Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Zmoklé krůty

První praktická zkušenost našich čápat s nevlídným počasím pokračovala náročnou nocí. V pondělí večer totiž začalo znovu pršet a déšť vydržel padat až do úterního poledne. Mladí se tudíž příliš nevyspali, protože byli nuceni po celou noc klečet. Srážkový úhrn byl navíc dostatečně vysoký na to, aby výrazněji promokli. Rodiče je již zakrýt nemohli, i když nad nimi alespoň stáli. Odpoledne se ale počasí zlepšilo natolik, že se z ošklivých káčátek stala opět sametová čápátka.

Noční déšť

Bohunka v pondělí večer přilétla domů ve 21:28, nakrmila všechna čápata myškami a částečně je pod sebou chránila před deštěm. I Bohdan se později snažil být deštníkem. Časně zrána se všichni mladí a Bohunka zbavili vývržků. Bohdan odlétl v dešti v 5:02 pro snídani, vrátil se po hodině a půl se senem a obrovskou hromadou žížal. Když Bohunka opustila hnízdo, pokusil se Bohdan lehnout a schovat čápata pod svůj ocas. S ohledem na jejich velikost se mu to ale nedařilo. Bohatou myší snídani podávala Bohunka v 7:56, o hodinu později přinesl Bohdan další zásobu žížal. Schlíplí draci seděli v hloučku blízko sebe a křidélka jim klesala pod vahou zachycené vody.

Největší intenzity dosáhl déšť časně ráno, zároveň však nebylo příliš chladno. Teplota se pohybovala okolo +14 °C. Oteplovat se začalo až s koncem srážek po poledni, a to až k 21 °C. Zároveň se zvedl severovýchodní vítr, který urychloval sušení čápů i vysychání hnízda. Dopolední svačina od Bohunky probíhala ve formě samoobsluhy, čápata si vybírala myši rovnou ze zobáku. Oba dospělí se pokoušeli o sušení peří, ale stále proletovaly kapky deště. Bohdan donesl z louky pod horní silnicí velký snop sena, načež krátce před polednem déšť konečně ustal (celkem spadlo okolo 11 mm srážek).

Bohunka obráncem

Po poledni Bohunka kohosi zastrašovala a zaujala obrannou pozici vleže vedle čápat. Bohdan vyklopil další porci žížal a následně pendloval mezi komín a loukou. I Bohunka doplňovala zásoby čerstvého steliva. Bohdan nezapomínal ani na větve a svačinu sestávající z brouků a myší. V 15:49 Bohunka náhle zpozorněla a začala zastrašovat. Zjevně to nestačilo, proto pro jistotu ulehla vedle čápat. Dobře věděla co dělá, neboť za okamžik se na hnízdě pokusil dosti suverénně přistát cizí čáp bez kroužku. Bohunka po něm vyrazila a cizinec si svůj úmysl na poslední chvíli rozmyslel. Velmi pravděpodobně se jednalo o čápa z páru, který nově obývá komín ve Chvalči.

Čápata většinu odpoledne a večera ležela a doháněla noční spánkový deficit. Vstávala jen za účelem protažení těla, vyčápení se a krmení. Bohdan dráčata zasypal senem, Bohunka jim večer přinesla další brouky. Také se věnovala zevrubné peříčkúře, neboť i v dalších bude nejspíš pršet. Bohdan dorazil domů v 18:55 s královskou večeří v podobě dokonale uvařené ryby. Od Bohunky se pak dočkali mladí myší, Jednička se svého podílu dobrovolně vzdal ve prospěch ostatních. Bohunka ve 20:55 dorazila na komín s novou podestýlkou, nikdo další se pak již mimo hnízdo nevydal.

Úklidový zásah na pivovaru

Po 18. hodině došlo k zásahu pana Kafky na pivovarském komíně v Trutnově. Po konzultaci se Záchrannou stanicí JARO Jaroměř vyšplhal na komín, odstranil čápy donesené nebezpečné cizorodé předměty a zkontroloval všechna čápata. Stav čtvrtého čápěte nebyl shledán natolik vážným, aby bylo nutné ho z hnízda odebrat. V průběhu dne bylo aktivní a krmilo se s ostatními. O jeho dalším osudu proto rozhodnou zákony přírody. Dlouhou dobu se pak čekalo na přílet rodičů na hnízdo, Magda se odvážila k návratu až v 19:52.


