Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Voda nad zlato

Letošního prvního tropického dne jsme se proti předpokladu dočkali již dnes, odpolední teplotní maximum se totiž vyšplhalo až na +30,8 °C. Horké počasí ovlivnilo i dění na hnízdě, které se koncentrovalo do ranních a večerních hodin. Přes den bylo hlavním zájmem čápat napájení, případně krmení. Mimo tyto okamžiky odpočívala ve stínu právě přítomného rodiče, jen občas vstala za účelem vyčápnutí se a protažení si těla.

Ranní kosmetika

Bohunka se v pondělí večer vrátila na hnízdo ve 21:28, už nekrmila, neboť čápata ležela a neměla nejspíš hlad. V 0:49 si Bohdan lehl na tři minutky, Bohunka však špikovala podestýlku příliš blízko něj, a tak raději vstal. Při dalším pokusu o odpočinek zalehl Vilemínu, která ho záhy zvedla, později pro změnu Elvíru, i ta ho donutila vstát. Noc na úterý byla teplá, neochladilo se pod +11 °C. Před svítáním se mladí zbavovali granátů, Bohunka odlétla pryč ve 4:26. Vrátila se s trochou sena a žížalami, Bohdan v tu dobu odlétl pro větve a následně pro seno. Po práci si konečně ​lehl na delší dobu. Bohunka zatím poklízela ohrádku, donesla listí a vyrazila na lov. Čápata přehrabovala podestýlku, protahovala si křídla a věnovala se peříčkúře. Ležící Bohdan se tak na chvíli ocitl v čapím kosmetickém salónu.

Žízeň je veliká…

První napájení proběhlo po svačině o 10. hodině a opakovalo se v pravidelných intervalech až do pozdního odpoledne. V poledne se při příležitosti čerpání vody Bohunka zároveň vykoupala. Bohdan nosil během dne k jídlu převážně větší kusy masa, Bohunka myši, menší hady a “zetorky”. Kromě napájení se čápata nechávala vodou i polévat, ačkoliv tak občas docházelo ke zbytečným ztrátám cenné tekutiny. Ke svačině byly další Bohdanovy steaky, jejichž zbytky následně Bohunka vyhodila z hnízda pryč. Po další donášce vody Bohdan stínil mládež svými mohutnými křídly. A když již byl unaven, propůjčilo mu jedno z čápat křídla náhradní. Suché počasí i stále narůstající aktivita čápat zredukovaly porost trávy na komíně na poslední sporý trs u severního okraje hnízda.

K večeři podávala Bohunka drobné kousky, Bohdan znovu vyklopil velké kusy masa. Poté nám zaklapal na dobrý večer přímo před kamerou a pokračoval v dohledu nad probouzejícím se dorostem. Bohunka přinesla na komín hromádku listí a zase zmizela. Okolo 20. hodiny vznikla západně od Trutnova vydatná přeháňka, která však zchladila pouze mladobucké mušketýry. V bouřku nedospěla a uprchla na severovýchod do Polska. Zítra a pozítří nejspíš tak snadno nevyvázneme, v regionu se očekávají velmi silné bouřky s krupobitím a nárazovým větrem. S klesající teplotou naopak rostla aktivita čápat, která pochodovala po hnízdě a procvičovala křídla. Především Elvíra byla plná energie. Bohdan se raději věnoval úpravě svého zevnějšku a čekání na návrat Bohunky.

Kroužkování ve Slavětíně

Ve Slavětíně dnes odpoledne proběhlo kroužkování, Petr Kafka označil tamější tři čápata kroužky se značkami CZP CH249, CH250 (z loňské série) a CH504 (letošní, pokračující v řadě za Vilemínou). Zároveň byl oddálen záběr kamery na hnízdo.

Bohdan v kosmetickém salónu
Za kapkou vody šel bych světa kraj…
Bohdanova náhradní křídla

10 komentářů

  1. Neustále mne fascinuje multifunkční ptačí ... čapí...zobák.Počítejte se mnou...péče o peří ,o vajíčka,o lov,o hnízdo,o čápátka,krmení,podestýlka, větve do ohrady,k obraně a ještě pípa.Určite jsem ještě něco zapomněla,ale i tak je to užasné.Ptáci nepotřebují ruce,stačí jim jeden zobák.

  2. Péče čapích rodičů je příkladná a mnozí lidé by si měli vzít příklad, je to ukázka jak je příroda dokonalá. 👍😊

  3. Dobré ráno zdravím všechny na komině i přihlížející okolo něho. Děkuji za hezký a výstižný komentář předešlého dne. Nyní budou muset rodiče nosit víc vody ráno to vypadalo u nás na ochlazení ale teď v 9 zase praží slunce je to léto jak má být.

  4. Čápeta a rodiče jsou naprosto úžasní.Vždy se těším na tu skvělou rodinku a na vaše úžasné vyprávění .
    Jen tak dál.
    Přeji vám všem jenom to nej nejlepší .Hlavně zdraví a dlouhé životy.Diky moc

  5. Krásně se staráte Bohunečko a Bohdánku♥️♥️ ,princezny určitě budou vzpomínat na vaši péči, až opustí hnízdo a budou si hledat potravu sami,krásné momentky, čápatkům ve Slavětině,gratuluji k prvnímu krůčku k dospělosti a přeji, ať mají dlouhý čapí život a vyhnou se všemu zlému...🐥🐥🐥❤️❤️❤️

  6. Děkuji moc,je to moc zajímavé pozorovat jak to vše probíhá od za částku až dokonce jak se čápi rodiče dokážou start o své potomky a hlavně vy, že nám to umožňujete.Diky moc. Milena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00