Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Výuka na louce

Na mnoha místech již mladí čápi opouštějí svá rodná hnízda a před odletem na jih se začínají shlukovat do hejn svých vrstevníků. I ve Slavětíně se kvarteto mládeže nevrátilo na noc domů a jejich místo paradoxně zaujalo cizí čápě bez kroužku. Rodiče ho nechali přenocovat ve své přítomnosti a návštěvník ráno pokračoval dál ve své cestě. Radúz s Mahulenou tu nejspíš ještě nějaký týden pobydou, jejich příprava na samostatný život zatím pokračuje pomalu.

Ve čtvrtek večer po západu slunce Radúz s Mahulenou ulehli a Bohunka jim probírala peříčka. Jako první se zvedl Radúz, Mahulena až hodinu po půlnoci na pátek. Do rána pak již všichni postávali. Obloha byla zcela jasná a teplota klesla k +13 °C. Bohdan odletěl z komína v 5:40, mládež se protahovala a upravovala peří. Radúz našel v podestýlce jakousi pružnou tyčku (asi z plastu) a dlouho si s ní pohrával. Nakonec mu spadla dolů z komína. V 6:58 opustila hnízdo Bohunka a přelétla na svůj letní byt nad horní silnicí. Mladí se dále věnovali zušlechťování svého zevnějšku.

Učíme se živit sami

Rodiče se je snažili vylákat klapáním, ale uspěli až v 8:02. Jako první vylétl Radúz, Mahulena ho následovala o čtyři minuty později. Nejprve obsadili letní byt a posléze odlétli směrem k Trutnovu. Na prázdné hnízdo se mezitím vrátil Bohdan s hromadou sena. Pečlivě ho rozestlal, poklidil nepořádek a postavil se na hlídku. V 9:01 za ním přilétla Bohunka, pronásledovaná dračí letkou. Jak se ukázalo, v uplynulé hodině probíhalo školení v lovu a sběru na “hadí loučce”. Lukáš tam vyfotil Bohunku i s oběma čápaty, kterak si rozvážně vykračují v trávě. Před divokým řevem Bohdan raději uprchl.

Letíme na oběd

Teplota rychle stoupala a mládež začala žadonit o vodu. Bohunka jim ale nevyhověla a ulétla pryč. Oba mladí vyrazili za ní, ale během chvíle byli zpět. Celé dopoledne pak postávali na hnízdě a ochlazovali se pomocí rozevřených křídel. Další let následoval krátce po 12. hodině, ke kterému je vyprovokoval blízký průlet jednoho z rodičů. Po čtvrthodině se přiřítili domů, protože na komín se vrátil Bohdan a krátce po něm i Bohunka. Rodiče kohosi zastrašovali, avšak Bohdan byl více zastrašen dravým řevem a raději odletěl. Na malou chvíli se vrátil, načež se vypařil definitivně. Bohunka vyrazila do vzduchu ve 12:26, následována oběma čápaty.

Trénink na tropy

Radúz i Mahulena se vrátili z oběda ve 14:15 a celé odpoledne strávili na žhnoucím komíně. Obloha byla bez mráčku a teplota překročila +33 °C. Oba se chladili pomocí otevřených zobáků a rozevřených křídel. Pří jednom z protahování plácla Mahulena Radúze křídlem po zádech. Naposledy vylétli oba v 18:19, jako první Mahulena. Ta se záhy vrátila domů, Radúz poletoval v okolí do chvíle, kdy spatřil na komíně Bohdana. Okamžitě se přihnal na hnízdo a připojil se k již probíhajícímu Mahulenině žebrání. Z Bohdana vypadlo pár “zetorek”, hádě a na závěr z něj Radúz vydoloval velkou myš. Protože Bohdan nechtěl přijít k úhoně od ostrých zobáčků, zůstali mladí znovu sami. V 19:30 asi zahlédli někoho z rodičů, protože začali s předstihem řvát. Nikdo k nim ale nedorazil.

Až v 19:57 dorazila Bohunka s večeří. Vysypala mládeži kousky ryby a předvedla se nám ve vysokých hnědých botách až na “kolena”. Ještě že v tom bahně někde neuvízla. Mládež ulehla na hnízdo, zatímco se Bohunka pustila do úklidu. Také začal zesilovat vítr, neboť od jihozápadu se začaly přibližovat očekávané bouřky na studené frontě. Bohdan dorazil domů ve 20:52. Draci se probrali, začali lehce pištět a natočili se hlavami proti větru. Co přinese noc se teprve ukáže.

Letové statistiky

Během pátečního dne jsme zaznamenali 10 letů (Radúz 5, Mahulena 5). První let zahájil Radúz v 8:02, poslední ukončil v 18:28 taktéž Radúz. Ranní pobyt mimo hnízdo trval přesně 60 minut, polední pak 108 minut. V obou případech delší nepřítomnosti na hnízdě byli mladí na zemi a učili se sami živit.


 

Noční Bohunčina péče
Přátelské poplácání po ramenou
Naše “čápátka”
Konečně se ochladilo
Bohunka nás učí lovit

5 komentářů

  1. Moc děkuji za video z dronu z Buků,všech šest na louce a jednu chvíli šli mladí v rojnici, nádherný 🙂💖

  2. Díky za krásný komentář a ještě hezčí video. Jsou to šikulkové, jen tak dál. Lukáši super 👏👏.

  3. Mladí z Bohuslavic jsou asi opoždění ve vývoji z důvodu nemoci co je postihla. Na štěstí jsou na cestě vše dohnat ve škole pod dohledem rodičů. Lukášovi dík za pěkné fotky a Tomášovi za vtipný text.

  4. Kam by chvátali? Africké počasí mají doma na komíně:-) Krásné video i komentář,moc děkuji!

  5. Moc děkuji za krásné video a fotografie. Čapata mají velké štěstí na své rodiče, jsou šikovní, nikam nemusejí spěchat tropy jsou i u nás.
    Tomáši a Lukáši jste neuvěřitelní, moc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00