 

Čerstvé seno pro zmoklé slepičky
Draci v akci
Bohunka jde do boje!
Trutnovská čápata (foto P. Kafka)
Odstraněný motouz

10 komentářů

 1. Dobrý večer. Děkuji za Večerníček, krásný, jako vždy. K dnešnímu zásahu p. Kafky na hnízdě v Trutnově, chci říci: Mohli jsme sledovat, jak stresující pro čápy zásah byl. Samozřejmě, že je velice dobře, že provázky p. Kafka odstranil. Ale doufám, že většina z nás si mohla uvědomit, proč pracovníci Záchranných stanic odmítají zasahovat do hnízdění čápů vždy, když nám laikům se něco na hnízdě nepozdává. Oni jsou odborníci a rozhodně rozumí zvířatům a ptákům víc, než my. Jaké nebezpečí číhá na malá, nebráněná čápata na hnízdě, tu nemusím psát. Vidíme, co se děje na jiných hnízdech dnes a denně. Magdě trvalo téměř 2 hodiny, než se odvážila přistát na hnízdo. A tato doba by mohla být pro čápata fatální. Protože predátorů je stále dost. Díky Bohu a p. Kafkovi, že vše dobře dopadlo.

 2. Veliké díky p. Kafkovi za záchrannou akci. 🙏 To je ohromující, co všechno z odpadu se dostane do hnízda. A vyroste ten nejmenší? Je mezi nimi veliký rozdíl. Je možná těžké uprostřed města sehnat pro čápata potravu. 🤗

 3. Dobrý den,
  občas píšete o tom, že Bohunka přinesla na hnízdo koňský koblížek. A já si vždy řeknu proč, k čemu? K vyzobávání brouků?,
  k odpuzování nějakého hmyzu?, k podestýlce? Nezlobte se, ale mohl byste mi to objasnit? Děkuji

 4. Dobré ráno,to je dobře,že Bohunka je takový obránce.No počasí jim moc nepřeje,ale aspoň zjistí,že není pořád jen sluníčko.Ctvrtemu capatku z Trutnova přeji,ať rychle dohoni sourozence.A všem dracatum lepší počasí.☀️ A díky za krásné pocteni a fotky.👏

 5. Zdravím všechny přátele čápů...obdivuji všechny,kdo se nebojí výšek.Mě se točí hlava i na židli.Pan Kafka a ostatní ornitologové nejsou jen odborníci ,ale také musí mít výbornou fyzičku pro svoji práci.Mají můj velký respekt,tohle opravdu nemůže dělat každý.

 6. Dobré ráno všem a vám děkuji za hezký souhrn deštivého dne. Dračata okusilafl jaké to je když jim zmoknout peříčka a obstála v této zkoušce na jedničku. Snad dnes vysvitne sluníčko aby jim dřív oschla peříčka. Jsou to krásné boubelky tak ať má celá rodinka hezký dnešní den.

 7. Zdravím na komín .I deště je třeba ,ale je nám vás líto je pořádně vidět jak rostete a že to ustojíte. Ještě že jde tak zasáhnout jako v Trutnově v případě velké nouze. Statečný pan Kafka i čápíci. Doufám že to u nás nebude třeba. Přeji sluníčko nebo aspoň bez deště. F

 8. Je mi moc líto i 4 čápátka co odešlo za duhový most, na videjku z odebrání provázku bylo vidět, jak je slabé, těžko dýchá😪...už tě nic miláčku nebolí..snad poprvé co čápi pozoruji jsem viděla, že sourozenci útočí na slabší, možná z nich vyrostou další drsňové kdoví.. k
  tomu odpadu,my lide jsme opravdu strašní,co víc říct...🫣 alespoň u Bohunečky a Bohdánka je pohodička..miláčkové nádherní...🐥🐥🐥❤️❤️❤️..
  .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00