tak krátký život 😪,ale dnes jsem četla, že dvě přežila, to je náááádherná zpráva, mám velkou radost..🐥🐥❤️❤️,příroda je bohužel krutá,ale mnohem krutější je člověk ,vinnou lidí ,už odešlo za duhový most tolik čápátek,kažďé zlo se ovšem vráťí...bouřky jsou velice nebezpečné, také se jich bojím,když člověk vidí co dokáží😪..krásné momentky
  a počteníčko, i když velmi smutné 😢.Vileminko, jsi šikulka jak jsi zblajzla hada ...🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00