Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Ochutnávka podzimu

První srpnový den počasím ani zdaleka nepřipomínal počátek třetího letního měsíce. V průběhu noci na neděli bylo ještě jasno a teplota klesla až k +11 °C, ale nad ránem se rychle zatáhlo a okolo 7. hodiny začalo pršet. Zpočátku slabě, krátce před polednem však přišla vydatná zálivka. Odpoledne srážky ustaly, zůstalo však chladno (pouze okolo +15 °C) a zvedl se čerstvý severovýchodní vítr. Ten utichl až večer, kdy se také začala zvolna jasnit obloha.

Pršelo jen se lilo

První z hnízda vyletěl v 7:10 Horymír, následován kompletní eskadrou. I přes padající déšť obsadili všichni střechu domku u silnice a vydrželi tam stát téměř dvě hodiny. Po návratu na hnízdo čtyři hodiny odpočívali, společně s Bohoušem odolávali dešti hnanému větrem. Při šermířském souboji málem vypadl Šemík z hnízda. Jakmile přestalo pršet, přesunuli se mladí zhruba na hodinu znovu na střechu. Bohouš donesl společně se svačinou i hůl, která při boji o jídlo skončila na Šemíkových zádech. Šemíkovy priority však byly jasné – prvně zákusek, až poté zbavení se větve.

Odpoledne a večer byly vyplněny krátkými lety okolo hnízda a hlídáním domácího teritoria. Kromě rodičů se totiž okolo komína začali pohybovat cizí čápi. Jeden proletěl nad hnízdem v 17:34 a o půl hodiny později za sebou přivedl neznámého mladíka Horymír. Rychle dosedl na domovské hnízdo a všichni nezvaného hosta zapudili. Pozdě večer již jen vyčkávali, co dobrého jim přinesou rodiče na dobrou noc.

Letové statistiky

I přes zhoršené počasí podnikli mladí čápi celkem 30 letů, z toho 9 Horymír, 8 Brunclík, 7 Šemík a 6 Vesna. První let byl zahájen v 7:10, poslední ukončen v 19:33.

 

Čapí četa s velitelem
Šemík s holí na zádech
Nejsi vítán, cizinče!

2 komentáře

  1. Snímek s bojovnou četou s velitelem je jedinečný. Jak čtyři mušketýři připraveni hájit své hnízdo. 👍👋

  2. Co takových obrázků z přírody bychom neviděli, kdyby nebyli ochotní kameramani a neměli jsme posedy o hromady čapích (i jiných ptačích) hnízd. Díky ☺ ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00