Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

První sprška

Dlouhé období sucha dnešním dnem skončilo a na hnízdo odpoledne dopadly první dešťové kapky. Od posledního deště čápata mezitím vyrostla natolik, že je již rodiče nemohou schovat pod sebe a musí se s vodou z oblohy vypořádat sama. První déšť ale nebyl nijak vydatný a netrval dlouho. Mladí se musí naučit, že dokud ještě nedokážou trvale stát, je za deště lepší sedět nežli ležet. Rostoucí letky na křídlech a peří na zádech je před nepřízní počasí ochrání.

Na minovém poli

Bohunka přilétla v neděli večer domů ve 21:39, vysypala myši pro dva draky a pustila se do gruntování. V noci byl klid, pouze Bohdan se snažil něco bezúspěšně vydávit a ve 4:09 raději odlétl nalovit snídani. Převaha hlodavců v jídelníčku opětovně vedla ke zvýšené produkci vývržků. Ve 4:30 vyplivlo granát první z čápat, o čtvrt hodiny později i druhé. Bohunka proto musela provést odminování prostoru. V 5:42 donesl Bohdan seno a vysypal dětem žížaly, Bohunka pak vyrazila na lov. Čápata se občas věnovala peříčkúře, za snahu jim Bohdan přidal ještě pár žížal – a sám se též zbavil nestravitelných zbytků.

Zatímco ráno byla obloha ještě jasná (teplota klesla k +8 °C), během dopoledne se začala hlásit nadcházející změna počasí. Nebe se postupně zatáhlo vysokou a posléze střední oblačností, přičemž po poledni teplota slabě přesáhla +23 °C. Po 15. hodině se začalo ochlazovat a později se přidal slabý déšť.

Myší víc než zvládneme sníst

Bohunka během rána přinesla na komín seno, před jejím příletem uklízel Bohdan podestýlku i ohrádku. Anténa před kamerou ale odolala i jeho zobáku. K snídani vysypala Bohunka brouky, Bohdan donesl další seno, i čápata se zapojila do úklidu. Po práci se vyhřívala na sluníčku, polehávala i posedávala po celém hnízdě. Ke svačině podávala Bohunka “zetorky” a strhla se krátká tahanice o většího hada. V pravé poledne se každé z čápat dočkalo myšky od Bohdana. Ten pak zalétl pro vodu, Bohunka se vrátila téměř současně s ním, také s vodou. Kromě “zetorek” se u ní ve spíži našlo i několik dalších myší. Pro zapití vydatného oběda donesla ještě jednu dodávku vody.

Odpoledne donesl Bohdan domů větev a jako profesionální deratizátor složil mezi čápata hromádku myší. Bohunka se objevila s polenem rozměrů legendárního Bohoušova vítězného doutníku, nakonec ho uložila na vnitřní stranu ohrádky. Kdopak si bude muset dávat pozor na včasný návrat s ohlášením? Bohdan vyplivl na hnízdě velký kus kůže, o který mladí neprojevili zájem. Při pokusu o recyklaci nevábného sousta se Bohdanovi kůže omotala okolo kořene zobáku a delší dobu s ní pak zápolil. Jeho snaha byla korunována úspěchem přibližně po pěti minutách. Čápata byla zjevně přejedená, protože další dodávku myší a hadů od Bohunky z většiny ignorovala. Část kořisti tak musela Bohunka sníst sama.

Začíná pršet

Před začátkem deště pobývali na hnízdě oba rodiče, když v 16:10 začalo krápat, odlétl Bohdan z komína pryč. V zesilujícím dešti zůstala s čápaty Bohunka. Nijak se je již nesnažila zakrývat a mladí ani úkryt nehledali. Zhruba po hodině dostali od Bohunky přídavek ze spíže v podobě hraboše a hada. Všichni si pak postupně odskočili na okraj hnízda. Déšť zeslábl na jednotlivé kapky, dráčata se shlukla do klubíčka uprostřed hnízda a čekala na večeři od Bohdana. Ten dorazil s plným zobákem sena, načež mezi čápata vyklopil několik kusů masa, hrst černých brouků a dvě větší myši. Po večeři si čápata protáhla nožky i křidélka, Trojka se pustila do rozestýlání sena. Z klidu draky vyrušilo a zalehnout donutilo kvičení pneumatik jakéhosi divokého řidiče z křižovatky. Až na občasný hladový řev se ale nic dalšího nedělo, Bohunka byla na večerní výpravě.

Ráno bylo ještě nádherně
Vítězný doutník nebo váleček?
První deštík na vlastní peří

13 komentářů

 1. Zdravím všechny...opět krásné povídání a fotky...tak mě napadá,kolik asi jeden čapí pár uloví za sezonu hlodavců.To musí být stovky kusů.O to víc by je všichni měli chránit,když jsou tak užiteční.

 2. Všechno je v pořádku, čápata sílí a učí se všemu potřebnému pro jejich život... Mají vynikající rodiče a příroda se také snaží... Děkuji za vyčerpávající skvělé komentáře, pomáhají nám mnohé chápat, ale také z mnohého se radovat... Jsou skvělé...

 3. Dobré ráno všem,je vidět,že draci si zvykají i na horší počasí,není každý den posvícení.Opet krasne povídání a fotky,pohladí na duši.Dekujeme.😊👍

 4. Zdravím všechny. Dráčata sílí a jsou čím dál víc samostatnější je na ně radost koukat a ještě k tomu tak báječné povídání. Večer to nestiháh přečíst ale ráno se těším co se zase ze života dráčat dozvím.

 5. Krásné povídání, úžasná a vtipná čeština! Těším se vždy na další reportáže. Neuvažujete o knižním vydání? A nevíte někdo, co jsou to "zetorky"?

  1. Už jsem to psal dříve, zetorky jsou potrava získaná za pomoci zemědělských strojů - a při sečení nebo orbě bývá nezbytný traktor 🙂

 6. Krásný den na komín. Můžu se jen zeptat pod komínem asi není bezpečno se pohybovat. Když tak čtu jak to z něj někdy shazují při úklidu a i něco jiného......Všechny zdravím a těším se na novinky.

 7. Bohunka odmimovala pole🤣😜,musim se smát,ještě ,že je to ,tak pečlivá maminecka❤️Bohunečko ,na koho pak máš to poleno ??
  pan Kafka stejně přijde 😜a Bohdánek seká dobrotu ..😀, dračkové mají opravdu dostatek potravy ,vybrané lahůdky a jak u toho pořád brblaji ,jsou nádherní 😃😛..🐥🐥🐥❤️❤️❤️,krásné momentky i počtěničko...🤗

 8. Ahojky. Taková reportáž, to úplně změní náladu na celý den, prostě senza. Úplně se kocham a každou chvíli se učím něco nového. Lahůdka pro oči i duši. Kéž bychom my, lidstvo, byly jako zvířátka. Svět by vypadal jinak. Krásná čápi rodinka, skvělé vysvětlení, co vlastně vidíme. Díky, posílá Eva, z daleké města, které se jmenuje Eilat. Zdraví Eva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00